Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

واحدهای تصفیه فاضلاب صنعتی

در این مقاله به بررسی چند واحد تصفیه فاضلاب صنعتی می‌پردازیم که عبارتند از:

آشغال‌گیر در تصفیه فاضلاب صنعتی، دانه‌گیری، متعادل‌ساز، تنظیم PH در تصفیه فاضلاب صنعتی

ته‌نشینی اولیه، ته‌نشینی اولیه یا DAF متعاقب انعقاد و لخته‌سازی، AOP یا اکسیداسیون پیشرفته

کربن فعال به عنوان جاذب سطحی، انعقاد و لخته سازی( ته نشینی)، تصفیه بیولوژیکی، گندزدایی.

آشغال‌گیر در تصفیه فاضلاب صنعتی

اولین تصفیه مورد استفاده در تصفیه فاضلاب صنعتی، آشغال‌گیر است.

در این مرحله مواد معلق درشت از فاضلاب جدا می‌شود.

این کار با کمک صفحه‌های فلزی که دارای سوراخ‌هایی به قطر چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر در آن ساخته شده و یا با استفاده از تورهای سیمی و به کمک میله‌‌هایی که به صورت مایل در امتداد جریان فاضلاب قرار داده می‎شود انجام می‌گیرد.

دانه‌گیری

دانه‌گیر برای حذف مواد دانه‌ای موجود در فاضلاب استفاده می‌شود. مواد دانه‌ای مانند شن، ماسه، تفاله چای، قهوه و …. با استفاده از دانه‎گیر حذف می‌شود. استفاده از دانه‌گیر در اغلب صنایع غذایی توصیه می‌شود.

متعادل‌ساز

نوساناتی آهنگ جریان و میزان آلودگی فاضلاب ورودی به اکثر تصفیه خانه‌های فاضلاب مشاهده می‌شود. یکنواخت‌سازی جریان برای برای غلبه بر مشکلات بهره‌برداری ناشی از نوسانات جریان، بهبود عملکرد واحدهای پایین دست و کاهش ابعاد و هزینه‌های ساخت واحدهای پایین دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنظیم PH در تصفیه فاضلاب صنعتی

 بسياري از فاضلاب‌هاي صنعتي از جمله فاضلاب تولید کاغذ و مقوا حاوي مواد اسيدي يا بازي است و  PHآنها بايد روي خنثي تنظيم شود. در تصفیه فاضلاب صنعتی براي خنثي‌سازي از فرايندهاي مختلفی استفاده می‌شود.

برخی از فرایندهای مورد استفاده در خنثی‌سازی عبارتند از:

اختلاط فاضلاب‌هاي اسيدي و بازي،

خنثي‌سازي فاضلاب‌هاي اسيدي با آهك يا دوغاب آهك،

سود، سديم سولفيت يا آمونياك و براي خنثي‌سازي فاضلاب‌هاي بازي، از سولفوريك اسيد، اسيد كلريك يا كربن دي اكسيد استفاده مي‌شود.

ته‌نشینی اولیه

برخی فاضلاب‌ها دارای مواد معلق زیادی می‌باشد که عمدتا در این واحد از فاضلاب جدا می‌شوند. همچنین مقداری از BOD5 نیز که به صورت معلق وجود دارد در این واحد از فاضلاب جدا می شود. هر اندازه میزان BOD5 در فاضلاب ورودی کاهش یابد انرژی کمتری در راکتور بیولوژیکی برای حذف BOD5 باقی‌مانده لازم است. به همین دلیل واحد ته نشینی اولیه واحد مهمی در کاهش انرژی مورد نیاز برای تصفیه فاضلاب محسوب می‌شود.

 

ته‌نشینی اولیه یا DAF متعاقب انعقاد و لخته‌سازی

به علت وجود مواد شیمیایی معدنی، جامدات معلق، رنگ و … در فاضلاب، برای تصفیه  فاضلاب صنعتی پیشنهاد می‌شود حتما از یک واحد ته‌نشینی اولیه جهت حذف جامدات معلق استفاده نمود. همچنین با توجه به نوع تولید در هر واحد صنعتی پتروشیمی ممکن است به دلیل وجود رنگ یا جامدات معلق سبک و یا زیاد بودن چربی و روغن، ته‌نشینی اولیه با واحد DAF متعاقب انعقاد و لخته‌سازی جایگزین شود.

AOP یا اکسیداسیون پیشرفته

به علت وجود میزان COD زیاد در فاضلاب صنعتی، یکی از راه حل‌های حذف این پارامتر، استفاده از اکسیداسیون پیشرفته در تصفیه فاضلاب این صنعت می‌باشد.

 

کربن فعال به عنوان جاذب سطحی

در تصفیه فاضلاب صنعتی ، بخصوص در تصفیه فاضلاب‌های با COD بالا، معمولا از یک جاذب سطحی به عنوان آخرین واحد تصفیه بهره برداری می شود.

کربن فعال یک ماده جاذب سطحی است که در تصفیه فاضلاب استفاده گسترده ای دارد.

انعقاد و لخته سازی، ته نشینی

با توجه به فرایند تولید در صنایع تولید کاغذ و مقوا، فاضلاب این صنایع محتوی جامدات معلق زیادی می‌باشد.

این جامدات که اکثرا به صورت کلوئید هستند.

فاضلاب این صنایع شامل خرده‌های چوب، ذرات فلزی، بقایای چسب، خاک و شن و ماسه و… (که در کاغذها و مقواهای بازیافتی وجود دارد) می‌باشد که توسط ته‌نشینی از جریان فاضلاب حذف می‌گردند.

با توجه به اینکه این مواد اغلب بسیار سبک بوده و دارای بار الکتریکی نیز می‌باشند، ته‌نشینی آنها زمان زیادی نیاز دارد. جهت کاهش زمان مورد نیاز از انعقاد و لخته‌سازی کمک گرفته می‌شود. همچنین جوهر و رنگ که در اثر شستشوی کتب و مجلات بازیافتی وارد فاضلاب می‌شوند نیز توسط این واحد (انعقاد، لخته‌سازی و ته نشینی) قابل حذف می‌باشد.

تصفیه بیولوژیکی

در یک تصفیه خانه فاضلاب هرگاه تصفیه مکانیکی برای کاهش آلودگی فاضلاب کافی نباشد از کار موجودات زنده ای به نام باکتری‌های هوازی و یا بی هوازی برای ادامه‌ی تصفیه فاضلاب یاری می‌گیرند. کار واحدهای تصفیه زیستی در تصفیه خانه همانا تشدید عملی است که به طور خودبخودی در طبیعت رخ می دهد یعنی یا ایجاد محیطی مناسب برای رشد و افزایش تعداد باکتریهای نامبرده مدت زمان تصفیه طبیعی را که ممکن است به چندین روز برسد به چند ساعت کاهش می دهند.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش بی هوازی

استفاده از فرایند تصفیه فاضلاب به کمک باکتری های بی هوازی معمولا برای آن دسته از فاضلاب تولیدی در صنایع غذایی مرسوم است که دارای فاضلابی با بار آلی زیاد باشند. کارخانجات تولید مواد گوشتی و پروتئینی، کنسروسازی، گشتارگاه ها، صنایع لبنی و دامداری ها از جمله این صنایع می باشند.

