Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

 شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

تعریف شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب مجموعه لوله‌ها و متعلقاتی که به منظور جمع آوری فاضلاب از منازل و یا سایر مراکز تولید که در معابر و خیابان‌ها در زیر زمین احداث می‌گردد.

انواع فاضلاب از نظر تخلیه به شبکه جمع آوری فاضلاب

فاضلاب تخلیه شده در شبکه جمع آوری فاضلاب به دو دسته تقسیم می‌شود.

دسته اول فاضلاب‌های بدون مواد سمی هستند.

این نوع فاضلاب مشابه فاضلاب خانگی است.

این فاضلاب‌ها نیازی به پیش تصفیه ندارند.

دسته دوم را فاضلاب‌هایی تشکیل می‌دهند که حاوی مواد سمی هستند.

این فاضلاب به پیش تصفیه قبل از تخلیه نیاز دارد.

شبکه جمع آوری فاضلاب

فاضلاب انسانی یا شهری در اثر فعالیت‌های روزمره بشری از قبیل شستشو، پخت و پز، استحمام و … به وجود می‌آید و به دلیل بار آلی و میکروبی بالا، بسیار خطرناک است. استفاده از شبکه جمع آوری به منظور انتقال این فاضلاب به تصفیه خانه انجام می‌گیرد. با کمک شبکه جمع آوری و تصفیه خانه می‌توان آب را به چرخه محیط زیست بازگرداند.
در طراحی شبکه جمع آوری ثقلی فاضلاب محاسبه میزان دبی، شیب و سایز خط لوله و محل استقرا منهول‌ها از اهمیت به سزایی برخوردار می‌باشد. به طور کلی با محاسبه دقیق این موارد می‌توان سرعت انتقال فاضلاب را در شبکه جمع آوری کنترل نمود. سرعت کمتر از حد مجاز سبب ته‌نشینی ذرات جامد و ایجاد بوی تعفن و سرعت زیاد آن سبب ایجاد جریان آشفته و متصاعد شدن گازهای موجود در پساب می‌گردد.

تعاریف اولیه در طراحی شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

به مجموعه فاضلاب تولیدی در مجتمع‌های مسکونی اعم از شهری یا روستایی شامل فاضلاب دستشویی، حمام، شستشوی ظروف و لباس و آشپزخانه‌ها فاضلاب بهداشتی یا انسانی اطلاق می‌گردد. جمع آوری فاضلاب بهداشتی و انسانی به دلیل میزان آلودگی بسیار بالا و میکروارگانیزم‎ها بیماری‌زا یکی از ضروری‌ترین مسائل زندگی شهری و روستایی می‌باشد. این پساب می‌تواند عامل انتقال بسیاری از بیماری‌ها به انسان باشد. دفع و تصفیه اصولی فاضلاب به وسیله شبکه جمع آوری، امروزه به عنوان یکی از زیرساخت‌های پایه در هر مجتمع شهری محسوب می‌گردد. شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب در واقع به منظور انتقال کلیه پساب‌های انسانی موجود در شهرها به محل تصفیه خانه احداث می‌گردد.

فاضلاب بهداشتی به دلیل ماهیت تولیدی آن دارای جامدات معلق، چربی و ذرات قابل ته‌نشینی زیادی است. این ذرات و چربی‌ها می‌توانند باعث گرفتگی یا انسداد خط لوله در شبکه جمع آوری گردند. به علاوه به دلیل بار آلی بسیار بالای فاضلاب بهداشتی امکان به وجود آمدن شرایط بی‌هوازی و تولید گاز H2S که بسیار بدبو و متعفن می‌باشد، وجود دارد.

عوامل تأثیرگذار در طراحی شبکه جمع آوری فاضلاب

مهم‌ترین عواملی که در طراحی شبکه جمع آوری ثقلی باید مد نظر قرار بگیرد شامل مواردی است که در ادامه آمده است:

الف) دبی یا میزان تولید فاضلاب بهداشتی در هر یک از واحدهای مسکونی.

ب) اختلاف ارتفاع میان تصفیه خانه و محل های جمع آوری.

ج) نقشه شهر یا روستا و محل هایی که به منظور خط لوله شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب در نظر گرفته شده است.

د) محاسبه میزان دبی نشداب و روان آب ها در شهر یا روستا.

با در نظر گرفتن کلیه موارد فوق می‌توان یک شبکه جمع آوری ثقلی را طراحی نمود.

در این شبکه سرعت انتقال فاضلاب در درون خط لوله از اهمیت به سزایی برخوردار است.

این سرعت در درجه اول به میزان دبی و در درجه دوم به شیب خط و سایز لوله بستگی دارد.

سرعت انتقال فاضلاب در شبکه باید به نحوی طراحی گردد که ذرات جامد موجود در آن، زمان لازم برای ته نشین شدن را نداشته باشند. از سوی دیگر این سرعت نباید به حدی زیاد باشد که جریان سیال درون خط لوله را به حالت آشفته در آورده که باعث خروج گازهای بد بود در شبکه انتقال و جمع آوری فاضلاب گردد.

شیب و سایز خط لوله در طراحی شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

مساله مهم در طراحی شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب، سرعت انتقال آن می باشد.

انتخاب این سرعت از آنجایی اهمیت دارد که شبکه جمع آوری به صورت ثقلی طراحی و اجرا می گردد.

لذا از شیب زمین به منظور انتقال استفاده می‌گردد.

در برخی نقاط که شیب زمین مناسب نیست، خط لوله در عمق بیشتری دفن می‌شود.

در عین حال شیب مد نظر طراحی شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب بایستی همیشه در هنگام اجرا لحاظ گردد.

پارامتر مهم دیگر سایز خط لوله در شبکه‌ جمع آوری فاضلاب می باشد.

پس از اینکه انشعابات از مناطق شهری توسط خطوط لوله جمع آوری شدند وارد خطوط اصلی یا همان شاه لوله‌ها شده و به تصفیه خانه فاضلاب منتقل می‌گردند. هرچه سایز لوله بزرگتر باشد، میزان دبی بیشتری را می‌توان به وسیله آن انتقال داد. بر این اساس محاسبه میزان دقیق سایز لوله با در نظر گرفتن شیب خط و دبی فاضلاب در شبکه جمع آوری انجام می گیرد.

جنس خطوط لوله در شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب

انتخاب جنس لوله علاوه بر موارد فنی و مهندسی به جنبه های اقتصادی طرح شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب نیز بستگی دارد. در حال حاضر شبکه‌ی جمع آوری فاضلاب در کشور ما به صورت خط لوله پلی اتیلن کاروگیت اجرا می‌گردد. این لوله تحمل فشاری بالایی داشته که برای دفن در مناطق شهری مناسب است. به علاوه مانند تمامی لوله‌های پلی اتیلن مقاومت عالی در برابر خوردگی و شرایط اسیدی یا بازی دارد. سبک بودن و اجرا راحت و آسان، از دیگر مزایای این نوع لوله است.

استفاده از لوله های بتنی و یا فلزی معمولا برای سایزهای بسیار بزرگ یا همان شاه لوله ها مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

در برخی موارد نیز کانال‌های بتنی به دلیل صرفه اقتصادی جایگزین لوله‌های شبکه جمع آوری شده‌اند.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فاضلاب شهری

انواع فاضلاب ( فاضلاب شهری ، صنعتی، کشاورزی و سطحی)

  انواع فاضلاب

به طور کل فاضلاب‌ها برای تصفیه فاضلاب شهری به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند. دسته‌بندی فاضلاب شهری به این ترتیب است:

الف) فاضلاب شهری

فاضلاب‌ شهری به طور معمول حاصل عملکرد انسانی است.

