Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
ضدعفونی

ضدعفونی آب و عملکرد سیستم ضد عفونی UV

ضدعفونی آب و عملکرد سیستم ضد عفونی UV

ضدعفونی آب با فرایند استریلیزاسیون که باعث نابودی کامل تمام موجودات موجود در آب می شود روشی پرهزینه و غیر ضروری می­ باشد متفاوت است. ضدعفونی بر خلاف استریلیزاسیون بخشی الزامی و جدا نشدنی از فرایند تصفیه آب می باشد.

 

هدف اصلی از سیستم ضد عفونی آب اطمینان از سالم بودن آب آشامیدنی و از بین رفتن تمامی میکرو ارگانیسم­های بیماری­زا است. بهترین راه برای اطمینان یافتن از آب آشامیدنی عاری از عوامل بیماری این است که مطمئن شوید در محل اول هیچ پاتوژنی وارد آب نشده است. بخشی از پاتوژن­ها را می­توان از طریق فرآیندهای فیزیکی یا شیمیایی از آب حذف کرد. به طور مثال در طی فرایند رسوب و فیلتراسیون، ممکن است درصد زیادی از باکتری­ها و دیگر میکروارگانیسم­ها از آب بر مبنای روش­های فیزیکی حذف شوند.

باکتری­ها کُلی فرم (Coliform bacteria) اغلب در روده حیوانات خونگرم از جمله انسان و همچنین در گیاهان، خاک، آب، هوا یافت یافت می­شوند. حضور این باکتری­ها می­تواند موید حضور سایر باکتری­ها بیماری­زا در آب باشد. اگر در طی عملیات ضد عفونی تمامی کلی فرم­ها از آب حذف شوند، می­توان با خیال راحت به این نتیجه رسید که سایر میکروارگانیسم های بیماری زا نیز از آب حذف شده اند.

پاتوژن­ها (ارگانیزم­های بیماری­زا) هم در آب­های سطحی و هم زیرزمینی وجود دارند. این ارگانیزم­ها در شرایط خاص قادرند هفته­ها در دمای حدود ۲۱ درجه سانتی گراد و ماه­ها در دمای پایین­تر در منابع آب زنده بمانند. برای تهیه­ی آب آشامیدنی سالم، تخریب یا حذف این ارگانیزم ها ضروری است. برخی از باکتری­ها، ویروس­ها، تک­یاخته­ها و ارگانیزم­های بزرگ­تر وارد شده به بدن توسط مصرف آب آلوده، باعث ایجاد بیماری­های خفیف تا کشنده می­شوند. گندزداهایی که بیشتر در تصفیه آب استفاده می­شوند، عوامل اکسید کننده (هالوژن ها، مشتقات هالوژن­ها، ازن) و عوامل فیزیکی (تابش فرابنفش UV ) هستند.

عوامل تأثیرگذار بر کارایی گندزدایی

درحالی که اثر دقیق عوامل گندزدا روی میکروارگانیزم­ها به خوبی مشخص نشده است، برخی از عواملی که کارایی گندزدایی را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از:

 • نوع و غلظت میکروارگانیزم مورد نظر
 • نوع و غلظت گندزدا
 • زمان تماس گندزدا
 • کیفیت شیمیایی و دمای آب

در صورت طراحی و بهره برداری درست، تصفیه متداول که شامل انعقاد، لخته سازی، ته نشینی و صاف سازی است، به همراه گندزدایی می­تواند حداقل غیر فعال­سازی اجباری ژیاردیالمبلیا و ویروس­های رودهای را برآورده سازد. سیستم­های گندزدایی اصلی که در آن ها از کلر آزاد باقی مانده، ازن و دی­اکسید کلر استفاده می­شود، می­توانند میزان غیرفعالسازی بیشتر از مقادیر فوق برای هر دو ارگانیزم را به دست دهند.

روش‌­های معمول برای ضد عفونی آب

معمولا برای ضدعفونی کردن آب از روش های زیر استفاده می شود:

کلر

یکی از روش­های سیستم ضدعفونی آب که تقریباً قادر است تمام عوامل بیماری­زای میکروبی را در آب حذف کند و به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده اولیه و ثانویه مناسب می­باشد. یک سیستم عادی کلرزنی شامل یک محفظه کلر، محفظه تنظیم کننده گاز کلر ، تزریق کننده گاز کلر، و یک مخزن و یا لوله تماس می­باشد.

هیپوکلریت سدیم

هیپوکلریت سدیم با غلظت ۵ تا ۱۵ درصد کلر است ماده ضدعفونی کننده دیگری است که هزینه آن بیشتر از گاز کلر می­باشد. ذخیره و جابه­ جایی هیپوکلریت سدیم آسان­تر از کلر گازی یا هیپوکلریت کلسیم است. سیستم کلرزنی مایع، شامل دو پمپ (یکی به عنوان حالت آماده به کار)، یک مخزن حاوی محلول، یک تزریق کننده (برای تزریق محلول به آب)، و لوله­ های اتصالات می­باشد.

هیپوکلریت کلسیم

هیپوکلریت کلسیم به حالت پودر سفید رنگ و با نام تجاری پرکلرین مصرف زیادی در گندزدایی آب دارد.

این ماده پس از ورود به محیط آب عامل -clo تولید کرده و باعث گندزدایی آب می شود.

