Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83

تولید آب شیرین با اسمز معکوس

تولید آب شیرین با اسمز معکوس فرآیندهای غشایی از روشهای نوین جداسازی هستند که بدون استفاده از تغییر فاز، اجزاء مورد نظر را از سیال جدا می نمایند. دو خصوصیت اصلی غشاءها یعنی توانایی قابل توجه در انجام انواع جداسازی ها و مصرف کم انرژی، عوامل گسترش روز افزون فرایندهای غشایی می باشند.همانطور که گفته شد در هر یک از بلوک های یک سیستم اسمز معکوس، جهت جداسازی ناخالصی ها از آب از استوانه های غشایی که در یک محفظه فشار بالا قرار گرفته اند، استفاده شده است. هر یک از لایه های ورق های غشاء از بخش اصلی لایه پلی آمیدی، لایه پلی سولفونی و پایه پلی استر تشکیل شده است.

ادامه مطلب

کاربرد دستگاه ROدر صنایع مختلف

کاربرد دستگاه ROدر صنایع مختلف

صنایع غذایی

 • بسیاری از صنایع غذائی، فرآیند اسمز معکوس را به عنوان یکی از بهترین روش ها جهت تأمین آب مناسب تولید محصول و افزایش کیفیت محصول تولیدی خود مورد استفاده قرار می دهند. مهم ترین صنایع غذائی که از سیستم اسمز معکوس استفاده میکنند عبارتند از:
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای صنایع لبنی
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای تولید سس و رب
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای تولید ماکارونی
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای تولید کنسرو
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای تولید نوشابه
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای تولید روغن های نباتی و گیاهی
 • تهیه آب با کیفیت مناسب برای تولید آب معدنی

صنایع کشتیرانی و سکوهای نفتی

 • با توجه به اینکه در کشتی رانی و سکوهای نفتی برای آب های آشامیدنی، تهیه غذا، شستن ظروف و استحمام و … نیاز به آب شیرین می باشد. انتقال آب شیرین از ساحل به سکوهای نفتی و ذخیره آب شیرین در کشتی های نفتی و مسافرتی با توجه به رشد مواد میکروبیولوژیکی بسیار هزینه بر و غیر منطقی می باشد. بهترین و و کم هزینه ترین روش، سیستم اسمز معکوس دریایی (SWRO) می باشد که تنها هزینه عملیاتی آن کلرزنی اولیه، برق مصرفی و تعویض ممبرانها بعد از هر ۵-۳ سال و تعویض کربن فعال در هر سال و کلرزنی ثانویه می باشد.

صنایع سیمان

 • صنایع سیمان به عنوان یکی از مصرف کنندگان آب به شدت در حال گسترش میباشد. با توجه به اینکه برای تولید هر تن سیمان حدوداً نیم متر مکعب آب مصرف می شود، جهت تولید سالیانه ۷۰ میلیون تن سیمان حدود ۳۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می گردد. مصرف آب در یک کارخانه سیمان عمدتاً شامل موارد زیر است:
 • تولید دوغاب از مواد خام
 • تجهیزات اصلی مکانیکی جهت خنک کردن ماشین آلات
 • آب پاشیده شده در سیستم ( برج خنک کن، آسیاب های مواد و سیمان و… )
 • آزمایشگاه
 • واحدهای اداری و اجتماعی مربوط به پرسنل

صنایع دام و طیور

 • میزان آب موجود در بدن حیوانات براساس سن و نوع دام متفاوت بوده و وجود آن تا سطح معینی در بدن حیوان یک مسئله حیاتی است بطوریکه کاهش آب بدن دام به درجه میزان ۲۰ درصد کشنده است. ۷۵ درصد وزن بره در هنگام تولد از آب تشکیل شده است و این عدد در یک حیوان بالغ به حدود نیم کیلو در هر کیلوگرم کاهش می یابد و حداقل ۵۵ درصد وزن مرغ و ۶۵ درصد وزن تخم مرغ از آب تشکیل شده است. آب موجود در بدن گاوهای شیری ۵۶ تا ۸۱ درصد وزن بدنشان را تشکیل می دهد و در شیر نیز ۷۸ درصد از آب تشکیل شده است. بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده تهیه آب شیرین و عاری از میکرو ارگانیسم ها به منظور جلوگیری از بیماری های انگلی استفاده از دستگاه آب شیرین کن RO برای تهیه آب شیرین و عاری از باکتری از آب های شور بهترین گزینه می باشد.