این نوع از فاضلاب معمولاً از ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباس‌شویی، استحمام و سرویس بهداشتی تولید می‌شود. لازم به ذکر است آنچه به عنوان فاضلاب شهری (خانگی) معرفی می‌شود حاصل مجموع تمام فاضلاب‌های شهری مانند مغازه‌ها، رستوران‌ها، منازل و غیره است. رنگ فاضلاب شهری بیان‌گر عمر آن است.

فاضلاب تازه دارای رنگ خاکستری و فاضلاب مانده دارای رنگ تیره و سیاه است .

ب) فاضلاب صنعتی در تصفیه فاضلاب شهری

این نوع از فاضلاب‌ها حاصل فعالیت مراکز صنعتی مانند کارخانه‌ها و یا کارگاه‌ها است.

فاضلاب صنعتی با توجه به صنعتی که از آن تولید می‌شود ممکن است شامل مواد خطرناکی مانند جیوه، سرب، مواد اسیدی و … باشد. نکته حائز اهمیت این است که فاضلاب صنعتی به هیچ عنوان نباید با فاضلاب شهری ترکیب شود. تصفیه فاضلاب صنعتی معمولاً نیازمند هزینه‌ی بالا و تخصص است.

ج) فاضلاب کشاورزی

فاضلاب کشاورزی به طور معمول شامل سموم و ضد آفت‌ها است. همچنین به دلیل تماس آب با کودهای شیمیای عموماً این پساب‌ها آلوده به مواد شیمیایی نیز هستند. منشأ تولید فاضلاب کشاورزی این زمین‌های کشاورزی، مزارع و باغات است.

د) فاضلاب سطحی در تصفیه فاضلاب شهری

فاضلاب‌های سطحی ناشی از بارندگی، ذوب شدن برف و موارد مشابه است.

این فاضلاب‌ها با فاضلاب‌های شهری ترکیب شده و سپس به سمت تصفیه خانه هدایت می‌شوند.

لازم به توضیح است این فاضلاب‌ها در مسیر خود با مواد معدنی زمین، آلاینده‌های هوا و آشغال‌ها در تماس هستند. در برخی از مناطق مانند جنوب شهر تهران ممکن است این فاضلاب‌ها به شدت آلوده باشند.

علت این مسأله بالا بودن آلاینده‌های هوا و تماس فاضلاب سطحی با این آلاینده‌های است.

شاخص‌های کیفیت فاضلاب

هر ماده قابل کاهش و اکسایش در آب راه‌های طبیعی یا فاضلاب‌های صنعتی می‌تواند با فرایندهای بیوشیمیایی ( میکروبی) یا شیمیایی اکسید شود.

در نتیجه میزان اکسیژن در آب کاهش خواهد یافت.

اساساً، واکنش اکسیداسیون بیوشیمیایی به شرح زیر است:

Oxidizable material + bacteria + nutrient + O2 → CO2 + H2O + oxidized inorganics such as NO3- or SO4—

مصرف اکسیژن با کاهش مواد شیمیایی از جمله سولفید و نیتریت به شرح زیر است:

Oxidizable material +–S– + 2 O2 → SO4-

Oxidizable material +NO2- + ½ O2 → NO3-

همان گونه که اشاره شد تمام آب ‌راه‌های طبیعی شامل از آنجایی که همه آبراه‌های طبیعی شامل باکتری و مواد مغذی هستند. تقریباً هر نوع ترکیب زائدی که وارد این آب‌راه‌ها می‌شوند واکنش‌های بیوشیمیایی را آغاز می‌کنند. این نوع واکنش‌های بیوشیمیایی که در آزمایشگاه‌ها اندازه‌گیری می‌شوند اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی  ( BOD ) نامیده می‌شوند.این مواد شیمیایی مسئول شکستن اکسیدکننده‌های قوی هستند، این واکنش‌های شیمیایی که در آزمایشگاه انجام می‌شوند اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) نامیده می‌شوند. هر دو آزمایش‌ BOD و COD برای اندازه‌گیری ارتباط اثر کاهش اکسیژن حاصل از آلاینده‌های فاضلابی هستند. تأثیر هر دو آزمایش به‌طور گسترده‌ای در اندازه‌گیری اثر آلاینده‌ها به اثبات رسیده ‌است. آزمایش BOD برای اندازه‌گیری اکسیژن مورد نیاز برای آلاینده‌های زیست‌فروسایی است.

درحالی‌که آزمایش COD برای اندازه‌گیری اکسیژن موردنیاز برای آلاینده‌های اکسیدشونده است.

اصطلاح BOD پنج – روزه مقدار اکسیژن مصرف‌شده توسط اکسیداسیون بیوشیمیایی مواد تشکیل‌دهنده فاضلاب را در دوره ۵ روزه اندازه‌گیری می‌کند. مقدار کل اکسیژن مصرفی در زمان واکنش‌های بیوشیمیایی که تا پایان آن مصرف می‌شود BOD نهایی نامیده می‌شود. از آنجایی که BOD نهایی زمان بر است، BOD پنج – روزه به عنوان واحد اندازه‌گیری ارتباط اثرات آلودگی، تقریباً بطور جهانی تصویب شده‌است.

همچنین آزمایش‌های COD مختلف زیادی وجود دارند که COD چهار-روزه از همه معمول‌تر است.

 

دفع فاضلاب

در بعضی از مناطق شهری، فاضلاب‌های بهداشتی و فاضلابی که از خیابان‌ها به دلیل بارش باران یا طوفان‌ها جاری می‌شود جداگانه منتقل می‌شوند.

دسترسی به هر کدام از این‌ها از یک منهول امکان‌پذیر است.

در طول بارش‌های شدید ممکن است فاضلاب‌های بهداشتی سرریز کنند و به محیط زیست جاری شوند.

این مورد می‌تواند تهدید جدی برای بهداشت عمومی و محیط زیست باشد.

تصفیه

روش‌های تصفیه فاضلاب

روش‌های بسیاری برای تصفیه فاضلاب از انواع مواد تشکیل دهنده آن وجود دارد.

دو روش اصلی مورد استفاده برای تصفیه فاضلاب به شرح زیر است:

استفاده از زباله‌های آب به عنوان منبع مانند ساختن تالاب. تأکید بر آلودگی مانند انواع کارخانه‌های تصفیه‌کننده امروزی.

بیشتر فاضلاب‌ها در مقیاس صنعتی پرانرژی در تصفیه خانه‌های فاضلاب (WWTPs) تصفیه می‌شوند که شامل مراحل تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی می‌باشند.

تصفیه هوازی

مهم‌ترین سیستم تصفیه هوازی، فرایند لجن فعال است، اساس آن نگهداری و چرخش توده مخلوط تشکیل شده از میکرو ارگانیسم‌هایی است که توانایی جذب و جذب سطحی مواد آلی درون فاضلاب را دارند. فرایندهای تصفیه بی‌هوازی فاضلاب بهطور گسترده‌ای در تصفیه فاضلاب صنعتی و لجن‌های بیولوژیکی استفاده می‌شوند.

