, , , , ,

فیلتر کربن فعال گرانول Geranular Activiated Carbon Filter Cartridg

فیلتر کربن فعال گرانول

فیلتر کربن فعال گرانول  Geranular Activiated Carbon Filter Cartridg

فیلتر کربن فعال گرانول بر پایه کربن فعال دانه‌ای (گرانول) است برای قابل‌استفاده شدن، دانه‌های کربن فعال را در داخل یک پوسته‌ی پر می‌کنند. باعث حذف برخی آلاینده‌های شیمیایی آب مانند کلر و مشتقات آن نظیر تری هالو متان و همچنین باعث شفافیت و از بین رفتن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب می‌شود. زمان تعویض آن به میزان آلاینده‌های شیمیایی و مصرف آب بستگی دارد این کارتریج یک‌بارمصرف بوده و بعد از انسداد منافذ کربن فعال باید تعویض گردد.

انواع کربن فعال

انواع مختلفی از این ماده در دستگاه تصفیه آب به کار می رود:

1-کربن اکتیو گرانول (GAC )

2-کربن بلاک ( CBC )

کربن فعال موادی هستند که دارای بار مثبت می باشند. که کمک می کنند مواد زیادی را حذف کنند. در دستگاه‌هایی که برای حذف کلرامین و کلرین به کار می‌روند باید از کربن گرانول استفاده شود.

مواد مورد استفاده برای تولید فیلتر کربن فعال گرانول

مواد گوناگونی وجود دارند که برای تولید فیلترهای کربنی قابل استفاده در دستگاه تصفیه آب به کار می روند مانند قیر, چوب, ذغال سنگ وپوست نارگیل .فیلتر مورد استفاده در سیستم تصفیه آب از پوست نارگیل تهیه می شود

کربن اکتیو در این فیلتر از ذرات هم‌شکل و هم‌اندازه زغال پوسته نارگیل تشکیل شده که می‌توانند با استفاده از فرآیند جذب سطحی آلودگی‌های مختلفی نظیر کلر و انواع گازهای محلول، برخی محتویات آلی و بو و رنگ نامناسب آب را از آن حذف کنند. حذف کلر توسط فیلتر کربن اکتیو دستگاه تصفیه آب خانگی سبب افزایش طول عمر فیلتر اسمز معکوس این دستگاه نیز می‌شود؛ چراکه کلر موجود در آب می‌تواند به‌تدریج سطح فیلتر ممبران را از بین ببرد.

فیلتر کربن فعال گرانولی انتخابی عالی جهت کاهش طعم و بوی کلر باقیمانده و گازهای فرار آلی از آب می باشد.

عمر فیلتر کربن فعال گرانول

به‌طورمعمول عمر فیلتر کربن فعال گرانول را در حالت مصرف عادی شش الی دوازده ماه در نظر می‌گیرند ولی درواقع زمان تعویض آن بستگی به میزان مواد شیمیایی قابل‌حذف توسط کربن فعال به‌خصوص کلر آب ورودی و مقدار آب عبوری از آن دارد. به‌عنوان پیش‌تصفیه و همچنین تصفیه اصلی کاربرد دارد. بهتر است قبل از این فیلتر از فیلترپ. پ استفاده گردد تا ذرات فیزیکی آب حذف شود. در یک‌طرف این کارتریج لاستیک آب‌بند قرار دارد و در هنگام نصب باید به این امر دقت گردد که لاستیک آب‌بندی به‌طرف بالا (به سمت درب پوسته یا هوزینگ) قرار گیرد.

مشخصات کارتریج

مدیا: کربن اکتیو پایه گیاهی یا زغال سنگ فعال شده

جنس کپ ها : پلی پروپیلن

نحوه اتصال به بدنه : پیچی یا جوش التراسونیک

جنس بدنه: پلی اتیلن

جنس پد داخلی: پلی پروپیلن

جنس واشر: پی وی

ویژگی‌ها

جلوگیری از رشد باکتری ها همراه با عملکرد کربن گرانول فعال

کاهش چشم گیر کلر حذف طعم و بو به طور همزمان

افت فشار کم،ظرفیت نگه داری بالای ناخالصی ها

فعال شده با کربن پوسته نارگیل یا گردو یا بادام

کاربردها

آب شرب، صنایع غذایی،تصفیه فاضلاب صنعتی،

فرآیند آبکاری، پیش تصفیه در فرآیند اسمز معکوس،

پتروشیمی، صنایع شیمیایی