ازن

ازن(O3) ، آلوتروپی از اکسیژن و از روش­های سیستم ضدعفونی است و دارای ۳ اتم در هر مولکول می­باشد؛ و یک اکسید کننده و ضد عفونی کننده قوی محسوب می شود. این آلوتروپ ۳ اتمی در اثر عبور هوای خشک از سیستمی با الکترودهای ولتاژ بالا تشکیل می­شوند. به دلیل زمان تماس کوتاه­تر و مقدار کمتر نسبت به کلر، ازن به عنوان یک ضدعفونی قوی در مرحله ضدعفونی اولیه در جهان به طور گسترده استفاده می­گردد. ازن یک گاز ناپایدار است و باید در در محل انجام فرایند ضدعفونی تولید شود. در مرحله ضدعفونی ثانویه از کلر استفاده می­شود زیرا ازن به شکل پایدار در آب باقی نمی­ماند. تجهیزات ازناسیون شامل تجهیزاتی برای آماده سازی هوا، دستگاه مولد ازن، کنتاکتور، واحد تخریب  و ابزار دقیق و کنترل می باشد. هزینه های سیستم ازناسیون نسبتاً بالا است.

دی اکسید کلر

بعد از ازن قویترین گندزدا و اکسید کننده مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب دی اکسید کلر است.

دی‌اکسیدکلر از دو ماده اولیه اسیدکلریدریک و کلریت‌سدیم محلول در آب توسط دستگاه مخصوص و در محل تولید می‌شود.

خصوصیات دستگاه باعث حذف خطرات ناشی از نشت گازهای سمی در محیط شده و از نظر ایمنی برتری زیادی نسبت به سیستم گاز کلر یا ازن دارد.

عملكرد سیستم ضد عفونی آب UV

اثرات میکروب­کشی UV از اواخر قرن نوزدهم کشف و شناخته شده است. حتی در زمان­های قدیم از نور خورشید برای پالودن آب استفاده می­شد. کاربرد مستقیم این فن­آوری در تصفیه آب به سال ۱۹۰۱ که لامپ­های بخار جیوه به بازار عرضه شد بازمی­گردد. در حال حاضر به دلیل بهبود در طراحی لامپ، عدم ایجاد باقی­مانده­های شیمیایی سمی، قدرت ویروس­کشی عالی، قابلیت اعتماد بالا و سهولت بهره­برداری، فن­آوری UV به طور گسترده در تصفیه فاضلاب استفاده می­شود.

سیستم ضد عفونی آب به معنی حذف، غیر فعال کردن یا کشتن میکروارگانیسم­های بیماری­زا در آن می­باشد. میکروارگانیسم­ها به دلیل اتمام رشد و توقف تولید مثل از بین می­روند. در صورت حذف نشدن این میکروارگانیسم­ها از آب، مصرف این گونه­ها آب­ها منجر به بیماری خواهد شد.

بیماری­های رایج منتقل شده از آب

در جدول زیر برخی از بیماری­های رایج منتقل شده از آب حاوی میکروارگانیسم­های زنده (عوامل بیماری­زا) نشان داده شده است.

بیماری پاتوژن بیماری زا
باکتری ها
Anthrax         (سیاه زخم) Anthrax
E. coli infection     (عفونت باکتریایی) Escherichia coli
Tuberculosis         (سل) Myobacterium tuberculosis
salmonellosis, paratyphoid     (حصبه) Salmonella
Cholera   (وبا) Vibrio cholerae
ویروس ها
Hepatitis A       (هپاتیت A) Hepatitis Virus
Polio     (فلج اطفال) Polio Virus
انگل ها
Cryptosporidiosis     (انگل کریپتوسپوریدیوم) Cryptosporidium
Giardiasis   (انگل ژیاردیا) Giardia lamblia

<a href=ضدعفونی آب 2" width="300" height="284" srcset="https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/like3-300x284.jpg 300w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/like3-450x426.jpg 450w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/like3.jpg 631w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

مزایای تابش UV

مزایای تابش UV عبارتند از:

 • هیچ گونه ماده شیمیایی وارد آب نمی­شود، در نتیجه کیفیت آب ثابت است.
 • اجزای محلول موجود در آب مثل آمونیاک اثری روی گندزدایی ندارند.
 • طعم و بو تولید نمی­شود.
 • زمان تماس کوتاه است.
 • دوز بیش از حد، اثر نامطلوب ایجاد نمی­کند.

امروزه استفاده از اشعه UV  با توجه به فقدان آثار نامطلوب آن بر روی محیط زیست به عنوان يك عامل ضدعفونی­کننده در تصفيه آب در حال گسترش می­باشد. بطور كلي عملكرد سيستم­هاي ماوراء بنفش در ضدعفوني آب شامل توليد اشعه ماوراء بنفش با طول موج nm 254 توسط لامپ جيوه فشار پايين و يا خروجي پلي كروماتيك با طول موجnm 200  تا امواج مادون قرمز و مرئي توسط لامپ­هاي UV با فشار متوسط مي­باشد. طول موج بهينه در عملكرد گندزدائي در حدود nm 260 مي­باشد. مكانيسم عملكرد UVدر از بين بردن ميكروارگانيسم­ها شامل جذب فوتون­هاي پر انرژي فرا بنفش توسط   DNAمي­باشد كه با تركيب شدن فوتون­ها با DNA خاصيت تكثير ميكروارگانيسم­ها از بين رفته و بافت ميكروارگانيسم متلاشي مي­گردد.

با توجه نحوه عملكرد اشعه UV  متخصصان با تلاش بسيار توانستند اين امواج با طول موج مخصوص را بصورت مصنوعي تهيه نمايند. كاربرد اشعه UV  به عنوان گزینه جدید جهت ضدعفونی آب آشامیدنی در مقایسه با گاز ازن که دارای هزینه سرمایه­گذاری بالائی می­باشد و در رابطه با گاز کلر که تولیدات جانبی مضر در آب به جا می­گذارد مطرح است. عملكرد اشعه UV علاوه بر از بين بردن قابليت توليد مثل و تخريب باكتري­ها، در مقايسه با ضدعفوني كننده­هاي شيميايي، از قابليت نابودسازي انگل­هاي مقاوم به ضدعفوني كننده­هاي شيميايي همچون(Cryptosporidia & Giardia) نيز برخوردار مي­باشد.