بعضی فاضلاب‌ها خطرات بالایی برای استفاده دوباره آب دارند. برای اکثر فاضلاب‌ها روش‌های زیست محیطی با استفاده از سیستم‌های نی‌زار استفاده می‌شود، مثل تالاب‌های ساخته شده. قسمت سوم تصفیه‌ها استفاده بیشتری دارند و عمومی‌ترین تکنولوژی مورد استفاده، میکروفیلتراسیون یا غشای مصنوعی می‌باشند. بعد از فیلتراسیون غشایی، فاضلاب تصفیه شده غیرقابل تشخیص از آب طبیعی قابل نوشیدن (بدون مواد معدنی) باشد. نیترات با روش‌های طبیعی در تالاب از فاضلاب خارج می‌شود اما همچنان نیتروژن دهی میکروبی وجود دارد. مقدار کمی متانول توسط باکتری‌های کربنی اضافه می‌شود. تصفیه خانه‌های اوزونی نیز محبوبیت رو به رشدی دارند و از ژنراتور اوزون استفاده می‌کنند. به این صورت که آلودگی‌های آب را مانند حباب‌های اوزونی از مخزن خارج می‌کنند اما انرژی فشرده می‌شود.

دفع فاضلاب از یک کارخانه صنعتی سخت و هزینه‌بر می‌باشد.

پالایشگاه‌های نفت، کارخانه‌های شیمیایی و پتروشیمی در محل خود امکاناتی دارند تا فاضلابشان را تصفیه کنند.

بنابراین، غلظت آلاینده‌ها در فاضلاب تصفیه‌شده آن‌ها مطابق با مقررات محلی یا ملی در مورد دفع فاضلاب در کارخانه‌ها یا داخل رودخانه، دریاچه یا اقیانوس می‌باشد.

استفاده مجدد

فاضلاب تصفیه شده می‌تواند دوباره به عنوان آب آشامیدنی، برج خنک‌کننده در صنعت ، شارژ مجدد سفره‌های آب، در کشاورزی و توان بخشی اکوسیستم طبیعی  استفاده شود.

استفاده از فاضلاب تصفیه نشده در کشاورزی

حدود ۹۰ درصد فاضلاب تولید شده در سطح جهان تصفیه نشده باقی می‌ماند و باعث آلودگی گسترده آب بخصوص در کشورهای کم درآمد می‌شود. استفاده از فاضلاب تصفیه نشده برای آبیاری زمین‌های کشاورزی رو به افزایش است. درحالی که بخش کشاورزی برای افزایش منابع آبی خود با صنعت و شهروندان در رقابت است اغلب هیچ جایگزینی برای کشاورزان وجود ندارد که از آب آلوده شده با فاضلاب شهری مستقیماً برای آبیاری محصولات خود استفاده نکنند.

خطرات بهداشتی آبیاری با آب آلوده

خطرات بهداشتی قابل توجهی در استفاده از این نوع آب وجود دارد.

فاضلاب‌های شهری می‌توانند شامل مخلوطی از آلودگی‌های بیولوژیکی و شیمیایی باشند.

در کشورهای کم درآمد، اغلب سطح بالایی از پاتوژن در فضولات وجود دارد، در حالیکه در کشورهای در حال توسعه جایی که صنعت از مقررات زیست‌محیطی پیشی می‌گیرد خطرات ناشی از مواد شیمیایی آلی و غیرآلی در حال افزایش است. مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب خواستار یک رویکرد چند مانعی برای استفاده از فاضلاب و تشویق کشاورزان برای اتخاذ رفتارهای با خطر کمتر، هستند. این رویکردها شامل متوقف کردن آبیاری چند روز قبل از درو به منظور از بین رفتن پاتوژن‌ها در برابر نور خورشید، جلوگیری از آلوده شدن برگ‌هایی که به‌طور خام مصرف می‌شوند بادقت در آب دادن به آنها، ضدعفونی کردن سبزیجات یا خشک کردن لجن مدفوع انسانی پیش از استفاده به عنوان کود، می‌باشند.

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
شبکه جمع آوری فاضلاب

شبکه جمع آوری فاضلاب

شبکه جمع آوری فاضلاب

انواع فاضلاب از نظر تخلیه به شبکه جمع آوری فاضلاب

فاضلاب تخلیه شده در شبکه جمع آوری فاضلاب به دو دسته تقسیم می‌شود. دسته اول فاضلاب‌های بدون مواد سمی هستند. این نوع فاضلاب مشابه فاضلاب خانگی است. این فاضلاب‌ها نیازی به پیش تصفیه ندارند. دسته دوم را فاضلاب‌هایی تشکیل می‌دهند که حاوی مواد سمی هستند. این فاضلاب به پیش تصفیه قبل از تخلیه نیاز دارد.

تعریف شبکه  جمع آوری فاضلاب

به مجموعه لوله‌ها و متعلقاتی که به منظور جمع آوری فاضلاب از منازل و یا سایر مراکز تولید که در معابر و خیابان‌ها در زیر زمین احداث می‌گردد شبکه جمع آوری فاضلاب می‌گویند.

اجزاء شبکه جمع آوری فاضلاب

اجزاء شبکه جمع آوری فاضلاب شامل موارد زیر است:

انشعابات منازل

لوله‌های فرعی

لوله‌های نیمه اصلی

لوله‌های اصلی

خطوط انتقال فاضلاب

انواع شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب

شبکه‌های مجزا

در این شبکه‌ها فاضلاب و روان‌آب‌های سطحی به طور جداگانه جمع آوری می‌گردد.

شبکههای مرکب

در این شبکه‌ها آب باران و فاضلاب با هم جمع آوری می‌شوند.

شبکه‌های نیمه مرکب

در برخی شهرها که به دلیل وجود دو بخش قدیمی با کوچه‌های باریک و بخش جدید با کوچه‌های پهن امکان اجرای شبکه مجزا در همه جا وجود ندارد از ترکیبی از دو شبکه استفاده می‌گردد.

انتخاب نوع شبکه مناسب

مهمترین پارامتر در انتخاب نوع شبکه فاضلاب رژیم بارندگی است.

در مناطقی که میزان بارندگی زیاد است استفاده از شبکه مرکب توجیه‌پذیر است.

افزایش قطر در شبکه های مرکب، خصوصاً در مناطق کم باران باعث کاهش سرعت خودشویی و رسوب مواد معلق خواهد شد.

دلایل عدم توصیه در استفاده از شبکه‌های مرکب

در مناطق پرباران نیز به دلیل عدم امکان پیش بینی دقیق مقدار بارش احتمال پرشدن و جاری شدن فاضلاب در خیابان وجود دارد.

آب باران نسبت به فاضلاب شهری دارای آلودگی کمتری است لذا اختلاط آنها می‌تواند منجر به افزایش آلودگی آب باران شده و تصفیه آن را مشکل‌تر می‌سازد.

به دلیل افزایش شدید حجم فاضلاب در شبکه‌های مرکب حجم تصفیه خانه مورد لزوم نیز به شدت افزایش خواهد یافت.

اجرای سیستم‌های مرکب هزینه برتر از سیستم‌های مجزا بوده و با توجه به اولویت زیاد جمع آوری فاضلاب خانگی در صورت کمبود بودجه می‌توان از جمع آوری آب باران خودداری نمود.

درصورتی که از سیستم مرکب استفاده گردد عمق لوله گذاری افزایش یافته و هزینه‌های اجرای سیستم را بالا خواهد برد.

در صورت جمع‎آوری آب باران به صورت مجزا می‌توان آن را باتوجه به شرایط خاص به رودخانه‌ها وارد نمود لیکن این عمل برای مجموع فاضلاب و آب باران امکان‌پذیر نیست.

در کشور ما مسئولیت جمع‌آوری شبکه‌های فاضلاب را وزارت نیرو و جمع‌آوری سیلاب‌های شهری بر عهده شهرداری‌ها می‌باشد.