بسته به خصوصیات فاضلاب می‌توان از UAFBR، UASB, UABR و یا سایر سیستم‌های بی‌هوازی (به ویژه سیستم‌های تلفیقی) استفاده نمود.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش هوازی

اساس کار این روش تصفیه رسانیدن اکسیژن به فاضلاب است.

با اکسیژن محلول در فاضلاب تکثیر مثل باکتری‌های هوازی شدت یافته و این باکتری‌ها براطراف ذرات و قطعات کوچک تشکیل شده از مواد آلی موجود در فاضلاب نشسته و لخته‌هائی را تولید می‌نمایند. این لخته‌ها که هزاران باکتری هوازی‌را با خود حمل می‌کند در روش‌های گوناگون تصفیه زیستی مهمی را ایفا می‌کنند. لخته‌های نامبرده یا به صورت معلق و شناور در فاضلاب می‌مانند یا بر بستر سنگی یا پلاستیکی می‌نشینند. با توجه به خصوصیات فاضلاب می‌توان از سیستم‌های رشد معلق (لجن فعال) و یا رشد چسبیده (MBBR,MBR) بهره گرفت.

گندزدایی

در هر تصفیه‌خانه پس از پایان آخرین مرحله تصفیه فاضلاب صنعتی به منظور حذف عوامل بیماری‌زا به گندزدایی نیاز داریم.

متداول‌ترین روش گندزدایی از مواد شیمیایی اکسیدکننده نظیر ازن، کلر و … می‌باشد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
پرتو فرابنفش

پرتو فرابنفش

پرتو فرابنفش (Ultraviolet)

پرتو فرابنفش ، نواری غیر قابل رویت در انتهای خارجی رنگ بنفش در طیف مرئی است.

پرتو فرابنفش چیست؟

پرتو فرابنفش، نواری غیر قابل رویت در انتهای خارجی رنگ بنفش در طیف مرئی است.

به نوار غیر قابل رویتی که در آن سوی رنگ قرمز قرار دارد، اشعه مادون قرمز می گویند.

فرابنفش Ultraviolet یا به اختصار UV، موجی است در گستره امواج الکترومغناطیسی با طول موجی کوتاه‌تر از نور مرئی، ولی بلندتر از پرتو ایکس.

به بیانی دیگر انرژی آن کمتراز پرتو ایکس، ولی بیشتراز نور مرئی است.

نور به صورت موج حرکت می کند.

این امواج در اثر نوسانات الکتریکی تولید می شوند.

طول موج و فرکانس هر یک از رنگ های موجود در طیف متفاوت است.

در میان هفت رنگ موجود در طیف خورشید، بنفش بالاترین و قرمز پایین ترین فرکانس را دارد.

به عبارت دیگر، کمترین طول موج به رنگ بنفش و بیشترین طول موج به رنگ قرمز تعلق دارد.

از پرتو فرابنفش برای ضد عفونی آب، مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و غیره می‌توان استفاده نمود.

نحوه کشف تابش

پرتو فرابنفش بگونه‌ای کاملاً اتفاقی با مشاهده تغییر رنگ و تیرگی املاح نقره در مقابل نور مستقم آفتاب کشف گردید. در سال ۱۸۰۱ دانشمند آلمانی، یوهان ویلهلم ریتر بر اثر مشاهداتش توجه نمود که تابش‌های فرابنفش، که نامرئی هستند، عامل اساسی در تیرگی صفحات کاغذ آغشته به کلرید نقره می‌باشند. او در آن زمان این پدیده را «پرتوهای شیمیایی» نامید.

نام علامت اختصاری طول موج به نانومتر مقدار انرژی به فوتون توضیح
پرتو فرابنفش A UVA 400 – 315 nm 3.10 – 3.94 eV موج بلند یا نور سیاه که توسط لایه ازون جذب نمی‌شود
پرتو فرابنفش B UVB 315 – 280 nm 3.94 – 4.43 eV موج متوسط که بیشتر آن توسط لایه ازون جذب می‌شود
پرتو فرابنفش C UVC 280 – 100 nm 4.43 – 12.4 eV موج کوتاه که کاملاً توسط لایه ازون و جو زمین جذب می‌شود

چند نکته مهم و کلیدی

 • برخی دامنه‌ها از تابش‌های فرابنفش، اصطلاحاً به «نور سیاه» یا Black Light معروفند، به همان دلیل که مرئی نیستند ولی بدون باقی گذاردن هیچگونه اثر حرارتی یا سوختگی، (از آن نوعی که آفتاب سوختگی معمولی باعث آن است، مانند سرخ شدن یا تاول پوست و پوسته پوسته شدن آن)، قادرند تا اعماق زیادی در بافت‌ها نفوذ کرده و از پیری زودرس پوست، تخریب ساختار DNA سلول‌ها و احتمالاً در حالات پیشرفته، تا سرطانی کردن آنان پیش بروند. ذیل این مقاله شرح داده خواهد شد که عامل چنین تخریبی می‌تواند بیشتر از ناحیه دامنه‌های ضعیف تابش فرابنفش باشد تا بخش‌های قوی تر و با نفوذ بالا.
 • برخی از جانداران از جمله پرندگان، خزندگان، حشرات، از جمله زنبورها قادر به دیدن امواج مرئی نزدیک به تابش UV هستند.
 • بسیاری از گیاهان، میوه‌ها، گل‌ها و بذرها قدرت مقاومت فوق‌العاده‌ای نسبت به قدرت انسان در مقابل این تابش نشان می‌دهند.
 • عقرب‌ها زیر پرتو UV به رنگهای سبز یا زرد می‌درخشند.
 • معدودی از پرندگان نقوشی بر پر دارند که تنها تحت تابش UV قابل مشاهده خواهند بود.
 • ادرار بعضی از حیوانات گوشتخوار از جمله «گربه» حتی در تاریکی مطلق نیز تحت تابش طول موج خاصی از UV قابل دیدن است.

تأثیرات مثبت پرتو فرابنفش

از جمله اثرات مثبت قرار گرفتن در معرض تابش باند UVB، تحریک پوست جهت تولید “ویتامین D” است. تخمین زده می‌شود که علت مرگ ناخواسته سالانه ده‌ها هزار شهروند آمریکایی؛ تنها به دلیل سرطان‌های ناشی از کمبود و اختلال درجذب ویتامین D بوده‌است. دیگر تأثیر اختلال در جذب ویتامین D، پوکی استخوان و سایر عوارض متأثر از اختلال مغز استخوان که منجر به درد، عدم تحمل وزن شخص توسط خود، و نهایتاً ایجاد ترک و شکستگی‌های ناخواسته به ویژه در خانم‌ها خواهد بود. البته امروزه در برخی کشورها تأکید بسیاری بر غنی سازی مواد خوراکی با افزودن رژیم‌های ویتامین D و کلسیم می‌گردد که در مقایسه با اثرات محتمل سوء UVB بر پوست بدن انسان (سرطان)، بسیار پسندیده و مرجح می‌باشند.