 

انجام آزمایش بر روی هر نوع باکتری عامل بیماری­زا به صورت جداگانه پرهزینه و ناکارآمد خواهد بود.

به پرهزینه و ناکارآمدبودن اندزه‌گیری‌جداگانه اندازه­گیری میزان کلی باکتری‌کلی‌فرم (Coliform bacteria) بهترین روش برای ارزیابی بازده فرایندضدعفونی کردن می‌­باشد.

مقایسه روش‌های ضد عفونی آب

مشخصات کلر هیپوکلریت سدیم هیپو کلریت کلسیم دی اکسیدکلر ازن پراکسید هیدروژن
شکل  مایع،گاز    محلول پودر،گرانول،محلول۱درصد گاز  گاز مایع
غلظت % ۱۰۰ ۱۲-۱۵  ۷۰  تا ۳۵  ۲  ۳۵-۷۰
سمیت برای میکروارگانیزم ها  زیاد زیاد  زیاد  زیاد  زیاد  متوسط
مخاطرات جابجایی و مصرف  زیاد  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد  متوسط
خوردگی  زیاد  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد  کم
قابلیت حذف بو  زیاد  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد  زیاد
هزینه  کم  متوسط  متوسط  متوسط  زیاد  زیاد

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فیلتر شنی

فیلتر شنی و فیلتر کربنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی به طور معمول به عنوان اولین مرحله تصفیه در سیستم های تصفیه آب متعارف مورد استفاده قرار می گیرد و جهت جداسازی ناخالصی های معلق موجود در آب کاربرد دارد.

این فیلتر ها بصورت استوانه های تحت فشار طراحی می شوند. داخل ستونها بوسیله شن سیلیسی و یا آنتراسیت پر می گردد که معمولا یک لایه ذرات درشت روی نازل ها جهت جلوگیری از گرفتگی و سپس یک لایه ذرات ریز بر روی آنها و ذرات درشت تر در بالا ریخته می شود .

فیلترهای تحت فشار کربن اکتیو (فعال) در تصفیه ، به خصوص مواقعی که مشکل طعم و بو و رنگ وجود داشته باشد بکار می رود . هر چند در مواردی برای حذف بسیاری از مواد آلی موجود در آب یا فاضلاب نیز کاربرد دارد.

معمولاً از شن سیلیس در سه اندازه‌ی متفاوت در ایجاد بستر شنی استفاده می‌شود. این بستر فیلتراسیون درون یک مخزن از جنس FRP ساخته می‌شود و از شیر سه حالته (دستی یا اتوماتیک) برای سه حالت فیلتر، شستشوی معکوس و شستشوی سریع استفاده می‌شود.

دسته بندی‌های موجود برای فیلتر شنی

به طور کلی دسته بندی های مختلفی برای فیلتر شنی وجود دارد:

۱- فیلتر شنی تند ثقلی
۲- فیلتر شنی تند تحت فشار
۳- فیلتر با جریان بالارونده
۴- فیلتر شنی کند

فيلترهای شنی تحت فشار در تصفيه آب برای حذف مواد معلق (به صورت پيش تصفيه) و در تصفيه فاضلاب براي افزايش کيفيت پساب تصفيه شده (به صورت تصفيه تکميلي يا پيشرفته) استفاده می‌شود.
فيلترهای تحت فشار کربن فعال در تصفيه به خصوص مواقعی که مشکل طعم، بو و رنگ وجود داشته باشد بکار می‌رود. هر چند که در مواردی برای حذف بسياری از مواد آلی موجود در آب يا فاضلاب نيز کاربرد دارد.

سيليس مورد استفاده در فيلترهای شنی تحت فشار، عموماً از نوع درجه يک (خلوص حداقل ۹۸%) می‌باشد. کربن مورد استفاده در فيلترهای کربن فعال تحت فشار، به صورت گرانول بوده و از نوع مرغوب می‌باشد. فيلترها می‌‌توانند به صورت دستی، نيمه اتوماتيک و يا تمام اتوماتيک ارائه گردند.

 

فلوچارت محاسبات فيلترهاي شني:

Diameter of Vessel

A=Q/V
D= (4×A/π)^۰٫۵

A:Reqired Area                        V: Velocity of filtration (7.5-12 m/hr)
Q: Flow Rate                            D: Required Diameter

Height of Vessel

H= h+ he+hf

H: Height of Vessel           he: Bed Expantion (at least 50% h)
hf: Free Board                  h: h depends on the kind of filter (single or Dual)

Backwash Flow Rate

Qb= k×Q

Qb: Backwash Flow Rate
k: 2-3

Pipe Size

a= Q/Vp
d= (4×a/π)^۰٫۵

a=Required Area of Pipes                d: Pipes Diameter
Vp: Velocity of Water in Pipes (1.5-2 m/s)

Mass of Required Water for Backwashing

M= Qb×T

M: Required Water for Backwashing
T:Time of Backwashing (usally 30 min)

 

فلوچارت محاسبات فيلترهاي کربني:

Diameter of Vessel

A=Q/V
D= (4×A/π)^۰٫۵

A:Reqired Area                         V: Velocity of filtration (7.5-12 m/hr)
Q: Flow Rate                             D: Required Diameter

Height of Vessel

H= h+ he+hf

H: Height of Vessel                he: Bed Expantion (60-65% h)
hf: Free Board                       h: height of activated carbon on the designer

Backwash Flow Rate

Qb= k×Q

Qb: Backwash Flow Rate
k: 2-3

Pipe Size

a= Q/Vp
d= (4×a/π)^۰٫۵

a=Required Area of Pipes                d: Pipes Diameter
Vp: Velocity of Water in Pipes (1.5-2 m/s)

Amounr of Required Water for Backwashing

M= Qb×T

M: Required Water for Backwashing
T: Time of Backwashing (usally 30 min)