لذا اجرای شبکه‌های مرکب منجر به ایجاد مشکلات مدیریتی خواهد شد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فاضلاب

فاضلاب

فاضلاب

تعریف فاضلاب

فاضلاب به مجموعه آب‌های دور ریختی که ممکن است پس تصفیه قابلیت استفاده را داشته باشد اطلاق می‌شود. همچنین به مجموعه آب‌های مصرف شده برای مقاصد مختلف گفته می‌شود. به علاوه به مجموعه آب‌های آلوده که حاوی یک درصد ناخالصی است نیز فاضلاب می‌گویند. ناخالصی مذکور به دو دسته آلی و معدنی تقسیم می‌شود. ناخالصی‌های معدنی شامل نمک‌ها، املاح محلول، شن و ماسه و … است. ناخالصی‌های آلی نیز چربی‌ها، هیدروکربورها، پروتئین و … را شامل می‌شود. شیوه گردآوری و دورریزی آن در هر منطقه، بسته به آگاهی محلی نسبت به محیط زیست فرق می‌کند.

تقسیم بندی انواع فاضلاب

فاضلاب دارای انواع گوناگونی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

خانگی که شامل شستشو، استحمام، پخت و پز و … است.

مراکز عمومی و اداری که شامل سازمان‌ها، ادارات، زندان، پادگان، مراکز درمانی و … است.

مراکز تجاری که شامل مراکز خرید، کارگاه‌های کوچک و … است.

فاضلاب‌های صنعتی که شامل کارخانجات مختلف، صنایع گوناگون و … است.

سیلاب‌ها و روان‌آب‌های سطحی نیز شامل آب باران و … است.

فاضلاب‌های صنعتی

تخلیه فاضلاب‌های صنعتی می‌تواند اثرات مخرب و بازدارنده‌ای بر روی فاضلاب‌روها و سیستم‌های تصفیه بیولوژیک داشته باشد. علت این امر وجود گازهای سمی و خطرناک ، وجود گازهای خورنده و همچنین وجود ترکیبات سمی همچون فلزات سنگین در فاضلاب‌صنعتی می‌باشد.

مراحل مختلف مدیریت پروژه

مدیریت پروژه شامل مراحل زیر است:

مرحله اول: شناسایی جامعه و تعیین کمیت و کیفیت

مرحله دوم: جمع آوری با کمک اجرای شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب مورد نیاز.

مرحله سوم: انتقال از شهر به محل تصفیه خانه .

مرحله چهارم: تصفیه و نهایتاً تصفیه لجن ناشی از تصفیه خانه‌ها.

مرحله پنجم: برنامه‌ریزی جهت استفاده از پساب تصفیه شده در مقاصد مختلف.

نقشه‌های مورد نیاز در طراحی شبکه‌های جمع‌آوری

نقشه‌های مورد نیاز در طراحی شبکه‌های جمع‌آوری شامل نقشه‌های توپوگرافی، نقشه‌های طرح تفضیلی و طرح جامع و نقشه‌های سایر تاسیسات شهری است.

نقشه های توپوگرافی

اولین قدم در طراحی سیستم های جمع آوری ثقلی تهیه نقشه های توپوگرافی است. این نقشه ها از طریق سازمان نقشه برداری کشور قابل تهیه است. در برخی موارد به دلیل قدمت نقشه ها، نقشه برداری های جدید صورت می پذیرد. نقشه های GIS نیز در این زمینه بسیار مفید فایده خواهند بود.

نقشه های طرح تفضیلی و طرح جامع

برای طراحی شبکه نیازمند وضعیت فعلی شهر و وضعیت توسعه شهر در آینده خواهید بود. نقشه‌های اینچنینی توسط سازمان مسکن و شهرسازی و به کمک شهرداری‌ها قابل انجام است.

نقشه‌های سایر تاسیسات شهری

برای جلوگیری از تداخل شبکه  با خطوط آب، برق، گاز، مترو و غیره باید با مراجعه به سازمان‌های مربوطه نسبت به تهیه و بررسی نقشه‌های آنها اقدام نمود.

محاسبه میزان دبی در طراحی شبکه جمع آوری

دبی یا میزان تولید در یک شبکه انتقال در قدم نخست به میزان جمعیت شهر و همچنین افق افزایش جمعیت وابسته می باشد. از آنجایی که هر نفر به طور متوسط در شبانه روز بین 110 لیتر تا 150 لیتر فاضلاب در اثر فعالیت های روزمره خود تولید می کند. با استفاده از این عدد و در نظر گرفتن میزان جمعیت شهر در سالهای آتی مثلا 20 تا 30 سال آینده می توان دبی تولیدی را محاسبه نمود.

علاوه بر این مقدار میزان دبی روان آب ها که در اثر بارش باران، آب های شستشوی زمین و یا فعالیت های صنعتی و نیمه صنعتی در حومه شهر، تولید می گردد را بایستی به مقدار دبی افزود. همچنین میزان دبی نشداب هایی که ممکن است به شبکه جمع آوری اضافه گردد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
شبکه فاضلاب

شبکه فاضلاب

شبکه فاضلاب

شبکه فاضلاب یکی از موارد بسیار مهم و مطرح در جمع آوری، تصفیه و دفع بهداشتی فاضلاب و نیز استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده درچارچوب مدیریت بهینه مصرف آب است.

شبکه‌ فاضلاب شامل انتقال فاضلاب یا آب‌های سطحی مثل آب باران و …  می‌باشد. شبکه‌های فاضلاب از سیستم‌ لوله‌ها، منبع پذیرنده، ایستگاه پمپاژ، منهول و … تشکیل شده است. شبکه‌های فاضلاب با ورود به تصفیه خانه‌ها و یا ورود به محیط زیست به پایان می پ‌رسد.

الگوی جانمایی شبکه فاضلاب

شبکه فاضلاب بسته به الگوی منطقه می‌تواند به صورت‌ الگوهای مختلف به کار گذاشته شود. الگوهای مختلف شبکه جمع‌آوری فاضلاب شامل موارد زیر است:

 • الگوی عمودی
 • الگوی تقاطعی
 • الگوی ناحیه‌ای
 • الگوی بادبزنی
 • الگوی شعاعی

پارامتر‌های طراحی

بخش عمده شبکه‌های فاضلاب به منظور انتقال فاضلاب تولیدی به محل تصفیه‌خانه را لوله‌ها تشکیل می‌دهند. جنس لوله‌ها متناسب با شرایط پروژه متغیر است.

اهداف شبکه فاضلاب

اهداف شبکه‌ی فاضلاب شامل موارد زیر است:

 1. ترکیب فاضلاب
 2. تخلیه فاضلاب
 3. انتقال فاضلاب
 4. استفاده بهینه از فاضلاب
 5. جمع‌آوری آب‌های سطحی

تأثیر شبکه فاضلاب بر سطوح شهر

شبکه‌ی فاضلاب باعث جلوگیری از تجمع آب‌های سطحی ناشی از بارندگی باران و … در سطح خیابان‌ها، کوچه‌ها و سایر مناطق شهری می‌گردد. با جمع‌آوری و انتقال آب‌های سطحی و فاضلاب‌های خانگی و صنعتی به تصفیه خانه‌های شهری آلایندگی‌های زیست محیطی به صورت چشم‌گیری کاهش می‌یابد. به علاوه می‌توان با تصفیه فاضلاب و آب‌های سطحی مجدداً از آنها جهت مصارف گوناگون بهره برد و گامی موثر در مصرف بهینه آب برداشت.