کاربرد اشعه فرابنفش در گندزدایی

طول موجهای کوتاه اشعه فرابنفش می‌تواند باکتری‌ها و سایر ارگانیسم‌های کوچک را منهدم کند. به همین دلیل برای ضد عفونی کردن سطوح مانند اتاق‌های بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از پرتو فرابنفش برای ضد عفونی آب، مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و لوازم صنعتی و غیره می‌توان استفاده نمود.

دلایل پذیرش اشعه فرابنفش

نیاز به حمل و نقل و انبار مواد شیمیایی ندارد.

با تغییرات PH و دما، کارایی آن چندان تغییر نمی‌کند.

فراورده جانبی به وجود نمی‌آورد، ایجاد طعم و بوی شیمیایی نمی‌کند.

زمان تماس لازم برای گندزدایی بسیار کوتاه می‌باشد و روی گروه هوازی اثر فوق‌العاده دارد.

معایب ضدعفونی اشعه

باقی نماندن تأثیر ضدعفونی کنندگی، نبود دانش فنی درباره چگونگی عمل سیستم‌های UV در شرایط مختلف، برای مواد آلی مناسب نیست، برای سطوح غیرقابل دید مثل زوایا و خلل و فرج مناسب نیست و روی بعض از اشیا اثر کمتری دارد مثلاً اشعه می‌تواند سطوح آلومینیوم و شیشه را استریل کند ولی روی چوب و لاستیک و کاغذ را نمی‌تواند استریل کند.

 

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
اشعه ماورای بنفش

اشعه ماورای بنفش

اشعه ماورای بنفش

اشعه ماورای بنفش در کنار سایر روش‌ها برای میکروب‌زدایی بهتر آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اشعه UV دارای طول موج 250 تا 270 نانومتر است. این اشعه با تأثیر بر روی پروتوپلاسم و آنزیم سلول‌ها سبب نابودی آنها می‌گردد. این اشعه قادر است فرم فعال باکتری، ویروس، تک‌یاخته و اسپور را غیر فعال و از تکثیر آنها جلوگیری کند. بسیاری از میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا عمر کوتاهی دارند و در صورت عقیم و غیر فعال شدن، از بین می‌روند.

فیلتر ماورای بنفش

اشعه UV یا همان اشعه ماورای بنفش موجی است که انرژی آن از پرتو X کمتر ولی از نور مرئی بیشتر است. از پرتو فرابنفش به منظور تصفیه آب، ضد عفونی مواد خوراکی، تجهیزات پزشکی و … استفاده می‌شود. پرتو فرابنفش در واقع مکمل روش‌های اسمز معکوس و کلرزنی در میکروب‌زدایی از آب می‌باشد. پرتو فرابنفش به سه دسته تقسیم می‎شود. این سه دسته عبارتند از :

 • UVA
 • UVB
 • UVC

موارد کاربرد UV

عمده ترين كاربرد دستگاه هاي U.V عبارتند از

 • ضد عفوني آب‌هاي آشاميدني
 • اکسيداسيون پيشرفته پساب‌هاي صنعتي
 • ضد عفوني پساب‌هاي سيستم هاي تصفيه
 • صنایع غذایی ،داروسازی ، بسته‌بندی، رنگ‌سازی ،آرایشی بهداشتی
 • ضدعفونی آب استخرها ،پرورش ماهی، آکواریوم، بیمارستان‌ها، سیستم‌های مداربسته خنک کن

اشعه فرابنفش

طول موج اشعه فرابنفش بین 250 تا 270 نانومتر است. برای پدیدآوردن انرژی با تعبیه قوس الکتریکی یک لامپ که حاوی بخار جیوه است این انرژی تولید می‎گردد.

اشعه فرابنفش ( UV ) با تغیر روی  میکروب‌ها و باکتری‌ها از رشد و تکثیر آنها جلوگیری می‌کند.

انواع روش‌های استفاده از لامپ UV

از لامپ  برای تصفیه و گندزدایی آب به دو روش استفاده می‌شود. این دو روش عبارتند از:

 1. عبور آب از مجاورت لامپ UV
 2. لامپ را درون لوله کوراتزی قرار داده و داخل آب آویزان می‎نمایند.

مزایا و معایب تصفیه آب به وسیله اشعه ماورای بنفش  (UV)

عدم توليد محصولات جانبي زیانبار مانند تري هالومتان‌ها که در اثر کلر زنی به وجود می آیند.

اطمینان حاصل از روش اشعه ماورای بنفش بسیار بیشتر از روش کلر زنی است

بالا بودن ضريب اطمينان و مصرف كم انرژي از مزاياي اين روش محسوب مي شود.

به علت عدم ايجاد اشعه باقي‌مانده در داخل آب، قادر به حذف آلودگي‌هاي احتمالي ثانويه که ممکن است بعد از تابش اشعه وارد آب شوند، نيستند.

لاشه ميكروارگانيزم‌هاي غير فعال شده، در آب باقي مي‌ماند و مي‌تواند به خوراكي براي ساير ميكروارگانيزم‌ها و انگل‌هاي ديگر كه پس از گندزدايي اوليه‎، آب در معرض آنها قرار مي‎گيرد، تبديل شود. به عبارت دیگر لاشه میکروب ها در آب باقی مانده و خوراک میکروب‌هایی می‌شود که پس از تصفیه اولیه به آب وارد شده‌اند.

اشعه ماورای بنفش صرفاً باعث از بین رفتن میکروب‌های آب می‌شود و توانایی حذف مواد شیمایی مانند نیترات، آرسنیک و … از آب را ندارد.

اشعه فرابنفش قادر به حذف آلایندگی های فیزیکی محلول در آب نمی باشد .

اشكال ديگري كه در گندزدايي آب به وسيله اشعه ماوراء بنفش وجود دارد اين است كه این احتمال وجود دارد که گروهي از ميكروارگانيزم‌ها به دليل وجود ذرات معلق بسیار ریز در آب به طور كامل در معرض تابش اشعه قرار نگيرند و يا عده‌اي از آنها در سايه ذرات ريز معلق در آب پنهان شده و از تابش اشعه در امان بمانند.

به علاوه بايد در نظر داشت كه گروهي از ميكروارگانيزم‌ها در برابر كلر و اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و به محض برخورد با اين گندزداها در اطراف خود يك غشاء محافظ ايجاد كرده و پس از رفع خطر و ورود به بدن موجود زنده مجدداً با از بين رفتن غشاء محافظ، به فعاليت خود ادامه دهند.