Amount of Required Activated Carbon

C= h×A×Y

C: Amount Of Requierd Activated Carbon
Y: Specific Weight of Activated Carbon (450-500 kg/m3)

 

فیلتر شنی جهت حذف ذرات معلق (Suspended Solids ) تا قطر ۵۰ ميكرون یا به بیان ساده کاهش کدورت آب و فیلتر کربنی به منظور حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد مورد استفاده قرار می‌گيرد. یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها استفاده از حوضچه‌های ته نشینی است اما از کاربردی‌ترین روش‌های تصفیه، تصفیه با فیلترهای شنی (تند و کند) است که معمولاً برای جداسازی ذرات معلق کاربردی همه جانبه دارد. در صافي كربنی، آب از بستر ذغال كربن اكتيو گرانولی عبور كرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال كربن جذب شده و در نتيجه آب خروجی بدون هر گونه طعم، بو و رنگی خواهد بود. فيلترهای كربنی معمولاً بعد از فيلترهای شنی در فرآيند تصفيه آب قرار می‌گيرند.

جنس بدنه فیلترهای شنی و كربنی می‌تواند استیل، FRP و یا کربن استیل با پوشش رنگ اپوكسی باشد و سیلیس با دانه بندی‌های مختلف يا دانه‌های كربن فعال درون این مخازن ریخته می‌شود. این فیلترها هر چند وقت یکبار با توجه به میزان مواد جامد موجود در آب اشباع شده و نیاز به شستشوی معکوس دارند. فرايند شستشوی معكوس مي تواند به صورت دستی، نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك باشد.

 <a href=فیلتر شنی" width="328" height="200" srcset="https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/99-2-300x183.jpg 300w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/99-2-450x274.jpg 450w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/99-2.jpg 652w" sizes="(max-width: 328px) 100vw, 328px" />

مشخصات فنی فيلتر‌های شنی و كربنی شركت رز آب صنعت:

قابليت تحمل فشار تا ۵ بار

سه لايه رنگ اپوكسی در قسمت داخلی بدنه

مجهز به دريچه‌های بازديد بالا و پايين

مجهز به شير هواگيری و فشار سنج

قابل تجهيز به سيستم اتوماتيك شستشوی معكوس

قابل ارائه با سه شير دستی، نيمه ‌‌اتوماتيك و تمام اتوماتيك جهت شستشوی معكوس

استفاده از سه لايه سنگ سيليس دانه‌بندی شده در فيلترهای شنی

استفاده از مرغوب‌ترين كربن‌اكتيو‌ در فيلترها‌ی كربن

اساسا طراحی مخزن فیلتر شنی بر اساس دبی ماکزیمم عبوری و قطر ذرات معلق موجود در آب می‌باشند. جنس بدنه در شرکت رز آب صنعت از نوع فلزی یا FRP می‌باشد که با توجه به نیاز کارفرمایان قابل بررسی و اجرا می‌باشد.

 

[۱]. Filter Gravel

[۲]. Carbon


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
کاربردها، ویژگی‌ها و مزایای اولترافیلتراسیون

اولترافیلتراسیون ، کاربردها، ویژگی‌ها و مزایا

کاربردها، ویژگی‌ها و مزایای اولترافیلتراسیون

 

اولترافیلتراسیون فن‌آوری تصفیه آب  به وسیله ممبرین(ممبران ) است که بر اساس غشا نیمه تراوا جهت جداکردن محلول های حاوی ترکیبات سودمند و مضر به کار گرفته می شود. UF

 

در غشاهای اولترافیلتراسیون، علاوه بر اندازه مولکول ها، جاذبه های بین اجزاء و غشا در فرآیند تاثیرگذار است. اختلاف فشار اسمزی در دو طرف غشا با توجه به عبور نمک ها و یون ها از غشا خیلی زیاد نیست و بنابراین فشار لازم برای انجام اولترافیلتراسیون در حدود ۲ تا ۷ بار می باشد که نسبت به فشار اعمالی در فرآیند نانوفیلتراسیون فشار کمتری است. شار به دست آمده در اولترافیلتراسیون با توجه به اندازه حفره های غشا بیش از نانوفیلتراسیون و اسمزمعکوس و کمتر از میکروفیلتراسیون است. با توجه به خصوصیات شمرده شده از این فرآیند، می توان در عملیات تصفیه، تغلیظ و تفکیک استفاده نمود.

 

کاربرد سیستم اولترافیلتراسیون

 

به طور کلی کاربردهای غشا اولترافیلتراسیون شامل موارد زیر است:

 1. کاربرد برای آب فوق خالص

خالص سازی اولیه آب های صنعتی
پیش تصفیه آب فوق خالص
پیش تصفیه برای نمکزدایی آب دریا
پس تصفیه برای آب های فوق خالص

Blow-down2. تصفیه آب برجهای خنک کننده

 1. کاربرد در صنایع زیست محیطی

– تصفیه پساب های صنعتی

 1. صنایع غذایی و نوشیدنی

– تصفیه آب های معدنی
خالص سازی و تصفیه آبمیوه
– حذف پروتئین و آنزیم
– حذف کدورت از آب آشامیدنی

پیش تصفیه برای سیستم های اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون

 1. صنایع مختلف

– صنایع لبنی ( تغلیظ شیر و پنیر)
– صنایع داروسازی (آنزیم ها، آنتی بیوتیک ها )
– صنایع نساجی (حذف رنگ در صنایع نساجی)
– صنایع شیمیایی
– صنایع کاغذسازی
– صنایع چرم

