Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فیلتر کربن بلاک

فیلتر کربن بلاک Carbon Block Water Filter Cartridge

فیلتر کربن بلاک Carbon Block Water Filter Cartridge

فیلتر کربن بلاک بر پایه کربن فعال پرس شده است. این فیلتر به‌صورت استوانه‌ای شکل و توخالی ساخته‌ شده که دورتادور آن با نوار توری شکل پوشانده می‌شود. عملکرد آن مشابه فیلتر کربن گرانول است. فیلترکربن بلاک تکمیل‌کننده فرایند تصفیه آن است.  این فیلتر هم باعث حذف برخی آلاینده‌های شیمیایی آب مانند کلر و مشتقات آن نظیر تری‌هالومتان و همچنین باعث شفافیت و از بین رفتن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب‌ شده و همچنین قادر به حذف ذرات کربنی آزاد شده از فیلتر مرحله دوم و به‌طورکلی ذرات معلق بزرگ‌تر از 5 میکرون نیز هست.

زمان تعویض فیلتر کربن بلاک

این کارتریج یک‌بارمصرف بوده و بعد از انسداد منافذ کربن فعال باید تعویض گردد.

به‌طورمعمول عمر آن را در حالت مصرف عادی شش الی دوازده ماه در نظر می‌گیرند.

درواقع زمان تعویض آن بستگی به میزان مواد شیمیایی قابل‌ حذف توسط کربن فعال به ‌خصوص کلر آب ورودی و مقدار آب عبوری از آن دارد.

به‌عنوان پیش‌تصفیه و بعد از فیلتر P.P و کربن گرانولی کاربرد دارد.

در دو طرف این کارتریج لاستیک آب‌بند قرار دارد و جهت قرارگیری آن در هنگام نصب فرقی نمی‌کند.

کربن گرانول بلاک چیست؟

فیلترهای کربن برای قرن‌ها برای فیلتر کردن ناخالصی‌ها از آب آشامیدنی استفاده شده است و این فیلترهای کربنی جذب کننده بسیار قدرتمندی هستند که تاکنون بشر شناخته است. هر نیم کیلوگرم کربن اکتیو سطح تماسی برابر با زمینی به مساحت 500 هزار متر مربع را دارد .این مواد شامل میلیون‌ها سوراخ ریزهستند که با چشم دیده نمی‌شوند و می‌توانند هزاران ماده شیمیایی و آلاینده آب را حذف کنند.کربن اکتیو به دلیل داشتن بار مثبت قابلیت جذب مواد شیمیایی با بار منفی مانند کلرین،آرسنیک، مواد آلی فرار، بنزن، مواد شیمیایی سرطان‌زا و کلرامین را دارد.

انواع فیلتر کربن بلاک

انواع مختلفی از این ماده در دستگاه تصفیه آب به کار می‌رود:

1-کربن اکتیو گرانول (GAC )

2-کربن بلاک ( CBC )

کربن فعال موادی هستند که دارای بار مثبت می‌باشند که کمک می‌کنند مواد زیادی را حذف کنند. معمولاً فیلترهای کربن بلاک قدرت جذب مواد بیشتری را نسبت به کربن گرانول دارند. به همین دلیل قیمتشان بالاتر است.

تصفیه آب با فیلترهای کربن

هر دو شکل فیلترهای کربن یعنی فیلتر کربن اکتیو و فیلتر کربن بلاک توانایی بالایی در حذف ترکیبات آلی مانند THMها، علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها و کلر دارند. از این فیلترها برای بهبود طعم، مزه و بوی آب نیز استفاده می‎شود. فیلترهای کربن قادر به حذف نمک‌های معدنی، جامدات محلول، فلزات سنگین و فلوئور از آب نیستند.