صنایع کشاورزی

 • غلظت املاح محلول در کیفیت آب های کشاورزی بسیار اثر گذارند زیرا که تحمل گیاهان به مقدار و نوع مواد معدنی محلول در آب متفاوت است.
 • اگر املاح سدیم در آب بیش از حد مجاز باشد باعث خرابی زمین و کم شدن قابلیت نفوذ آب در زمین میشود اما املاح کلسیم جنس خاک را بهتر میکند. وجود بور در آب های زراعی قابل اهمیت است و زیادی آن باعث مسمومیت نباتات شده و کمبود آن هم سبب عدم رشد گیاه میشود و همچنین زیادی کلرور آب باعث وقفه در رشد گیاه میشود. برای محاسبه نسبت جذب سدیم در خاک از فرمول SAR استفاده میشود. شاخص SAR اگر حدود ۶ باشد برای خاک های قابل کشت و محصولات، رضایت بخش است ولی اگر از ۱۵ بالاتر باشد نا مطلوب است. میکرو ارگانیسم های کلیفرم برای آب های زراعی باید کمتر یا مساوی ۱۰۰۰ عدد در ۱۰۰ میلی لیتر آب باشد که توسط شاخص MPN/100 ml بیان میشود. در ضمن pH مناسب برای آب های کشاورزی ۸/۵-۷ می باشد.

صنایع ریسندگی و بافندگی

 • بررسی کمی و کیفی آب خام مصرفی در کارخانجات ریسندگی و بافندگی و تهیه استاندارد به منظور مقایسه و تعیین درجه تصفیه مورد نیاز، شناسایی مشخصات و نحوه کار هریک از واحدهای سیستم، بررسی کیفیت آب تصفیه شده پس از عبور هریک از واحدها قبل و بعد از بهینه سازی، محاسبه هزینه تصفیه واحد حجم آب در هریک از واحدها قبل و بعد از بهینه سازی، شناسایی مشکلات مرتبط با آب و راههای جلوگیری از آنها باعث می شود صنعت نساجی در عملیات مختلفی از آب تصفیه شده با کیفیت مناسب استفاده کند البته کیفیت مورد لزوم آب مصرفی هرکدام از این واحدها با یکدیگر متفاوت است و استفاده از آب های نا مناسب باعث خسارت های مستقیم و غیرمستقیمی خواهد شد.
 • با استفاده از کیفیت و کمیت آب خام نوع سیستم تصفیه مشخص خواهد شد که اگر آب دارای سختی بالایی باشد از فرایند سود آهک و سودا اش یا تبادل یونی سدیم قبل از سیستم اسمز معکوس استفاده میگردد و این آب جهت تولید بخار در دیگ های بخار آب جبرانی برجهای خنک کننده مورد استفاده قرار میگیرد و بخار تولید شده برای مصارف مختلفی از قبیل تولید انرژی تقطیر آب، خشک کردن پارچه و …. مورد استفاده قرار میگیرد.

صنایع آبکاری کاربرد دستگاه RO

 • موارد اساسی و مهم در جهت تصفیه آب در صنایع آبکاری تنظیمpH در محدوده ی ۵/۸ – ۵/۶ در قسمت آبکشی می باشد. فاکتور مهم دیگر حذف سختی موقت و سختی دائم جهت جلوگیری از تشکیل رسوبات سفید کربناتی و سولفاتی در هنگام Cooling بر روی ورقه های گالوانیزه و نورد شده می باشد.
 • برای رفع این دو مشکل در پروسه ی آبکاری نیاز به سیستم pH Adjusment و نیز Ion exchang و یا سیستم ROجهت تولید Soft water و آب بدون سختی با TDS پایین می باشد. پروسه ی بکار رفته رزینهای تبادل یونی کاتیونی قوی بر پایه ی سیکل سدیم و یا سیستم RO می باشد.

صنایع نساجی و رنگرزی

 • نساجی صنعتی( TPI)با صرف نسبتاً بالای آب تصفیه شده و استفاده از مواد شیمیایی خود، شناخته شده است. TPI، آب تصفیه شده را به عنوان یک اصل میانی برای برطرف کردن آلودگی ها، به کار بستن رنگزاها، عوامل تکمیلی استفاده می کند. برای هر تن کالای نساجی ۲۰۳۵۰ مترمکعب آب تصفیه شده مصرف میشود که دامنه وسیع این مقدار بیانگر تنوع فرآیندها و ترتیب آنها میباشد.