– صنایع پالایش و پتروشیمی

ویژگی های منحصر به فرد و مزایای استفاده از فرآیند اولترافیلتراسیون

– نصب راحت و آسان

– فضای اندک مورد نیاز جهت نصب

– کیفیت بالای محصول فیلتر شده
– توانایی بالای حذف ویروس و باکتری

– ارتقاء آسان سیستم
– فشار پایین عملیاتی
– بازده بالا
– کاهش نیاز به مواد شیمیایی
– هزینه عملیاتی پایین
– کاهش کدورت تا NTU 1/ 0
– شستشوی راحت

– عدم نیاز به تزریق منعقد و کمک منعقد کننده ها جهت کاهش کدورت

– حداقل نیاز به اپراتور

– طول عمر بالای ممبران

– کاهش هزینه در سیستم اسمز معکوس

– کاهش دفعات شستشوی معکوس سیستم اسمز معکوس


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
اولترافیلتراسیون

اولترافیلتراسیون یا فراپالایش

اولترافیلتراسیون یا فراپالایش تراوش از فیلتری است که قادر به عبور دادن ذرات بسیار ریز (اولترامیکروسکوپیک) از خود می‌باشد.

فراپالایش‌با بهره‌گیری‌از غشاها انجام و از این نوع‌غشا برای‌جداسازی ماکروملکول‌هایی با اندازه ۲۰ تا ۱۰۰۰ انگستروم استفاده می‌شود.

تمام نمک‌های حل شده و مولکول‌های کوچکتر از این محدوده از غشا عبور می‌کنند.

در این روش‌جداسازی کلوئیدها، پروتئین‌ها، موادمیکروبی بیماری زاو مولکول‌های آلی‌بزرگ که‌وزن مولکولی آن بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ است‌انجام می‌گردد.

سیستم اولترافیلتراسیون در فیلتراسیون محلولهای حاوی ذرات جامد معلق، باکتریها، و غلظت بالای ماکرو مولکولها مانند صنایع تولید آب آشامیدنی و تصفیه پس‌آب، جداسازی مخلوط آب در روغن، آب میوه‌ها، صنایع شیر و لبنیات و صنایع دارویی در قیاس با سایر سیستمهای مشابه در فیلتراسیون دارای ارجحیت می‌باشد.

در غشاهای اولترافیلتراسیون، علاوه بر اندازه مولکول‌ها، جاذبه‌های بین اجزاء و غشا در فرآیند تاثیرگذار است.

اختلاف فشار اسمزی در دو طرف غشا با توجه به عبور نمک‌ها و یون‌ها از غشا خیلی زیاد نیست.

بنابراین‌فشار لازم‌برای انجام اولترافیلتراسیون در حدود ۲ تا ۷ بار می‌باشد که نسبت به فشار‌اعمالی در فرآیند‌نانوفیلتراسیون فشار کمتری است.

شار بدست آمده‌در اولترافیلتراسیون با توجه به اندازه‌حفره‌های غشا بیش ازنانوفیلتراسیون و اسمزمعکوس وکمتر ازمیکروفیلتراسیون است.

با توجه به خصوصیات شمرده شده از این فرآیند، می توان در عملیات تصفیه، تغلیظ و تفکیک استفاده نمود.

شرح فرآیند اولترافیلتراسیون UF جهت کاهش کدورت و TSS

درپكيج اولترافیلتراسیون UF با استفاده‌از غشاءهای میان‌تهی ازجنس PEMS (Hollow fiber membrane) عمل خالص‌سازی آب‌خام را انجام می‌دهد .

قطر حفرات روی سطح غشاء قادر به حذف ذرات معلق تا قطر ۰۲/۰ میکرون می‌باشد. از این رو ۹۹% از میکرو ارگانیزم ‌ها ، باکتری ‌ها و ذرات معلق توسط این غشاها به صورت فیزیکی حذف می‌گردند و کدورت آب خروجی کمتر از ۰٫۱ NTU خواهد بود.

در سیستم اولترا فلیتراسیون(UF)، آب خام که دارای کدورت بالایی می باشد، از طریق پمپ خوراک (Feed pump) وارد پیش تصفیه می شود. در پیش تصفیه ذرات درشت در حدود ۱۰۰~۱۵۰µm (و یا بزرگتر) از آن از آب جدا می شوند. سپس آب وارد اولترا فیلتراسیون (UF) شده و ذرات بزرگتر از ۱nm که عوامل تشکیل دهنده کدورت و TSS و میکروارگانیزم ها می باشند در آن به طور کامل بر روی صفحات اولترا فیلتر باقی می مانند. پس از حدود ۱ ساعت (و یا کمتر) اولترافیلتراسیون UF نیاز به شستشوی معکوس دارد. زیرا همانطور که گفته شده کلیه ذرات معلق بر روی UF باقی مانده است.

سیکل شستشوی‌معکوس به طور مستقیم به میزان کدورت آب بستگی دارد. درفرآیند شستشوی معکوس مراحل ذیل انجام می‌گیرد:
۱- هوادهی داخلی اولترافیلتراسیون (UF) و تخلیه محفظه ها.
۲- شستشو و شستشوی معکوس جهت ضدعفونی با مواد گندزدا (مانند کلر)
۳- شستشو و شستشوی معکوس با مواد شیمایی (با توجه به آنالیز آب) جهت جلوگیری از ایجاد رسوب.
۴- آماده سازی جهت استفاده مجدد از اولترافیلتراسیون UF به وسیله آب خام.
علاوه بر مواردفوق ازسیستم شستشوی‌درمحل(CIP) به صورت دوره‌ای جهت‌جلوگیری از رسوب واشباع شدن‌مواد معلق ومحلول، استفاده می‌گردد.