عوامل موثر در انتخاب الگوی جمع‌آوری فاضلاب

عوامل موثر در انتخاب الگوی جمع‌آوری فاضلاب عبارتند از:

 • نوع شبکه
 • توپوگرافی منطقه
 • مشخصات هیدرولوژیکی منطقه
 • محل تصفیه خانه فاضلاب
 • سطح و شکل منطقه
 • نوع سیستم جمع‌آوری فاضلاب

شرایط اجرای شبکه فاضلاب

بسته به نقشه‌های توپوگرافی، شرایط زمین، ترکیب خروجی فاضلاب‌ها و شرایط ساخت‌وساز در چشم‌انداز آتی منطقه، شبکه فاضلاب ممکن است به صورت عمودی، عرضی، موازی، ناحیه ای یا شعاعی باشد. با این وجود به منظور انتقال فاضلاب از مناطق مسکونی و شهرک‌های صنعتی به تصفیه خانه‌ها محاسبات هیدرولیکی از قبیل تعیین قطر لوله و سرعت حرکت فاضلاب در شبکه ضروری می‎باشد. عمق لوله‌گذاری در شبکه فاضلاب باید به گونه‌ای باشد که با عبور و مرور در سطح زمین آسیبی به لوله وارد نشود.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
چربی‌گیر پلی‌اتیلن

چربی‌گیر پلی‌اتیلن

چربی‌گیر پلی‌اتیلن

از چربی‌گیر پلی‌اتیلن در مجتمع‌های مسکونی و اداری، رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها، کارواش‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی و صنایع شستشوی فلزات استفاده می‌شود. چربی‌گیرها به دو صورت بتنی و پلی اتیلنی ساخته و عرضه می‌شود. یکی از آلاینده‌های موجود در انواع فاضلاب چربی‌ها و روغن‌ها هستند. در بعضی از موارد مقدار چربی و روغن موجود در فاضلاب به حدی بالا است که استقرار یک سیستم حذف روغن وچربی ضرورت پیدا می‌کند. معمولاً فاضلاب‌های نظیر فاضلاب‌های تولیدی آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها، کارواش، قالیشویی و واحد پیکینگ درصنایع فولاد دارای چنین وضعیتی هستند. به سبب کارایی و هزینه کم روش شناورسازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از این روش برای حذف چربی و روغن‌ها از فاضلاب استفاده می‌شود.

چربی‌گیر یکی از سیستم های تصفیه فاضلاب است که از آن به منظور انجام عملیات پیش تصفیه جهت حذف روغن و چربی استفاده می‌شود. در چربی‌گیر فرایندهای شناورسازی و ته‌نشینی اصلی‌ترین مکانیزم‌های حذف روغن و چربی و همچنین ذرات معلق می‌باشد.

این روش نوعی روش فیزیکی تصفیه فاضلاب است که طی آن نیاز به هیچ‌گونه تجهیزات الکترومکانیکالی وجود ندارد. وزن مخصوص روغن و چربی‌ها کمتر از فاضلاب و در حدود 9/0 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. به همین علت این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند. به منظور انجام این فرایند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد. بنابراین چربی‌گیرها با توجه به همین اصل ساده و در عین حال کلیدی طراحی و ساخته می‌شوند.

در شکل زیر بخش‌های مختلف یک چرب‌گیر نشان داده شده است.

مکانیزم عملکرد چربی‌گیر پلی‌اتیلن

فاضلاب ورودی به چربی‌گیرها علاوه بر روغن و چربی به طور معمول حاوی مقادیر بسیار زیادی از مواد معلق و ذرات قابل ته‌نشینی است. به همین علت در بخش اول چربی‌گیر با فراهم کردن یک محیط آرام و بدون اغتشاش شرایط لازم برای ته‌نشینی ذرات معلق و جدا شدن آنها از فاضلاب ایجاد می‌شود. علاوه بر این ذرات روغن و چربی به سبب وزن مخصوص کمتر نسبت به فاضلاب به سمت بالا حرکت کرده و بر روی سطح شناور می‌شوند.

در نتیجه در بخش اول چربی‌گیر مواد معلق، پساب و روغن و چربی‌ها در سه منطقه جدا از هم قرار می‌گیرند. سپس به کمک یک لوله ارتباطی پساب از قسمتی که فاقد چربی و ذرات معلق است به بخش دوم چربی‌گیر منتقل می‌شود. در این بخش و بخش سوم چربی‌گیر همان فرایندهای بخش اول برای ذرات با قطر کوچک‌تر اتفاق افتاده و راندمان تصفیه پس از عبور از هر بخش افزایش می‌یابد. در نهایت پساب عاری از ذرات معلق و چربی در روغن به کمک لوله خروجی از چربی‌گیر خارج می‌شود.

لجن انباشته شده در کف چربی‌گیر و همچنین چربی‌های شناور شده بر روی سطح فاضلاب را باید به‌صورت سالانه تخلیه نمود. تجمع مواد ته‌نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده‌ای از لجن شده و میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌ها در آن تکثیر یافته و رشد می‌کنند. واکنش‌های بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می‌افتد باعث تجزیه مواد آلاینده شده فاضلاب تصفیه می‌گردد. همچنین انجام این واکنش‌ها باعث تبدیل مقدار قابل توجهی از لجن به بیوگاز شده و در نتیجه حجم لجن کاهش می‌یابد. بیوگاز تولید شده که عمدتاً متان است از طریق لوله خروج بیوگاز خارج می‌شود.

مشخصات عمومی چربی‌گیر پلی‌اتیلن

جدول مشخصات عمومی چربی‌گیر پلی‌اتیلن

جنس پلی اتیلن گرید 100 (PE100)
ظرفیت 3-85 مترمکعب
شکل مخزن استوانه افقی یا عمودی
اتصالات ساده و فلنجی (طبق سفارش)
استانداردها تولید: ISIRI 9116-1 /

طراحی استاتیکی: ATVA 127 /

جوشکاری: DVS 2207, 2209

اجزا و متعلقات دیوارجداکننده (بافل) میانی، دریچه‌های بازدید و تخلیه، لوله ورودی، لوله خروجی، لوله خروجی بیوگاز (ونت)، قلاب بارگیری و نصب، پایه‌های تعادلی، بافل‌های لوله‌ای ورودی و خروجی، بافل‌های لوله‌ای دیوارهای جداکننده میانی.

موارد کاربرد چربی‌گیر

حذف روغن و چربی ها از فاضلاب جهت جلوگیری از گرفتگی لوله ها، منهول ها و دیواره چاه های جذبی

حذف مواد معلق و ذرات قابل ته نشینی از فاضلاب جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و همچنین جلوگیری از انسداد و گرفتگی لوله ها و منهول های فاضلاب

پیش تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و صنعتی و کاهش بار آلودگی فاضلاب

متعادل سازی کیفی و کمی فاضلاب درسیستم های تصفیه فاضلاب

استفاده به عنوان ایستگاه پمپاژ

ظرفیت چربی‌گیر

چربی‌گیرهای پلی‌اتیلنی را از ظرفیت‌های 3 تا 85 متر مکعبی ساخته می‌شود. ظرفیت مورد نیاز چربی‌گیر بستگی مستقیمی به مقدار فاضلاب تولیدی دارد.

مزایای چربی‌گیر پلی‌اتیلن

به دلیل مزایا و قابلیت‌های بسیار بالای پلی‌اتیلن امروزه از آن برای ساخت انواع چربی‌گیر‌ها استفاده می‌شود.