استفاده از اشعه ماورای بنفش در تصفیه آب آشامیدنی

با توجه به موارد استفاده از فیلتر ماورای بنفش و اینکه اشعه ماورای بنفش توانایی حذف مواد شیمایی و نیز آلایندگی‌های فیزیکی از آب را ندارد در نتیجه استفاده از روش UV به تنهایی برای تصفیه آب کافی نیست و از آن در تصفیه آب به عنوان تنها یک فیلتر دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شود.

همچنین روش تصفیه آب UV یک روش مضاعف است که پس از روش اسمز معکوس که با دستگاه تصفیه آب انجام می‌گیرد، استفاده می‌شود.

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
لامپ UV

لامپ UV

لامپ UV 

روش‌های تصفیه آب

استفاده از  لامپ UV یا سیستم اشعه ماوراء بنفش یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش تصفیه برای آب‌هایی که دارای آلودگی‌های بسیار خطرناک و جدی می‌باشند؛ است.

روش‌های مورد استفاده و رایج در تصفیه آب عبارتند از تزریق گاز کلر، ازن زنی ( O3 ) و تابش اشعه ماوراء بنفش ( UV ).

سیستم‌های تصفیه آب صنعتی با توجه به کاربردشان در چند دسته اصلی یافت می‌شوند.

چهار دسته از مهم‌ترین و پرکاربردترین سیستم های تصفیه آب صنعتی عبارتند از:

1. پیش تصفیه،

2. تصفیه‌ آب صنعتی به روش اسمز معکوس،

3. سیستم‌های ضد عفونی آب،

4. سیستم‌های تبادل یونی.

فیلتر اشعه فرابنفش (UV)

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) دستگاه تصفیه آب خانگی از یک محفظه استیل بازتابنده و یک لامپ تولید اشعه UV تشکیل شده است. آب با عبور از اطراف این لامپ، اشعه فرابنفش را جذب کرده و گندزدایی می‌شود. DNA باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های موجود در آب در اثر جذب انرژی اشعه فرابنفش ناشی از فیلتر UV تخریب شده و درنتیجه تمام میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در آب از بین رفته و از رشد و تکثیر مجدد آنها جلوگیری می‌شود.

فیلتر لامپ UV یک فیلتر بسیار مؤثر در گندزدایی و استریل کردن آب‌تصفیه‌شده‌خروجی از دستگاه‌تصفیه آب‌خانگی است.

معمولا از اشعه ماورای بنفش جهت میکروب زدایی بهتر آب در کنار روشهای دیگر مانند کلرزنی و اسمزمعکوس استفاده می کنند. اين اشعه داراي طول موج 250 تا 270 نانومتر است.

در این سیستم‌ها آب وارد محفظه اصلی دستگاه از جنس SS می‌شود و مابین این محفظه و یک جداره داخلی از جنس کوارتز جریان می‌یابد. لامپ UV درون محفظه کوارتز قرار دارد و در تماس با آب نیست که ایده‌آل‌ترین حالت برای عملکرد لامپ می‌باشد. عمر لامپ 7500 ساعت است و در این زمان با تولید دوز بالای اشعه به طور کامل میکروارگانیسم ها را از بین می‌برد .

اجزا لامپ اشعه فرابنفش

اجزا اصلی لامپ UV عبارتند از :

 1. لامپ
 2. استوانه شیشه‌ای
 3. محفظه فولادی یا آلومینیوم ضد رنگ
 4. آداپتور یا مبدل برق شهری به 6.4 یا 8 ولت

مزایای استفاده از لامپ UV

 • اشعه فرابنفش عوامل بیماری زایی که نسبت به گاز کلر مقاوم هستند را مانند legionella pneumophihia و pseudomonas aeroginose را نیز از بین می برد.
 • اشعه فرابنفش خواص فیزیکی و شیمیایی آب را تغییر نمی دهد. از این نظر آب را به مواد شیمیایی آلوده نکرده و به صورت طبیعی حفظ میکند.
 • تأثیر ضدعفونی آنی دارد و pH آب تأثیر بر ضدعفونی ندارد. UV در طیف pH=6-8.5 به کار می رود.
 • دستگاه UV مستقیما در مسیر لوله آب‌نصب‌می‌شود و از این نظر نیاز به لوله‌کشی و فضای اضافی‌ندارد.

مشخصات فنی فیلتر لامپ اشعه فرابنفش

جنس محفظه بازتابنده استیل ضد زنگ
بالاترین دبی عبوری 0.5 GPM ( 1.9 IPM )
بالاترین دمای عملیاتی 100 F ( 38 C  )
بالاترین فشار عملیاتی 125 PSI ( 8/6 Bar )
توان الکتریکی 6W برق مصرفی 24 V اقلام درون جعبه محفظه استیل ضد زنگ، لامپ ، کوارتز محافظ لامپ، آداپتور، گیره‌نگهدارنده.

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

تصفیه آب

تصفیه آب

تصفیه آب ( Water purification)

تصفیه آب به فرآیندهایی گفته می‌شود که طی آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب آلوده حذف می‌شوند، تا قابل آشامیدن یا مصرف کشاورزی گردد.

آلاینده‌های موجود در آب لوله‌کشی

در حال حاضر برخی منابع آبی موجود حاوی آلاینده‌های بسیاری از جمله پساب‌های صنعتی و خانگی، گل‌ولای، انگل، باکتری، میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا و … می‌باشند که برای سلامتی انسان بسیار مضر بوده و در جریان کلرزنی تصفیه آب شهری به طور کامل از بین نمی‌روند؛ لذا به منظور حذف کامل آلاینده‌های شیمیایی محلول در آب و مواد معلق (میکروب‌ها ، باکتری‌ها و …) ، فلزات سنگین و همچنین حذف کامل نیترات و تنظیم سختی آب در محدوده برآورده نمودن نیازهای آب شرب از دستگاه‌های تصفیه آب که مجهز به فیلترهای ممبرین، فیلتر الیافی و… باشد استفاده می‌گردد.

دستگاه‌های تصفیه آب نه تنها به طور کامل آلاینده‌های آب را از بین می‌برند، بلکه با استفاده از فیلتراسیون و افزودن یون‌های مفید برای بدن به آب، آب سالم، سبک و گوارا را تأمین می‌کنند که با نوشیدن و استفاده از آن می‌توانید سلامتی خود و خانواده‌تان را تضمین نمائید.

فواید آب تصفیه شده

 • کمک به حفظ سلامت عضلات و مفاصل بدن
 • کمک به داشتن پوستی سالم و از بین بردن بیماری‌های پوستی
 • کاهش بروز سنگ کلیه
 • تنظیم درجه حرارت بدن و دفع بهتر سموم
 • کاهش بروز ناراحتی قلب و عروق
 • کاهش بروز سرطان و بیماری کبد

روش‌های تصفیه آب

به طور کلی روش‌های مورد استفاده عبارتند از:

فرآیندهای فیزیکی مانند فیلتراسیون، ته‌نشینی، تقطیر و فرایندهای زیستی مانند فیلترهای شنی و ماسه‌ای کند، کربن اکتیو (کربن فعال).

