, , ,

اشعه ماورای بنفش

اشعه ماورای بنفش

اشعه ماورای بنفش

اشعه ماورای بنفش در کنار سایر روش‌ها برای میکروب‌زدایی بهتر آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اشعه UV دارای طول موج 250 تا 270 نانومتر است. این اشعه با تأثیر بر روی پروتوپلاسم و آنزیم سلول‌ها سبب نابودی آنها می‌گردد. این اشعه قادر است فرم فعال باکتری، ویروس، تک‌یاخته و اسپور را غیر فعال و از تکثیر آنها جلوگیری کند. بسیاری از میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا عمر کوتاهی دارند و در صورت عقیم و غیر فعال شدن، از بین می‌روند.

فیلتر ماورای بنفش

اشعه UV یا همان اشعه ماورای بنفش موجی است که انرژی آن از پرتو X کمتر ولی از نور مرئی بیشتر است. از پرتو فرابنفش به منظور تصفیه آب، ضد عفونی مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و … استفاده می‌شود. پرتو فرابنفش در واقع مکمل روش‌های اسمز معکوس و کلرزنی در میکروب‌زدایی از آب می‌باشد. پرتو فرابنفش به سه دسته تقسیم می‎شود. این سه دسته عبارتند از :

  • UVA
  • UVB
  • UVC

موارد کاربرد UV

عمده ترين كاربرد دستگاه هاي U.V عبارتند از

  • ضد عفوني آب‌هاي آشاميدني
  • اکسيداسيون پيشرفته پساب‌هاي صنعتي
  • ضد عفوني پساب‌هاي سيستم هاي تصفيه
  • صنایع غذایی ،داروسازی ، بسته‌بندی، رنگ‌سازی ،آرایشی بهداشتی
  • ضدعفونی آب استخرها ،پرورش ماهی، آکواریوم، بیمارستان‌ها، سیستم‌های مداربسته خنک کن

اشعه فرابنفش

طول موج اشعه فرابنفش بین 250 تا 270 نانومتر است. برای پدیدآوردن انرژی با تعبیه قوس الکتریکی یک لامپ که حاوی بخار جیوه است این انرژی تولید می‎گردد.

اشعه فرابنفش ( UV ) با تغیر روی  میکروب‌ها و باکتری‌ها از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می‌کند.

انواع روش‌های استفاده از لامپ UV

از لامپ  برای تصفیه و گندزدایی آب به دو روش استفاده می‌شود. این دو روش عبارتند از:

  1. عبور آب از مجاورت لامپ UV
  2. لامپ را درون لوله کوراتزی قرار داده و داخل آب آویزان می‎نمایند.

مزایا و معایب تصفیه آب به وسیله اشعه ماورای بنفش  (UV)

عدم توليد محصولات جانبي زیانبار مانند تري هالومتان‌ها که در اثر کلر زنی به وجود می آیند.

اطمینان حاصل از روش اشعه ماورای بنفش بسیار بیشتر از روش کلر زنی است

بالا بودن ضريب اطمينان و مصرف كم انرژي از مزاياي اين روش محسوب مي شود.

به علت عدم ايجاد اشعه باقي‌مانده در داخل آب، قادر به حذف آلودگي‌هاي احتمالي ثانويه که ممکن است بعد از تابش اشعه وارد آب شوند، نيستند.

لاشه ميكروارگانيزم‌هاي غير فعال شده، در آب باقي مي‌ماند و مي‌تواند به خوراكي براي ساير ميكروارگانيزم‌ها و انگل‌هاي ديگر كه پس از گندزدايي اوليه‎، آب در معرض آنها قرار مي‎گيرد، تبديل شود. به عبارت دیگر لاشه میکروب ها در آب باقی مانده و خوراک میکروب‌هایی می‌شود که پس از تصفیه اولیه به آب وارد شده‌اند.

اشعه ماورای بنفش صرفاً باعث از بین رفتن میکروب‌های آب می‌شود و توانایی حذف مواد شیمایی مانند نیترات، آرسنیک و … از آب را ندارد.

اشعه فرابنفش قادر به حذف آلایندگی های فیزیکی محلول در آب نمی باشد .

اشكال ديگري كه در گندزدايي آب به وسيله اشعه ماوراء بنفش وجود دارد اين است كه این احتمال وجود دارد که گروهي از ميكروارگانيزم‌ها به دليل وجود ذرات معلق بسیار ریز در آب به طور كامل در معرض تابش اشعه قرار نگيرند و يا عده‌اي از آنها در سايه ذرات ريز معلق در آب پنهان شده و از تابش اشعه در امان بمانند.

به علاوه بايد در نظر داشت كه گروهي از ميكروارگانيزم‌ها در برابر كلر و اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و به محض برخورد با اين گندزداها در اطراف خود يك غشاء محافظ ايجاد كرده و پس از رفع خطر و ورود به بدن موجود زنده مجدداً با از بين رفتن غشاء محافظ، به فعاليت خود ادامه دهند.

استفاده از اشعه ماورای بنفش در تصفیه آب آشامیدنی

با توجه به موارد استفاده از فیلتر ماورای بنفش و اینکه اشعه ماورای بنفش توانایی حذف مواد شیمایی و نیز آلایندگی‌های فیزیکی از آب را ندارد در نتیجه استفاده از روش UV به تنهایی برای تصفیه آب کافی نیست و از آن در تصفیه آب به عنوان تنها یک فیلتر دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود.

همچنین روش تصفیه آب UV یک روش مضاعف است که پس از روش اسمز معکوس که با دستگاه تصفیه آب انجام می‌گیرد، استفاده می‌شود.