مهم‌ترین مزایای چربی‌گیرهای عبارتند از:

 • امکان ذخیره لجن و چربی
 • بازدهی بالا در حذف چربی و روغن
 • سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
 • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه‎اندازی
 • امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌نشینی فاضلاب
 • عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربی‌گیر
 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب
 • آب‌بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج از چربی‌گیر
 • امکان جابه‌جایی چربی‌گیر حتی چند سال پس از نصب و راه‌اندازی اولیه
 • جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف چربی‌گیر
 • امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربیگیر و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
 • سهولت بهره‌برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی‌گیر به سبب دارا بودن دریچه‌های بازدید و تخلیه چربی و لجن

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
چربی‌گیر فایبرگلاس

چربی‌گیر فایبرگلاس

چربی‌گیر فایبرگلاس

چربی‌گیر فایبرگلاس دستگاهی جهت جداسازی روغن و چربی از مایعات خارج شده از رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها، تالارها، قنادی‌ها و سایر اماکن عمومی و اداری یا تجاری است که با عنوان چربی‌گیر فاضلاب از آن یاد می‌شود.

لزوم استفاده از چربی‌گیر

ورود فاضلاب‌های حاوی چربی و روغن به شبکه جمع‌آوری فاضلاب باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله ها و اتصالات و بالتبع گرفتگی (Fouling) اتصالات می شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران‌های بین شهری پساب آشپزخانه‌ها به طور مستقیم به داخل چاه تخلیه می‌شود. این امر باعث گرفتگی روزنه‌های دیواره چاه و در نتیجه کاهش قدرت جذب چاه می‌شود. در نتیجه جداسازی و حذف ذرات چربی و روغن از پساب، قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری است.

مزایای استفاده از چربی‌گیر فایبرگلاس

مهم‌ترین مزایای استفاده از چربی‌گیر فایبرگلاس عبارت است از:

مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی

استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن دستگاه

بالاترین عملکرد جداسازی ذرات چربی از فاضلاب به دلیل استفاده از مدیا و اندازه گیری دقیق مقاطع

برخورداری از ونت هوا جهت دفع بوی ناشی از لیز شدن چربی

دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش

قابلیت ساخت و مونتاژ در محل پروژه

حمل و نصب آسان دستگاه

قابلیت ساخت در ابعاد دلخواه

قابلیت جابجایی محل استقرار دستگاه

عمر طولانی دستگاه

عدم نیاز به عایقکاری و تعمیر

ایزولاسیون کامل و بدون بو

دارای سبد آشغال‌گیر قابل تعویض

دارای دو دریچه جهت بازدید دوره ای دستگاه

اساس کار چربی‌گیر

روغن‎ها و چربی‌ها دارای ساختار مولکولی بسیار قوی و سختی هستند. به همین علت میکروارگانیسم‌های هوازی و یا بی‌هوازی به راحتی قابل تجزیه نیستند. در واقع تصفیه فاضلاب پیش از جداسازی چربی و روغن باعث ایجاد اختلال در عمل تصفیه فاضلاب خواهد شد.

در پکیج‌های چربی‌گیر، فاضلاب پس از ورود از سبد آشغال‎گیر عبور می‌کند تا مواد معلق از فاضلاب جدا شود.

سرعت عبور جریان در چربی‌گیر کم و در حدود ۵۰ گالن بر دقیقه می‌باشد. در طی این جریان ذرات چربی و روغن به دلیل داشتن وزن مخصوص کمتر به روی سطح آمده و فاضلاب و از بین بافل‌ها عبور و فاضلاب عاری از مواد روغنی و چربی از چربی‌گیر خارج می‌گردد.

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
چربی‌گیر

چربی‌گیر

چربی‌گیر

چربی‌گیر یا چربی‌گیر فاضلاب، پکیج جداسازی، چربی و مواد روغنی از مایعات و آب است. بیشترین کاربرد این دستگاه  برای فاضلاب رستوران‌ها، تالارها و آشپزخانه‌ها است. شایان ذکر است در سایر صنایع  مانند لاستیک سازی و مجتمع‌های تجاری نیز دارای کاربرد می‌باشد. یکی از آلاینده‎های معمول در فاضلاب صنایع مختلف همچون رستوران‌ها و آشپزخانه‌های صنعتی وجود روغن و چربی در پساب خروجی است. در بعضی از مواقع غلظت آلاینده‌های فوق به قدری بالا است که استفاده از چربی‌ گیر برای جلوگیری از ایجاد مسائل و مشکلات بیشتر مانند آلودگی محیط زیست و انسداد چاه ضرورت می‌یابد.

روش‌های چربی‌گیری

روش‌های مختلفی برای چربی‌گیری استفاده می‌شود. روش‌های حال حاضر برای چربی‌گیری عبارتند از:

 1. روش‌های فیزیکی
 2. روش‌های شیمیایی

کارکرد دستگاه چربی ‌گیر

 • جلوگیری از ورود روغن و چربی از فاضلاب به منهول‌ها و دیواره‌های چاه جاذب (مسدود شدن و گرفتگی لوله‌های انتقال و چاه جاذب)
 • جلوگیری از پر شدن سریع چاه جاذب به دلیل ورود ذرات معلق به دلیل تعبیه یک عدد سبد آشغال‌گیر در ورودی جریان
 • پایین آوردن بار آلودگی فاضلاب برای ورود به مراحل بعد تصفیه خانه (در تصفیه خانه‌های بتنی و فلزی – بالا بردن راندمان تصفیه خانه)

مزایای چربی‌گیر ساخته شده از جنس فایبر گلاس

 • تعبیه یک عدد سبد آشغال‌گیر از جنس فایبرگلاس و مش بندی فلزی برای جلوگیری از ورود آشغال و ذرات معلق به تانک و در نتیجه جلوگیری از پر شدن تانک چربی ‌گیر فایبرگلاس
 • کنترل خروجی با استفاده از تیوپ تثبیت کننده (مدیا) برای دادن زمان کافی جهت جدا شدن ذرات روغن و چربی در چربی‌ گیر فایبرگلاس
 • آب بندی کامل مخزن و جلوگیری از نفوذ هرگونه آلودگی به محیط در چربی گیر فایبر گلاس
 • هزینه بسیار پایین تر و اقتصادی تر نسبت به تولیدات مشابه در چربی گیر فایبر گلاس
 •  راندمان بالا در حذف روغن و چربی تا حدود ۸۰% در چربی گیر فایبر گلاس
 • استفاده از الیاف پلیمری مسلح (پلی ژل) در ساخت چربی گیر فایبرگلاس
 • گارانتی کامل و بدون شرط مخازن فایبرگلاس
 • قابلیت اتصال به لوله های پوش فیت در فلنچ های ورودی و خروجی در چربی گیرهای فایبرگلاس
 • تعبیه ونت هوا از جنس UPVC  در چربی گیر فایبرگلاس
 • قابلیت مدفون شدن در زیر زمین و تحمل بار ترافیکی در چربی گیر فایبر گلاس

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
چربی‌گیر فاضلاب

چربی‌گیر فاضلاب

چربی‌گیر فاضلاب

مشخصات چربی‌گیر فاضلاب

چربی‌گیر فاضلاب وظیفه جداسازی روغن، چربی خروجی آشپزخانه و پسماند نفتی پالایشگاه‌ها که در فاضلاب  موجود است را به عهده دارد.

چربی‌گیر فاضلاب‌ با توجه به PH و موارد خاص هرکدام از این فاضلاب‌های مذکور و متغیر بودن آنها انتخاب می‌شود. در واقع برای تصفیه هر کدام از موارد ذکر شده به چربی‌گیر خاصی نیاز است. با توجه به این که مقادیر زیادی از این چربی‌های مطرح شده در  فاضلاب موجود است اداره کل محیط زیست تمامی صنایع را ملزم به حذف و جداسازی نموده است.