فرآیندهای شیمیایی مانند کلرزنی، ازن‌زنی، دفلوکولانت، استفاده از تابش الکترومغناطیسی مانند میکروب‌کشی با پرتو فرابنفش.

فرآیندهای بیولوژیکی مانند بیوفیلتراسیون، دنیتریفیکاسیون و

فرایند تصفیه آب ممکن است به کاهش غلظت ذرات معلق یا ذرات محلول در آب از جمله ذرات معلق، انگل‌ها باکتری‌ها، جلبک‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و طیف وسیعی از مواد محلول و ذرات معلق موجود در آب منجر شود.

روند تصفیه آب دستگاه‌های خانگی و نیمه صنعتی و صنعتی

فرایند تصفیه آب یک فرآیند ساده اما در عین حال بسیار پیچیده می باشد.

به روشی که هم اکنون برخی دستگاه‌های تصفیه آب عمل می‌کنند روش اسمز معکوس R.O (Reverse Osmosis) گفته می‌شود.

در این روش آب تحت فشار بالا پس از رد شدن از سه فیلتر اول ، وارد مرحله چهارم و اصلی روند تصفیه آب می‌شود که به آن ممبران ( Membrane ) می‌گویند. در این مرحله آب تحت فشار از خارج فیلتر ممبران به داخل پمپاژ و آب تصفیه شده از درونی‌ترین لایه آن خارج شده و به مرحله پنجم و سپس مرحله ششم می رود.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس؛ یکی از عمده مشکلات امروزه در سطح جهانی، کمبود آب آشامیدنی می‌باشد که این مشکل در کشورهای در حال توسعه ملموس‌تر می‌باشد. با مصرف بی‌رویه آب به خصوص در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و … کاهش منابع آب شیرین روز به روز در حال کاهش است. متاسفانه در کشور ایران به دلیل اینکه در طی سال‌های اخیر مصرف آب بسیار بالاتر از سرانه مصرف آب در سطح جهانی می‌باشد، مجریان و کارشناسان صنعت آب و فاضلاب را بر این واداشت تا نسبت به کنترل مصرف آب و همچنین استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا به منظور تصفیه آب شور و تبدیل آن به آب آشامیدنی اقداماتی را انجام دهند.

استفاده از سیستم های اسمز معکوس که اصطلاحا به آن آب شیرین کن هم می‌گویند.

اسمز معکوس را گاهی اوقات بصورت مخفف RO نامگذاری می‌کنند.

در سراسر جهان رو به گسترش است تا منابع آب شور که بیشترین حجم کره زمین را تشکیل می‌دهد را به آب آشامیدنی تبدیل کرد.

آب آشامیدنی کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق فرآیند اسمز معکوس تهیه می‌شود.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
آب شیرین کن

آب شیرین کن

آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن به دستگاه تصفیه آبی اطلاق می‌گردد که برای مصارف مختلف استفاده شده و بر اساس نیاز، در ظرفیت‌ها و آنالیزهای مختلف تولید می‌گردد. به‌طور کلی ظرفیت حجم تصفیه در انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی بالاست.

روش‌های تصفیه آب

روش‌های مورد استفاده به منظور پالایش و تصفیه آب به سه روش تقسیم می‌شود.

تصفیه آب با کمک غشاء اسمز معکوس یا ممبران شامل سه روش است. این روش‌ها عبارتند از:

الف اسمز معکوس

ب) اولترافیلتراسیون

ج) الکترودیالیز

در فرآیند الکترودیالیز از پتانسیل الکتریکی غشاها برای حذف نمک و آلودگی آب استفاده می‌شود.

اجزا دستگاه آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب دارای اجزاء ذیل می‌باشد:

 1. غشا نیمه تراوا
 2. مخزن تحت فشار
 3. میکرو فیلترها
 4. سیستم کنترلر شامل سنجش PH ، هدایت الکتریکی ، سرعت جریان و دما
 5. پمپ فشارقوی در دستگاه‌های آب شیرین کن

کاربردهای دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن دارای کاربردهای زیادی است. در ادامه به چند مورد به طور مختصر اشاره خواهد شد.

 • تصفیه آب‌های شور و سنگین برای آشامیدن
 • تهیه آب صنعتی برای سیستم‎های حرارتی و برودتی
 • تهیه آب جهت مصارف دارویی و بیولوژیکی
 • تهیه آب مورد نیاز جهت مصرف در صنایع گاز، پتروشیمی و نیروگاه‎ها
 • تأمین آب مورد نیاز جهت تولید محصولات متنوع در صنایع غذایی، نوشیدنی، الکترونیک، آرایشی و بهداشتی
 • تأمین آب مورد نیاز جهت مصارف کشاورزی و گلخانه‎ای
 • تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت دستگاه‌های دیالیز در بیمارستان

تصفیه آب

تصفیه آب و شیرین‌سازی آب صنعتی و کشاورزی با استفاده از روش اسمز معکوس در دستگاه‌های تصفیه آب انجام می‎شود.

سیستم تصفیه آب به روش آب شیرین کن یا همان اسمز معکوس به علت بالا بودن میزان شوری نمک‌های محلول بر حسب میلی‌گرم بر لیتر که ناشی از بالا بودن شوری آب شامل عناصر کاتیونی و آنیونی می‌باشد در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به بالا بودن کلراید آب که عامل اساسی در ایجاد خوردگی اتصالات سیستم آب شیرین کن می‌باشد. طراحی این سیستم می‌بایستی منطبق با نرم‌افزارهای طراحی متغیر ‌می‌باشد.

شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت متناسب با نیاز شما و با نظر متخصصان و کارشناسان برای خرید دستگاه تصفیه آب به روش آب شیرین کن، سیستم مورد نظر شما را طراحی و ارائه خواهد کرد. شما می‌توانید پاسخ سوالات خود را درباره تصفیه آب صنعتی ( آب شیرین کن صنعتی ) با کارشناسان شرکت مطرح نمایید. کارشناسان شرکت آماده پاسخ گویی به شما عزیزان می‌باشند.

جهت خرید و سفارش تصفیه آب به روش آب شیرین کن و تصفیه آب از طریق اسمز معکوس با شماره‌‌های  زیر تماس حاصل نمایید.

09122533667 *** 02536656774 *** 02536656773


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب صنعتی ( Industrial water treatment system ):

دستگاه آب شیرین کن و دستگاه تصفیه آب صنعتی از نظر ماهیت یکسان هستند.

در دستگاه تصفیه آب صنعتی حجم بالای آب مورد نیاز است.