کیفیت آب ورودی به اولترافیلتراسیون UF جهت کاهش کدورت و TSS

تمامی سازندگان ممبران‌های اولترافیلتراسیون UF میزان حداکثر کدورت، TSS و همچنین COD ورودی به این قبیل دستگاههای تصفیه آب را ارائه داده‌اند تا در هنگام طراحی یک واحد تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون UF مورد توجه طراح این واحدها قرار بگیرد.
۱- میزان کدورت (turbidity) حداکثر ۳۰۰NTU باشد.
۲- کل اکسیژن خواهی شیمیایی یا همان COD بایستی کمتر از ۶۰mg/lit باشد.
۴- روغن و گریس (Oil & Grease) باید کمتر از ۲ mg/lit باشد.
۵- میزان کل ذرات معلق جامد (TSS) باید کمتر از ۱۰۰ mg/lit باشد.
۵- رنج مجاز pH بایستی بین ۲ الی ۱۱ واحد باشد.
میزان روغن و گریس و همچنین COD مجاز ورودی به سیستم اولترافیلتراسیون UF بایستی در طراحی واحدهای تصفیه پیشرفته فاضلاب که در خروجی تصفیه خانه های فاضلاب طراحی و نصب می گردند حتما مد نظر قرار بگیرد.

شستشوی واحد اولترافیلتراسیون UF

در یک پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون UF ، علاوه بر سیکل شستشوی معکوس و شستشو با مواد شیمیایی نیاز به شستشوی در محل یا همان CIP می باشد. این شستشو به مدت ۱ الی ۲ روز به طول می‌انجامد و پس از ۳ الی ۴ ماه کارکرد پکیج اولترافیلتراسیون (UF) انجام می گیرد.

هدف از انجام شستشوی در محل (CIP) پکیج اولترافیلتراسیون UF پاک کردن سطح ممبران‌ها از کلیه رسوبات املاح می‌باشد که در طول زمان به صورت یک لایه اشباع سطح ممبران‌ها را گرفته اند. با انجام این عملیات شستشوی در محل می توان از طول عمر ممبران‌ها اطمینان حاصل نمود.

مراحل شستشوی در محل یا همان CIP پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون (UF) شامل شستشو با مواد بازی و pH=11 و سپس شستشو با آب خالص در مرحله اول و سپس شستشو با مواد اسیدی و pH= 2 و در انتهای آن شستشو با آب خالص به عنوان مرحله دوم می باشد.

کنترل پکیج اولترافیلتراسیون UF

همانطور که ذکر شد هر پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون (UF) در یک سیکل تولید آب تصفیه شده، نیاز به عملیات شستشو و ضد عفونی دارد. به عنوان نمونه هر واحد اولترافیلتراسیون (UF) به مدت ۴۵ دقیقه آب تصفیه شده تولید می نماید و به مدت ۵ الی ۷ دقیقه شستشو و آماده سرویس در مرحله بعد می باشد. به هر روی راندمان واحد اولترافیلتراسیون UF بالاتر از ۸۰ درصد می باشد.
کنترل شیرآلات مربوط به جریانهای ورودی و خروجی و همچنین مسیر شستشو و هوادهی، با توجه به زمان بندی حساس و دقیق سیکل تولید و شستشوی اولترافیلتراسیون بایستی به صورت تمام اتوماتیک و با کمک PLC صورت بگیرد. به عبارت دیگر اپراتور بهره‌بردار هیچ نقشی در فرآیند شستشو و ضد عفونی ندارد و تمام این مراحل توسط سیستم PLC صورت می گیرد.

نتایج استفاده از پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون UF

نتایج عمده استفاده از پکیج اولترافیلتراسیون (UF) شامل این موارد می باشد:
۱- کاهش TSS یا همان ذرات جامد معلق.
۲- کاهش کدورت و رنگ آب یا پساب.
۳-  از بین بردن کلیه عوامل میکروبی، ارگانیزم ها و میکروب و ویروس ها.
۵- کاهش یونهای دو ظرفیتی مانند کلسیم، منیزم و سولفات
۶ – حذف فلزات سنگین غیر محلول مانند آهن، کبالت، روی و نیکل.
۷- کاهش اکسیژن خواهی شیمیایی یا همان COD پساب یا فاضلاب.
۸- کاهش اکسیژن خواهی بیولوژیکی یا همان BOD پساب یا فاضلاب.

نگاهی به آینده با روش اولترافیلتراسیون UF

با توجه به کاهش جدی منابع آب زیر زمینی، کاهش نرخ بارش‌های سالانه و افزایش جمعیت در کشورو مواجه با کمبود جدی آب؛ بازگرداندن فاضلاب و پس‌آب‌های تصفیه شده به چرخه تولید و استفاده مجدد از آن یکی از راهکارهای مورد استفاده در اغلب کشورهای دنیا به منظور مدیریت منابع آب است.
در این میان با توجه به کارایی بالای پکیج اولترافیلتراسیون (UF) در تصفیه پیشرفته پساب و فاضلاب، امکان بازگرداندن آب به چرخه تولید وجود دارد، لذا باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

شرکت رز آب صنعت توانایی طراحی و تامین پکیجهای کامل اولترافیلتراسیون به عنوان یک سیستم تصفیه غشایی مقرون به صرفه با نصب سریع و سهولت در استفاده و همچنین به روز رسانی سیستمهای موجود با در نظر گرفتن مدولهای جدید و یا تغییر تنظیمات سیستم را داراست.

پکیج‌های تامین شده توسط  رز آب صنعت به صورت یک پارچه به همراه شاسی و متعلقات به صورت کاملاً اتوماتیک مجهز به انجام تست‌های پیوسته در طول شبانه روز و تمامی تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه آب ارائه می گردد.

 

 

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83

کربن اکتیو( زغال فعال)

کربن اکتیو[۱]

کربن اکتیو یا کربن فعال به گروهی از مواد کربنی با پوکی و سطح داخلی بالا اطلاق می‌شود که به دلیل مساحت داخلی قابل توجه، ساختار پوک و منفذی، ظرفیت جذب بالا، قابلیت فعال‌سازی مجدد سطح و همچنین قیمت پائین در مقایسه با جاذب‌های غیرآلی مانند زئولیتیک، ماده منحصر به فردی می‌باشند. کاربرد مهم و قابل اهمیت آنها در جداسازی بو، رنگ، مزه‌های غیر دلخواه از آب در عملیات‌های خانگی و صنعتی، بازیافت حلال، تصفیه هوا، صنایع غذایی و شیمیایی می‌باشد.