عمده‌ترین مشکل ایجاد شده توسط این نوع از فاضلاب این است که با چسبیدن روغن به میکروارگانیسم‌های فاضلاب از رسیدن اکسیژن به آنها جلوگیری و سبب کاهش عملکردعالی در خروجی فاضلاب می‌شود.

انواع چربی‌گیر

با توجه به موارد یاد شده انواع چربی‌ها به نوع خاصی از چربی‌گیر نیاز دارند.

 1. چربی‌گیر فلزی
 2. چربی‌گیر پلی‌اتیلن
 3. چربی‌گیر فایبرگلاس

مشکلات ناشی از عدم استفاده از چربی‌گیر فاضلاب

عدم حذف روغن و مواد چربی از فاضلاب و ورود آنها به درون شبکه فاضلاب شهری باعث بروز مشکلات عدیده‌ای می‌شود. ازجمله مشکلات قابل ذکر می‌توان به گرفتگی لوله‌های پلیکا یا چدنی انتقال فاضلاب اشاره نمود.

 ورود چربی به درون چاه‌های جذبی باعث انسداد وگرفتگی درزهای جذب آب می‌شود. در نتیجه از نفوذ آب به درون حفرها جلوگیری کرده و باعث پرشدن سریع‌تر چاه تخلیه می‌شود.

یکی دیگر از مزایای استفاده از چربی‌گیر فاضلاب می‌توان به جذب مواد جامد و زباله‌های فاضلاب اشاره کرد.

انواع چربی‌گیر فاضلاب

 1. چربی‌گیر API ( American petroleum Institute)
 2. چربی‌گیر CIP ( Corrugated Plate Interceptor)
 3. چربی‌گیرDAF (Dissolved Air Flotation )

1.چربی‌گیر API ( American petroleum Institute)

هرکدام از چربی‌گیرهای یاد شده دارای قابلیت ها و عملکردهای متفاوت هستند که در ادامه به بخشی از آنها اشاره خواهد شد.

چربی‌گیر با روش API ( American petroleum Institute ) عمده کاربرد این روش در  صنایعی است که خروجی فاضلاب آنها دارای مواد نفتی باشد و در تصفیه فاضلاب باید عمده‌ی چربی آنها حذف شوند.

عمده ترین ویژگی چربی‌گیر API ) American petroleum Institute)

 • نصب.نگهداری,راهبردی, آسان
 • مصرف بهینه وبه صرفه  انرژی
 • قابلیت طراحی اتوماتیک ودستی سیستم
 • اتوماتیک بودن اسکیمر جمع آوری روغن و کف
 • توانایی حذف ذرات انواع روغن تاقطر 100 میکرون

2.چربی‌گیر ( Corrugated Plate Interceptor CIP )

این نوع چربی‌گیر توانای حذف انواع مواد چرب و روغنی را از آب و فاضلاب‌های تولید شده در انواع صنایع را دارا می‌باشد. خروجی این نوع چربی‌گیر کاملاً استاندارد است.

عمده ترین ویژگی چربی‌گیر   CIP) Corrugated Plate Interceptor)

 • نصب و نگهداری راهبردی آسان
 • مصرف بهینه و به صرفه  انرژی
 • قابلیت طراحی اتوماتیک و دستی سیستم
 • کارایی بالاترحذف روغن در مقاسیه با روش API
 • اتوماتیک بودن اسکیمر جمع‌آوری روغن و کف
 • خالی کردن راحت در موادگرفته شده از فاضلاب
 • جمع‌آوری آسان روغن از سطح آب
 • توانایی حذف ذرات انواع روغن تاقطر100 میکرون

3.چربی‌گیر ( DAF Dissolved Air Flotation )

از عمده ترین کاربرد این نوع سیستم چربی‌گیر می‌توان به استفاده در انواع صنایع با کارایی بالا اشاره کرد. این سیستم با استفاده از هوای فشرده وتزریق آن به فاضلاب توانایی شناور کردن مواد از قبیل روغن، گریس و چربی را به سطح چربی‌گیر وجمع‌آوری آنها را از سطح به وسیله پارو یا همان اسکیمر انجام می‌دهد. جمع‌آوری دستی و اتوماتیک از قابلیت‌های قابل ذکر این سیستم است.

عمده ترین کاربرد سیستم چربی‌گیر فاضلاب از نوع API, CAP, DAF درصنایع نفت و پتروشیمی، صنایع غذایی ولبنی،  صنعت فولاد و کارواش می‌توان اشاره کرد.

نحوه عملکرد چربی‌گیر فایبرگلاس

چربی‌گیر فایبرگلاس توسط دیوارهایی مجزا از هم جدا می‌شوند .

در ابتدا و پس از ورود فاضلاب به درون چربی‌گیرفایبرگلاس وارد یک سبد آشغال‌گیری می‌شود. سبد آشغال‌گیر مواد جامد را که به همراه فاضلاب وارد می‌شود را جدا می‌کند. پس از آن فاضلاب وارد مخزن ابتدایی می‌شود. نصب یک ( packing  ) مدیای ثابت باعث گرفته شدن تلاطم آب و تعقیر جهت حرکت آب از افقی به عمودی می‌شود. با نصب این پک میتوان دمای فاضلاب را هم پایین‌تر آورد. این عمل کمک فراوانی به شناور کردن  چربی می‌کند. این عمل راندمان حذف روغن و چربی را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد و باعث افزایش کارکرد چربی‌گیر می‌شود. پس از این مرحله روغن و چربی به سطح آب می‌آیند. آب فاقدچربی از قسمت زیرین صفحه جداکننده وارد بخش بعدی می‌شود که از سطح بالایی چربی‌گیرفایبرگلاس عبور می‌کند.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب

تصفیه خانه فاضلاب مکانی است که عملیات و فرآیند‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه‌ی فاضلاب در آن انجام می‌شود. عملیات تصفیه‌ی فاضلاب به سه مرحله‌ی تصفیه‌ی اولیه، ثانویه و پیشرفته تقسیم می‌شود. شایان ذکر است با توجه به ویژگی‌های فاضلاب ورودی در تصفیه خانه فاضلاب ممکن است به عملیات پیش تصفیه نیز نیاز باشد. در برخی مواقع نیز بعضی از عملیات‌های تصفیه‌ی اولیه به عنوان عملیات پیش تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت دیگر تصفیه خانه فاضلاب مکانی است که فرآیند‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی و عملیات تصفیه‌ی فاضلاب در سه مرحله تصفیه‌ی اولیه، ثانویه‌وپیشرفته در آن انجام می‌شود. با توجه به مراحل نام برده شده، هر قسمت از تصفیه خانه فاضلاب نیز به یکی از این مراحل اختصاص داده می‌شود.

آشغال‌گیر، دانه‎‌گیر، متعادل‌ساز، چربی‌گیر، ته‌نشینی اولیه، هوادهی، ته‌نشینی ثانویه، هاضم و گندزدایی. در ادامه توضیح مختصری راجع به هریک از مراحل آمده است.

آشغال‌گیر

معمولاً اولین واحد در تصفیه خانه فاضلاب آشغال‌گیر است.

این مرحله به منظور حذف مواد درشت مانند تکه های چوب، مواد پلاستیکی، پارچه و … از جریان ورودی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. آشغالگیر در انواع مختلفی نظیر میله‌ای و توری شکل وجود دارد که استفاده از نوع میله‌ای آن بیشتر رایج است. با توجه به دبی و ویژگی‌های جریان ورودی مشخصات فیزیکی آشغال‌گیر مانند جنس، ضخامت، عرض، فاصله‌ی بین میله‌ها و نوع تمیزکاری آن‌ها (دستی یا مکانیکی) متغیر می‌باشد.