در تمام دستگاه‌های تصفیه آب با استفاده از غشاء نیمه تراوا عملیات تصفیه آب صنعتی، کشاورزی و یا دیگر انواع تصفیه آب انجام می‌شود.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی

اهمیت پیش تصفیه برای دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس ( RO ) :

ممبران مهم‌ترین بخش دستگاه تصفیه آب صنعتی (دستگاه آب شیرین کن صنعتی) محسوب می‌شود.

در صورتی که آب ورودی داری ذرات معلق، گل و لای، کدورت کلر آزاد بوده و این مواد به صورت کنترل نشده وارد ممبرین شود سبب گرفتگی ممبران شده و باعث بروز مسائل و مشکلاتی در دستگاه آب شیرین کن خواهد شد.

علت این امر قطر منافذ ممبران است.

قطر منافذ ممبران یک آنگستروم است.

پیامدهای گرفتگی ممبران

گرفتگی ممبران باعث به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه تصفیه آب می‌شود. از جمله این مشکلات می‌توان کاهش حجم آب خروجی، کاهش میزان دفع املاح و در بدترین حالت از کار افتادن ممبران یا پاره شدن آن را می‌توان نام برد. در نتیجه وجود یک واحد پیش تصفیه برای این‌که مشخصات آب ورودی به ممبران به حد مجاز برسد ضروری است. به عنوان مثال وجود کلر در آب برای ممبران یک خطر محسوب می‌شود. به این علت که کلر در آب باعث اکسید شدن و تخریب ممبرین می‌شود.

فرم اکسید شده آهن و منگنز در ورودی آب به ممبران، باعث وارد شدن صدمات شدیدی به ممبران می‌‌شود. بخش اعظم پیش تصفیه برای یک دستگاه آب شیرین کن رفع مشکلات ظاهری و شاخصه کدورت آب است که در بخش قبلی توضیح داده شد. به صورت کلی می‌توان از یک مرحله فیلتر شنی محتوی سیلیس یا آنتراسیت، یک مرحله کربن اکتیو (ذغال فعال) و یک مرحله فیلتر کارتریج (MF) استفاده نمود.

در بعضی از آب‌های دارای شرایط خاص می‌توان از سختی‌گیر نیز برای کنترل برخی از املاح که قابلیت چسبندگی در سطح ممبران را دارند استفاده نمود. در واقع سیستم پیش تصفیه شامل بخش‌هایی است که کارایی و طول عمر ممبران را افزایش می‌دهد و بر اساس آنالیز آب طراحی می‌شود.

مؤلفه‌های لازم برای نصب دستگاه آب شیرین کن( RO ):

 • بررسی میزان دبی آب ورودی و میزان فشار اولیه، حداقل دو بار
 • کنترل مشخصات برق ورودی و تطبیق آن با شرایط دستگاه
 • برآورد متراژ و آماده‌سازی محل استقرار سر پوشیده دستگاه
 • کنترل و بررسی مسیر پساب
 • بررسی وجود مخازن ذخیره و تطبیق ظرفیت آنها با میزان ورودی و تولید دستگاه
 • عدم قرار گرفتن دستگاه در معرض آب و هوای بسیار متغیر
 • تعیین یک پمپ کمکی در صورت وجود اختلاف سطح دستگاه با مخزن ذخیره اولیه و یا کمبود فشار اولیه به هر علت.

جهت مشاور و خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی، تعیین قیمت و تعیین ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی (دستگاه تصفیه آب صنعتی) کارشناسان شرکت رز آب صنعت آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان می‌باشند.

 0912253367 *** 02536656774 *** 02536656773


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب

 دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب صنعتی  به دستگاه تصفیه آبی اطلاق می‌گردد که برای مصارف مختلف استفاده شده و بر اساس نیاز، در ظرفیت‌ها و آنالیزهای مختلف تولید می‌گردد. به‌طور کلی ظرفیت حجم تصفیه در انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی بالاست.

دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت دستگاه آب شیرین کن پارامتر مهمی در تصمیم‎گیری مدیران کارخانجات و دست‌اندرکاران صنعت تصفیه آب به منظور بهره‎برداری مجدد از آب خروجی از کارخانجات و یا شیرین کردن آب برای استفاده به منظور کشاورزی و … می‌باشد.

به منظور استخراج قیمت دستگاه تصفیه آب اولین پارامتر آگاهی میزان آبی است که خریدار دستگاه انتظار دارد در روز به آن مقدار برسد. دستگاه آب شیرین کن به طور متوسط حدودا 40% از آب ورودی به دستگاه را در قالب تفکیک املاح به پساب غیر قابل استفاده (پساب دور ریز) تبدیل می‌نماید. لذا به هنگام محاسبه ظرفیت و اعلام دبی آب مورد نیاز، دبی آب خروجی از دستگاه آب شیرین کن را به همکاران ما اعلام نمائید. پارامتر مهم بعدی در تعیین قیمت دستگاه تصفیه آب، میزان آلایندگی آب ورودی است که با عنوان TDS یا EC بر حسب PPM بیان می‌شود. در نهایت ضروری است به همکاران ما بفرمائید که از آب خروجی از آب شیرین کن ( دستگاه تصفیه آب صنعتی ) به چه منظوری استفاده می‌شود. یعنی دستگاه تصفیه آب صنعتی تا چه حد باید آب ورودی به آب شیرین کن را تصفیه کند .

اجزا دستگاه آب شیرین کن

دستگاه تصفیه آب یا آب شیرین کن دارای اجزاء ذیل می‌باشد:

 1. غشا نیمه تراوا
 2. مخزن تحت فشار
 3. میکرو فیلترها
 4. سیستم کنترلر شامل سنجش PH ، هدایت الکتریکی ، سرعت جریان و دما
 5. پمپ فشارقوی در دستگاه‌های آب شیرین کن

فرآیند اسمز معکوس

اسمز (Osmosis) پدیده‌ای طبیعی و بسیار مهم در طبیعت است.

این فرآیند زمانی رخ می‌دهد که یک محلول رقیق در مجاورت یک محلول غلیظ قرار می‌گیرد.

مثال طبیعی آن جذب آب توسط ریشه گیاه و جذب آب از خون در بدن انسان می باشد.

به عنوان مثال اگر دو محلول آب نمک که یکی غلیظ‌تر و دیگری رقیق‌تر را توسط یک غشاء نیمه تراوا از یکدیگر جدا کنید، نمک تمایل دارد که از غشاء عبور کرده و به سمت محلول رقیق حرکت کند و آب نیز تمایل دارد از قسمت رقیق به قسمت غلیظ نفوذ کند. غشاء نیمه تراوا یک صافی است که اجازه عبور آب از داخل منافذ خود را می‌دهد ولی مانع عبور املاح، مواد محلول، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا می‌گردد. غشاء نیمه تراوا مانند پنجره‌ای می‌ماند که اجازه عبور هوا را می‌دهد ولی اجازه عبور سایر مواد را به داخل نمی‌دهد.