اصول ساخت زغال فعال

اصول و فنون گوناگونی در ساخت و تولید زغالهای فعال شده وجود دارد که به ۳ اصل بستگی دارد.

الف) نوع ماده اولیه

ب) مشخصات فیزیکی مورد نظر برای محصول (زغال فعال شده)

ج) مشخصات جذبی برای کاربردهای مختلف.
کربن‌اکتیوشده مواداورگانیک را ازمحیط اطرافش جذب می‌کند , که عمل انتقال آلاینده از فازمایع (آب) به فاز جامد (کربن) صورت می‌گیرد.

نیروی جاذبه ای باعث تشکیل یک پیوند بین آلاینده و کربن و چسبیدن آنها به هم می شود.
علاوه بر این باکتری‌هایی به سطح خارجی زغال فعال شده می‌چسبند و بخشی از آلاینده‌ها را جذب و مصرف می‌کنند.

کربن اکتیو گرانولی

کربن اکتیو گرانولی معمولا برای حذف کلر و ترکیبات آلی و مواد ضد عفونی کننده در منابع آب استفاده می‌شود. کربن فعال یک تکنیک تصفیه آب موفق است بدلیل ماهیت چند منظوره و اینکه هیچ ماده دیگری را در فرایند تصفیه به آب اضافه نمی کند. کربن فعال اغلب از زغال سنگ تولید می شود. البته گریدهایی با پایه سلولوزی که از پوسته نارگیل، گردو و بادامو پسته هستند نیز تولید می گردد. ساختار کربن اکتیو به گونه ای است که سطح فعال وسیعی دارد. کربن اکتیو یک ماده غیر قطبی است که مواد غیر قطبی آلی را می تواند جذب کند. کربن اکتیو در فاز آبی و گازی بسیار موثر است و برای خالص سازی و تصفیه به کار می رود.

به دلیل از بین رفتن خاصیت تصفیه کنندگی زغال بعد از مدتی مشخص شما باید نسبت به تعویض فیلتر اقدام نمایید چرا که دیگر زغال موجود در فیلتر دستگاه شما قابلیت تصفیه آب را نخواهد داشت.در برخی از ماسک های فیلتر دار تصفیه هوا نیز زغال فعال وجود دارد.

کربن اکتیو علاوه بر آن که باعث بهبود طعم آب می‌شود طعم آب را بهبود می بخشد و آسیب هایی که ممکن است از این مواد به بدن برسد کاهش می دهد بلکه از اکسیداسیون سایر واحد های تصفیه آب مانند ممبران های RO در برابر مواد اکسید کننده موجود در آب خام هم جلوگیری می کند.

پارامترهای موثر در قدرت عمل کربن اکتیو

 1. اندازه حفره موجود در ساختار کربن اکتیو
 2. عدد یدی
 3. سختی‌اش
 4. دانسیته ظاهری
  فیلتر های کربن اکتیو از جنس کربن استیل، استیل و یا مخازن FRP هستند.

  شیر آلات و اتصلات و لوله کشی هاجزء تجهیزات این فیلتر ها می باشند.

اثر کربن اکتیو پودری در تصفیه فاضلاب

فاضلاب شهری و صنعتی حاوی آلودگی‌ها و ناخالصی های زیادی هستند که به گروه های گوناگونی می توان تقسیم کرد( از جمله مواد محلول و غیر محلول، مواد آلی که به سادگی تجزیه می شوند، مواد آلی پایدار و مقاوم در برابر تجزیه پذیری، مواد مغذی گیاهی، فلزات سنگین و نمک‌ها). هدف از تصفیه فاضلاب، حذف این ناخالصی های نامطلوب و بازگردان، به وضعیت کیفی آب طبیعی است.

آلودگی ها معمولا با روش های پیش تصفیه مثل انعقاد و ته نشینی و یا روش های بیولوژیکی از بین می روند. کربن اکتیو معمولا در آخرین مرحله از فرایند برای حذف ناخالصی ها و آلودگی هایی که به سختی از بین می روند مانند میکرو ذرات دارویی استفاده می گردد.

کربن اکتیو بصورت پودری یا گرانولی برای موارد ذیل به کار می رود:

الف) حذف مواد شیمیایی آلی و رنگ دانه‌ها

ب) کاهش ذرات بسیار ریز مانند مواد شیمیایی یا دارویی؛

مزایای استفاده از کربن اکتیو پودری در انعطاف پذیری مقدار مصرف مطابق با آلودگی فاضلاب و یا آب و کاهش هزینه های تصفیه به دلیل مخازن هوادهی و حوضچه های ته نشینی ثانویه می باشد. در حال حاضر این قضیه با مطالعات مستقلی که در زمینه های میکرو آلاینده های صورت گرفته، به اثبات رسیده است.

تصفیه فاضلاب به طور معمول با روش های فیزیکی( حذف مواد درشت)، شفاف سازی اولیه، مرحله بیولوژیکی و در یک راکتور تماسی یک انعثاد و جذب نهایی صورت می گیرد. یک بخشی از کربن اکتیو با روش ته نشینی از فاضلاب جدا می گردد و مجددا به چرخه تصفیه فاضلاب بر می گردد( به واحد هوادهی بیولوژیکی).

زمان تماس بین کربن اکتیو و لجن فعال اغلب ۲۰ تا ۶۰ دقیقه است..