دانه‌گیر

جریان ورودی به تصفیه خانه فاضلاب با توجه به منشا آن ممکن است حاوی ذرات شن و ماسه، هسته و پوسته‌ی سخت میوه‌ها، ذرات ریز سنگ، تکه‌های خرد شده‌ی و غیره باشد. عدم حذف این ذرات از جریان ورودی ممکن است باعث آسیب رساندن به تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب مانند پوسته و پره پمپ‌ها در مراحل دیگر تصفیه شود.

با توجه به وجود دو مولفه‌ی عمودی و افقی سرعت جریان در حوضچه‌های دانه‌گیری، طراحی حوض‌ها به گونه‌ای است که میزان سرعت افقی در حدود ۰.۳ متر بر ثانیه حفظ شود تا ته نشینی رخ دهد.

دانه‌گیرهای موجود به سه دسته‌ی کلی:

دانه‌گیر با جریان افقی، دانه‌گیر همراه باهوادهی و دانه‌گیر با جریان گردابی تقسیم می‌شوند.

تمیزکاری دانه‌گیرها نیز مانند آشغال‌گیر به دو شکل دستی و مکانیکی انجام می‌شود.

متعادل‌ساز

به منظور ایجاد جریان نرمال و بدون تغییرات ناگهانی، از حوضچه‌ی متعادل‌ساز استفاده می‌شود.

وظیفه‌ی این حوضچه کنترل و از بین بردن شوک دبی، هیدرولیکی و بارگذاری آلی است.

زیرا هر کدام از این شوک‌ها می تواند در قسمت‌هایی از تصفیه خانه فاضلاب و عملکرد برخی واحدها اختلال ایجاد نماید.

برای مثال شوک ناشی از ورود جریان فاضلاب قوی یا فاضلاب دارای مواد آلی زیاد و سخت تجزیه‌پذیر (شوک بارگذاری آلی) می‌تواند موجب تضعیف عملکرد واحد تصفیه‌ی بیولوژیکی شود. همچنین در برخی موارد برای جلوگیری از ایجاد شرایط بی‌هوازی در تانک متعادل‌ساز و انتشار بو، این تانک هوادهی می‌شود.

چربی‌گیر

از این واحد به منظور حذف ذرات روغن و چربی موجود در فاضلاب استفاده می‌شود.

حوضچه‌های چربی‌گیری عموماً دارای یک Skimmer یا کف آب روب هستند که ذرات چربی و کف جمع شده بر روی سطح را جمع‌آوری می‌نمایند. از روش های مختلفی در چربی‌گیری استفاده می‌شود که با توجه به نوع روش، فرآیند جداسازی ذرات چربی از جریان فاضلاب و تجهیزات مورد استفاده در این واحد تغییر می‌نماید.

ته‌نشینی اولیه

همان‌طور که از اسم این واحد پیداست، هدف در این واحد ته‌نشینی است.

حوض های ته نشینی اولیه با هدف حذف جامدات ذره ای، مواد معلق و کاهش بار آلی جریان ورودی  مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این واحد می‌تواند موجب کنترل نوسان در جریان ورودی و تنظیم pH فاضلاب ورودی شود.  به همین علت همواره سعی بر این است که رژیم جریان آرام در این حوض حفظ شود تا هم راندمان ته‌نشینی افزایش یابد . به علاوه لجن تولید شده در کف حوض مجدداً با جریان ورودی مخلوط نگردد. نکته‌ی قابل توجه در طراحی این واحد میزان SOR یا نرخ بار سطحی بوده و در برخی موارد میزان زمان ماند هم عامل تعیین کننده‌ای در طراحی محسوب می‌شود.

این حوض‌ها عموماً به شکل دایره‌ای یا مستطیلی ساخته می‌شوند.

هوادهی

در فرآیند‌های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب، میکروارگانیسم‌ها هستند که عملیات تصفیه را انجام می‌دهند.

یکی از مهم‌ترین مسائل در تصفیه‌ی بیولوژیکی تامین اکسیژن مورد نیاز میکروارگانیسم‌ها است تا عمل تصفیه به خوبی صورت گیرد. میزان هوای مورد نیاز به عواملی همچون نوع و تعداد میکروارگانیسم‌ها، میزان بار آلی ورودی و مواردی از این دست بستگی دارد. هوادهی عمدتاً به دو صورت سطحی (همزن‌های مکانیکی) و عمقی صورت می‌گیرد. در هوادهی عمقی، جریان هوا توسط بلوئر تولید شده و از طریق دیفیوزرهایی که در کف مخزن قرار داده شده‌اند، به فاضلاب منتقل می‌شود.

ته‌نشینی ثانویه

مایع مخلوط ایجاد شده بعد از انجام تصفیه‌ی بیولوژیکی در مخزن هوادهی، به مخزن ته‌نشینی ثانویه منتقل می‌شود. هدف از ایجاد این مخزن، ته نشینی لخته‌های بیولوژیکی تشکیل شده در مرحله‌ی قبلی یعنی هوادهی است. لجن ته‌نشین شده در این مخزن، لجن ثانویه نامیده می‌شود. در فرآیند‌هایی مانند لجن فعال، مقداری از لجن ثانویه با هدف افزایش بازده تصفیه‌ی بیولوژیکی، بعد از جمع‌آوری، به ابتدای حوض هوادهی بازگردانده می‌شود.

در طراحی حوض ته‌نشینی ثانویه، بار آلی و بار جامدات اهمیت دارند.

هاضم

هدف استفاده از هاضم، کاهش مواد و ترکیبات آلی و تعداد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا است.

هاضم‌ها به دو دسته‌ی هوازی و بی‌هوازی تقسیم می‌شوند.

طی فرآیند هضم میکروارگانیسم‌ها مواد آلی پلیمری را که غیر محلول هستند.

مانند کربوهیدرات‌ها، به مشتقات محلولی که قابل استفاده برای سایر میکروارگانیسم باشند تبدیل می‌نمایند.

با توجه به نوع هاضم، میکروارگانیسم‌های هوازی یا بی هوازی در محیط غالب می‌شوند.

گندزدایی

گندزدایی فاضلاب ممکن است بعد از تصفیه‌ی اولیه، ثانویه و نهایی انجام گیرد.

نکته‌ی قابل توجه این است که گندزدایی معمولاً آخرین مرحله از مراحل تصفیه‌ی فاضلاب می‌باشد.

هدف از آن حذف میکروارگانیسم‌ها از پساب‌تصفیه‌شده، قبل از تخلیه‌ی پساب‌به‌محیط (با توجه‌به استاندارد مورد نظر) می‌باشد.

روش‌های فیزیکی و شیمیایی متفاوتی بدین منظور وجود دارد.

از گذشته تا اکنون، مواد شیمیایی مثل کلر، به دلیل خاصیت گندزدایی و قیمت پایینی که دارند برای گندزدایی فاضلاب شهری استفاده می‌شده است. اما به دلیل افزایش قیمت مواد شیمیایی و همچنین شواهد موجود مبنی بر مضر بودن باقیمانده‌های این مواد در پساب برای سلامت آبزیان و سایر موجودات، گرایش به استفاده از روش‌های فیزیکی با گذر زمان افزایش یافته است.

از روش‌های فیزیکی گندزدایی می‌توان به استفاده از لامپ  UV اشاره نمود.

UV با نداشتن آثار سمی، دارای برتری نسبت به سایر روش‌های شیمیایی نیز است.