صنایع چوب و کاغذ

 • یکی از موارد مهم در تصفیه آب در صنعت چوب و کاغذ حذف آهن و منگنز می باشد.آهن بصورت Fe (oH)3 رسوب داده و باعث زرد شدن کاغذ و محصولات این صنایع می گردد و منگنز به صورت mno2رسوب داده و باعث قهوه ای شدن کاغذ می گردد. آهن و منگنز به روش ستونهای تبادل یونی رزینی از نوع کاتیونی قوی با سیکل سدیمی قابل حذف می باشد. همچنین این عنصر با اکسایش مواد اکسید کننده مانند KMNO4 CL2 , K2r2O2 , و همچنین هوادهی توسط بلوئر قابل حذف می باشد پس از این مرحله از فیلترهای میکرونی جهت حذف رسوبات آهن و منگنز استفاده میشود و در مواردی که آب خام دارای TDS بالایی می باشد از سیستم اسمز معکوس به منظور کاهش TDS استفاده می باشد که هم برای پروسه تولید کاغذ و هم برای آب جبرانی (Make up water)بویلر و برجهای کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع کاشی و سرامیکی

 • آب تصفیه شده به ویژه توسط دستگاه اسمز معکوس به عنوان یک ماده خام بسیار مهم در صنعت تولید کاشی و سرامیک می باشد اما مقدار آن تا مقدار زیادی بین فرآیندهای مختلف متفاوت است.
 • آب تصفیه خروجی دستگاه RO به مخلوط اضافه شده و بدنه سرامیک را می سازد و منجر به مشکل فاضلاب نمی شود، سپس آن را با هوا خشک می کنند.
 • آب تصفیه شده با کیفیت بالا نیز در سیستم های خنک کننده هیدرولیک و کمپرسورها و غیره نیز استفاده میشود و به همین دلیل است که آب مورد استفاده آب خروجی دستگاه RO با کیفیت خوب باعث رسوب گذاری در مبدل های حرارتی نخواهد شد و همچنین از این آب در مدارهای بسته به منظور خنک کاری مورد استفاده قرار میگیرد.

صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی و شیمیایی

 • یکی از موارد استفاده سیستم اسمز معکوس تولید آب با کیفیت بالا برای تأمین آب جبرانی(Make up water) بویلرها و آب جبرانی برج های خنک کننده می باشد. وقتی از سیستم RO برای آب جبرانی بویلرها استفاده میشود میزان رسوب گذاری روی لوله های بویلرها به حداقل مقدار خود خواهد رسید و تولید با CO2 که ناشی از تجزیه بی کربنات کلسیم ، منیزیم وسدیم وارد فاز بخار شدن CO2 و اسیدی کردن آب کندانس می شود به حداقل مقدار خود خواهد رسید. همچنین استفاده از RO در برجهای خنک کننده میزان زیر آب زدن (Blow down) را به حداقل مقدار کاهش خواهد داد.

صنایع دارویی

 • در صنعت دارو علاوه بر کنترل شیمیایی و فیزیکی، کنترل بیولوژیکی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. برای کنترل فیزیکی و بیولوژیکی از فرآیندهای فیلتراسیون مانند میکروفیلتر، فیلتر شنی و اولترا فیلتراسیون به منظور کاهش TSS و حذف مواد میکروبیولوژیکی اسفاده میگردد. همچنین به منظور کنترل مواد بیولوژیکی از سیستم های ازن زنی، کلرزنی، برم زنی و نیز سیستم UV جهت رسیدن به CFU<1 استفاده می شود.
 • جهت رسیدن به ((E.C < 0.5 (µs/cm) و TDS تقریباً صفر از ستون های تقطیر چند مرحله ای همراه با کندانسور برگشتی بعد از سیستم های Double RO نیز استفاده میشود.
 • آب در صنعت دارو به چهار دسته water for injection, High pure water, pure water, soft water تقسیم بندی میشود که آب بعد از رزین های سختی گیری SW، آب بعد از پاس اول PW,RO و آب بعد از پاس دوم RO را HPW و آب بعد از ستونهای تقطیر را WFI می نامند. در صنعت دارو آب مصرفی نهایتاً باید به ((E.C < 0.5 (µs/cm) و ۰ ~ TDS برسد.

صنایع نیروگاهی (سیکل بخار یا سیکل ترکیبی)

 • با توجه به اینکه در صنایع نیروگاهی در سیکل بخار یا سیکل ترکیبی نیاز به بخار فشار قوی می باشد بنابراین به منظور جلوگیری از رسوب گذاری در روی لوله های بویلر و همچنین رسوب سیلیسی روی پره های توربین نیاز به آب به کیفیت بسیار بالا یا همان آب دمین (E.C کمتر ۰٫۱ µs/cm) خواهد بود که برای تولید آب دمین از سیستم Double RO همراه با سیستم رزینی Mixed bed استفاده میگردد
 • کاربرد دستگاه ROدر صنایع مختلف