 

 

[۱] Activated Carbon<a href=کربن اکتیو" width="300" height="220" srcset="https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/تصویر-شاخص-300x220.jpg 300w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/تصویر-شاخص-768x562.jpg 768w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/تصویر-شاخص-1030x754.jpg 1030w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/تصویر-شاخص-1500x1099.jpg 1500w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/تصویر-شاخص-705x516.jpg 705w, https://roz-ab.ir/wp-content/uploads/2017/12/تصویر-شاخص-450x330.jpg 450w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سیستم‌های تصفیه‌ آب

انواع سیستم‌های تصفیه‌ آب صنعتی

سیستم‌های تصفیه‌ آب

سیستم‌های تصفیه‌ آب صنعتی با توجه به کاربردشان در چند دسته اصلی یافت می‌شوند.

درادامه به توضیح چهار دسته مهم‌ترین و پرکاربردترین سیستم های تصفیه آب صنعتی می‌پردازیم.

سیستم‌های تصفیه‌ آب

 1. پیش تصفیه‌ آب :

سیستم‌های پیش تصفیه‌ آب با توجه به قابلیت‌هایی که دارند به سه گروه اصلی تقسیم شده‌اند:

الف) فیلترهای میکرونی:

کاربرد این سیستم در حذف ذرات معلق در آب است.

معمولاً به عنوان پیش تصفیه‌ آب سیستم‌های اسمز معکوس به کار می‌روند.

ب) مدیا فیلترها:

مدیا فیلترها ترکیبی از فیلترهای شنی و کربنی هستند.

وظیفه فیلتر شنی کاهش مواد معلق آب است.

وظیفه فیلتر کربنی حذف کلر و مواد آلی آب می‌باشد.

کاربرد این فیتلرها در فیلتراسیون آب در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آب ورودی به بویلرها می‌باشد؛ عمده ترین کاربرد مدیا فیلترها به عنوان پیش ‌تصفیه سیستم‌های تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس است. ج) سیستم‌های سختی‌گیر:  جهت نرم سازی آب در صنایع استفاده می‌شوند.

 1. تصفیه‌ آب صنعتی به روش اسمز معکوس:

کاربرد سیستم‌های تصفیه‌ آب صنعتی به روش اسمز معکوس در صنعت شیرین‌سازی آب‌های لب شور، آب دریا و در مواردی برای تولید آب‌های فوق خالص است. دیگر مورد مصرف سیستم‌های تصفیه‌ آب صنعتی به روش اسمز معکوس در فرایندهای تغلیظ می‌باشد. زیرساخت کار این تصفه آب به روش اسمز بر اساس عبور آب از غشاهای اسمز معکوس که در اصطلاح ممبرین  RO  نامیده می‌شوند؛ می‌باشد. مورد مصرف این سیستم‌های تصفیه‌ آب صنعتی به روش اسمز معکوس در کلیه صنایع مواد غذایی ، تولید آب معدنی ، تجهیزات آرایشی بهداشتی ، صنایع دارویی ، صنایع الکترونیکی ، سیستم‌های شهری تولید آب شرب و روی هم رفته در هر صنعت و جایگاهی که نیازمند آب با کیفیت مناسب جهت انجام امور صنعتی و آشامیدنی ‌باشد، این سیستم دارای کاربرد است.

 1. سیستم‌های ضد عفونی آب:

عموماً سیستم‌های ضدعفونی به سه دسته کلی تقسیم می‌گردد: الف) سیستم کلرزنی: عمده ترین کاربرد سیستم کلرزنی در تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب شهری قابل مشاهده است. ب) سیستم تولید ازن: سیستم تولید ازن دارای بیشترین کاربرد در سیستم‌های ضد عفونی آب و گندزدایی پس‌آب‌ها و فاضلاب‌های صنعتی، ضدعفونی آب کارخانجات تولید آب معدنی، ضدعفونی آب استخرهای شنا، ضدعفونی محیط‌های بیمارستانی ، صنایع کشاورزی و پرورش دام و طیور و پرورش ماهی است. علاوه بر این سیستم تولید ازن در صنایع نساجی و رنگبری کاربردهای فراوانی دارد. ج) اشعه یووی: از کاربردهای سیستم اشعه‌فرا بنفش می‌توان به ضدعفونی آب‌های آشامیدنی، اکسیداسیون پس‌آب‌های صنعتی، ضدعفونی آب سیستم‌های آب مقطرگیری و سایز موارد اشاره نمود.

 1. سیستم‌های تبادل یونی:

در این روش ، تصفیه‌ آب بر مبنای استفاده از رزین‌های تبادل یونی استوار می‌باشد.سیستم های تبادل یونی در دو دسته کلی، سیستم‌های سختی‌گیر و سیستم های تولید آب فوق خالص وجود دارند. درسیستم‌های تبادل یونی جهت سختی‌گیری از رزین‌هایی استفاده می‌شود که قادر به حذف منیزیم و کلسیم از آب عبوری هستند که از آنها در پیش تصفیه آب سیستم‌های اسمز معکوس، پیش تصفیه‌ آب ورودی به بویلرها و به طور کلی جهت نرم‌سازی آب استفاده می گردد.

دسته دوم سیستم‌های تبادل یونی در تولید آب با خلوص بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، که با توجه به کیفیت آب ورودی پس ازسیستم تصفه آب صنعتی RO و یا به طور مستقل جهت خالص‌سازی کامل آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها در صنایع آزمایشگاهی، صنایع پزشکی، تولید داروها و سرم‌ها، صنایع الکترونیکی، صنایع آرایشی و بهداشتی، کوره‌های القایی، صنایع باتری سازی، سیرکوله آب خنک کاری مدارات الکترونیکی و به طورکلی در کلیه صنایعی که نیازمند خلوص بالای آب هستند می‌توان از این سیستم استفاده نمود.

جهت کسب اطلاع از قیمت محصولات با شماره‌های شرکت تماس حاصل فرمائید.