فرآیند اسمز معکوس (Reverse Osmosis) برخلاف فرآیند طبیعی اسمز عمل می‌کند و با ایجاد فشار زیاد جهت غلبه بر فشار طبیعی اسمزی باعث عبور آب از ممبران ها می‌گردد. بنابراین نیاز به فشار بالایی جهت عبور آب از غشاء نیمه تروا و نمک زدایی آن می‌باشد. در شکل زیر به راحتی می‌توان تفاوت بین فرآیند اسمز و اسمز معکوس را مشاهده کرد:

تصفیه آب با روش اسمزمعکوس (RO)

اصول تصفیه آب با این روش افزایش فشار در جریان آب خام ورودی جهت غلبه بر فشار اسمزی معمول و عبور آن از غشاء نیمه تراوا می باشد. به این ترتیب آب خام ورودی به دو جریان آب با املاح بسیار پائین (Permeate) و آب غلیظ با املاح بسیار بالا (Concentrate) تقسیم می‌گردد. مادامی که فشار وارده به آب خام ورودی به اندازه‌ای باشد که بر فشار اسمزی معمول غلبه کند، آب خالص از غشاء نیمه تراوا عبور کرده و مواد محلول در پشت غشاء باقی‌مانده و وارد جریان غلیظ می‌گردد. جریان غلیظ را می‌توان دفع کرد یا مجدداً جهت مصرف به عنوان آب خام به سیستم برگشت داد. جریان آب رد شده از غشاء که به عنوان آب شیرین استفاده می‌شود، 95 تا 99 درصد املاح خود را با این روش از دست می‌دهد.

باید توجه داشت که در فرآیند اسمز معکوس از روش فیلتراسیون متقاطع (Cross Filtration) استفاده می‌شود.

استفاده از فیلتراسیون طبیعی باعث گرفتگی غشاء یا عبور مواد جامد از غشاء می‌گردد.

با استفاده از فیلتراسیون متقاطع آب خالص از یک طرف غشاء و مواد محلول از طرف دیگری غشاء حرکت می‌کنند.

جهت ممانعت از گرفتگی غشاء عبور جریان آب‌غلیظ از روی‌غشاء با جریان‌آشفته (Turbulent Flow) بسیارموثر‌خواهد بود.

سیستم اسمز معکوس

سیستم اسمز معکوس نیاز به مواد شیمیایی مصرفی روزانه نداشته و در مواردی که TDS آب خام بالاتر از 500 ppm باشد، بهترین روش املاح‌زدایی است. میزان فشار مورد نیاز بستگی به درصد مواد جامد محلول در آب دارد. هر چقدر TDS  آب خام ورودی بیشتر باشد، میزان فشار مورد نیاز نیز بیشتر خواهد بود تا بر فشار اسمزی غلبه گردد. قبل از آن‌که آب خام وارد سیستم شود یک سری عملیات مقدماتی به نام پیش تصفیه بر حسب آنالیز آب روی آن صورت می‌گیرد (فیلتراسیون‌، سختی‌گیری و جذب سطحی).

آب خروجی از واحد پیش تصفیه وارد یک محفظه شامل المان‌هایی از نخ فشرده در هم پیچیده از جنس پلی‌پروپیلن (PP) می‌گردد. این واحد ذرات بزرگتر از 5 میکرون موجود در آب را حذف می‌نماید تا از ایجاد آسیب به ممبران‌ها جلوگیری به عمل آید. سپس به منظور تامین فشار لازم، آب وارد یک پمپ فشار قوی یا پمپ طبقاتی (High Pressure Pump) می‌گردد. آب با فشار بالا وارد محفظه‌هایی از جنس استیل و یاFRP  که حاوی ممبران‌هایی از جنس پلی آمید و از نوع  Spiral Woundاست، می‌گردد.

خروجی این واحد شامل دو جریان غلیظ و جریان رقیق با املاح بسیار پائین می‌باشد.

بدین ترتیب آب بدون املاح مورد نظر تامین می‌گردد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی مجموعه فرآیندهایی است که طی آن آب صنعتی تولید می‌شود. آب صنعتی آب است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله صنایعی که از آب صنعتی استفاده می‌کند، می‌توان صنعت داروسازی، سنعت الکترونیک، صنایع غذایی و صنایع رنگرزی را نام برد.

آب فوق خالص

آب فوق خالص آبی است که تا حد زیادی خالص شده و زیر مجموعه آب صنعتی است.

اصطلاح آب فوق خالص مؤید این نکته است که آب پس از طی کردن مراحل تصفیه فاقد هر گونه ترکیب است. موادی مانند مواد محلول و ذره‌ای، فرار و غیر فرار، مواد آلی و غیر آلی، واکنش‌پذیر و بی‌اثر، آب دوست و آب گریز و نیز گازهای حل شده است.

مراحل تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی شامل مراحل زیر است:

هوادهی، زلال‌سازی، فیلتراسیون، نرم‌سازی، تبادل یون و استفاده از سیستم‌های غشایی .

در تصفیه آب صنعتی از فرآیند تبادل یون و روش‌های غشایی مانند اسمز معکوس به عنوان روش‌های کمکی علاوه بر روش‌های متعارف بهره می‌گیرند. علاوه بر این از الکنرودیالیز و ازن‌ژنراتور نیز در تصفیه آب صنعتی استفاده می‌کنند.

فرآیند تبادل یون در تصفیه آب صنعتی

پدیده تبادل یون یا تعویض یون ترکیبی از پدیده جذب سطحی و فرآیند نفوذ می‌باشد.

این پدیده می‌تواند با استفاده رزین‌ها که به صورت جامدات نامحلول در آب مورد استفاده قرار می‌گیرند انجام شود.

عامل کنترل کننده سرعت این واکنش، فرآیند انتقال جرم است.

زیرا انتقال جرم سبب رسیدن یون‌ها از سطح سیال می‌باشند.

رخ دادن پدیده‌ی تبادل یون به دلیل وجود نیروهای الکترواستاتیک است.

جهت تولید آب بدون یون از رزین‎های آنیونی و کاتیونی استفاده می‌شود.

به طور کلی رزین‌های مورد استفاده در تبادل یونی به سه دسته تقسیم می‌شود.

این سه شامل: رزین‌های کاتیونی، رزین‌های آنیونی و رزین‌های تبادل یونی ویژه بستر مختلط میباشد.

رزین‌های آنیونی و کاتیونی به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم می‌شوند.

رزین‌های کاتیونی در ترکیب خود دارای عامل اسیدی می‌باشند. رزین‌های کاتیونی قوی دارای گروه سولفونیک اسید بوده و رزین‌های کاتیونی ضعیف گروه کربوکسیلیک اسید دارند.

رزین‌های آنیونی به جای گروه اسید دارای گروه‌های بازی می‌باشند. گروه‌های بازی از آمونیاک و یا یک آمین ایجاد می‌شود.

رزین‌های با بستر مختلط نیز مخلوطی از رزین‌های آنیونی و کاتیونی هستند. رزین‌های مختلط زمانی که هدف حذف همزمان کاتیون‌ها و آنیون‌های موجود در آب باشند استفاده می‌شود.

اسمز معکوس در تصفیه آب صنعتی

سیستم اسمز معکوس یک فرآیند فیزیکی است که این قابلیت را دارد که از محلولی (حلال + ناخالصی) به کمک یک غشا نیمه تراوا، حلال تقریباً خالص تهیه کند. اسمز معکوس قادر است 98% مواد آلی و کلوئیدی و مواد معدنی آب را حذف کند.

صنایع امروز برای تصفیه آب مورد استفاده در بخش‌های تولید بخار و فرایند خود از فرآیند اسمز معکوس استفاده فراوانی می‌برند. این غشاءها به صورتی ساخته شده‌اند که ملکول‌های خنثی را به راحتی از خود عبور می‌دهند. به همین دلیل آب ورودی به سیستم، که دارای املاح مختلف است به آب تقریباً خالص تبدیل می‌گردد. در سیستم اسمز معکوس، جریان ورودی یا خوراک (Feed) به دو جریان آب تصفیه شده (Permeate) و پساب غلیظ (Concentrated) یا (Brine) تبدیل می‌شود.

کاربرد علمی اسمز معکوس در سیستم تصفیه آب

بخش‌های مختلف دستگاه تصفیه آب

هر دستگاه تصفیه آب به شکل ساده از چهار قسمت تشکیل شده است. این قسمت‎ها عبارتند از:

 1. ممبرین ( پوسته نیمه تراوا)
 2. پمپ ( پمپی که توانایی فراهم آوردن فشار لازم برای آب ورودی به سیستم را دارا باشد).
 3. پساب
 4. اسمز معکوس

آب تصفیه نشده بعد از عبور از پیش فیلترها و انجام تصفیه اولیه، با فشار پمپ (حداکثر فشار 100)  وارد هوزینگ می‌شود.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی یکی از دغدغه‌های صاحبان صنایع مختلف است. یکی از دلایل آن آلودگی بسیاری از منابع آب در اثر تخلیه فاضلاب‌های‌ صنعتی در آنها و نیز تأکید سازمان حفاظت از محیط زیست بر حفظ و نگهداری این منابع با ارزش می‌باشد.

با وجود تلاش بسیار برای کاهش مقدار فاضلاب تولیدی توسط صنایع مختلف در دنیا همچنان تولید فاضلاب توسط بسیاری از صنایع امری اجتناب‌ناپذیر است.

ویژگی‌های فاضلاب صنعتی با توجه به نوع صنعتی که به آن وابسته است متفاوت است.

در نتیجه مهم‌ترین نکته در تصفیه بهینه این فاضلاب‌ها شناخت و بررسی مشخصه آنها است.

در ادامه به بررسی تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع غذایی، صنعت فولاد، صنعت معدن و صنایع هسته‌ای می‌پردازیم.

تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع غذایی

فاضلاب به وجود آمده در صنایع غذایی به علت ویژگی‌هایی که دارد با فاضلاب شهری متفاوت است.

باعنایت به اینکه فاضلاب‌صنایع غذایی‌سمی نیست و دارای قابلیت تجزیه‌پذیری بیولوژیکی است اما میزان BOD و SS آن بالاست.

در صورتی که فرآوری مواد غذایی از مواد خام مد نظر باشد.

حجم آب مصرفی برای شستشوی سبزیجات بسیار زیاد است و در فاضلاب به وجود آمده از آن مواد آلی محلول، مواد جامد ذره‌ای و گاهاسورفکتانت‌ها نیز مشاهده می‌شود.

فاضلاب صنایع غذاهای طبخ شده نیز حاوی مقدار بالایی از مواد آلی ، چاشنی‌ها، نمک و مقدار قابل توجهی چربی و روغن است.

مسئله دیگری که با تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع غذایی مرتبط می‌باشد تغییرات فصلیBOD  و PH در جریان ورودی است.

تصفیه فاضلاب صنعتی در صنعت فولاد

علت اصلی آلودگی آب در صنعت فولاد تصفیه‌ی گاز تولیدی در کوره‌های ذوب آهن توسط آب است.

آبی که به منظور خنک کردن چرخ‌دنده، شفت و بیرینگ‎ها به کار می‌رود و  سرباره‌های کوره‌های ذوب می‌باشد.

به علاوه در این صنعت از آب به عنوان « سردکننده » و « روان‌ساز » استفاده می‌شود.

علت این امر آن است که تبدیل‌آهن به میله، مفتول و ورق نیاز به‌تغییر شکل‎های مکانیکی سرد و گرم دارد.

این مسئله باعث به وجود آمدن آلاینده‌هایی مانند ذرات آهن، جامدات ذره‌ای، روغن‌های هیدرولیکی، چربی، اسیدهای مختلف، ترکیبات سولفوردار و موادی مانند سیانید و فنول در فاضلاب این صنایع می‎شود.

فاضلاب اغلب صنایع فولاد حاوی روغن‌های محلول یا همان روغن‎های هیدرولیکی است.

در بعضی مواقع صاحبان این صنعت فاضلاب تصفیه شده را مجدداً استفاده میکنند که علاوه بر حفظ محیط زیست و منابع آب دارای صرفه اقتصادی نیز می‌باشد.

تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع معادن

فاضلاب حاصل از صنعت معدن حاوی ذرات سنگ و مواد ناشی از انحلال سنگ‌ها در آب است.

شستشوی ذغال سنگ فاضلابی را تولید می‌کند که حاوی ذرات ریز هماتیت و حتی سورفکتانت‌ها است.

همچنین در معدن فلزات مواد نامطلوبی مانند روی و آرسنیک وارد جریان فاضلاب می‎شوند.

مضاف بر این در معادن فلزات دارای ارزش اقتصادی مانند طلا و مس شامل سنگ‌های سولفیدی است.

مشکل فاضلاب حاصل از استخراج فلزات با ارزشی مانند طلا و نقره این است که ترکیبات سولفور موجود در آن در اثر مجاورت با آب و هوا به سولفور اسید تبدیل و وارد جریان آب می‌شود. همچنین ورود جامدات بسیار ریز و عدم ته‌نشینی آنها در واحدهای فیزیکی تصفیه خانه‌ها از دیگر مشکلات فاضلاب صنعت معدن است.

تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع هسته‌ای

تصفیه فاضلاب صنایع هسته‌ای به دلیل مواد رادیو اکتیو موجود در آن و نیز خطراتی که مواد پرتوزا برای تمامی جانداران دارند، دارای اهمیت فراوان می‎باشد.

نتیجه‌گیری

با توجه به ویژگی‌های فاضلاب تولید شده توسط صنایع مختلف  و تهدیدی که عدم تصفیه آن برای حیات انسان و انواع گونه‌های جانوری و گیاهی دارد می‌توان به میزان اهمیت و لزوم تصفیه فاضلاب صنعتی پی برد.