Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه هوازی

فرآیند تصفیه هوازی فاضلاب

فرآیند تصفیه هوازی فاضلاب

تصفیه هوازی فاضلاب چیست؟

تصفیه هوازی فاضلاب را می‌توان ادامه‌ی فرآیند لجن فعال در نظر گرفت.

در فرآیند تصفیه هوازی نقش میکروب‌ها و باکتری‌های غیر هوازی نادیده گرفته می‌شود.

زمانی که سو بستر محلول کاملاً توسط جمعیت میکروبی اکسید شد میکروارگانیسم‌ها برای کسب انرژی جهت بقای خود شروع مصرف پروتوپلاسم می‌کنند.

روش‌های تعریف شده برای تصفیه فاضلاب به روش هوازی با توجه به غلظت آلاینده و سرعت جریان فاضلاب، عمل تصفیه طراحی و اجرا می‌شود.  در صورت مناسب بودن کیفیت پساب تصفیه شده جریان به محیط زیست آزاد می‌شود. در صورتی که جریان پساب تصفیه شده حاوی مواد آلی و شیمیایی باشد به روش‌های غیر هوازی مانند سپتیک تانک وارد می‌شود. پس از ورود پساب به سپتیک تانک‌ها عمل تصفیه انجام می‌شود.

روش‌های تثبیت لجن

روش‌های تثبیت لجن به یکی از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 1. فرآیند تصفیه هوازی تصفیه فاضلاب
 2. فرآیند تصفیه بی‌هوازی تصفیه فاضلاب
 3. تثبیت قلیایی
 4. کمپوست‌ها
 5. خشک کردن از طریق حرارت

مراحل تصفیه فاضلاب

اولین مرحله در روش‌های تصفیه فاضلاب شامل غربال کردن است.

این مرحله به صورت هوازی و به ساده‌ترین شکل صورت می‌گیرد.

در این مرحله ذرات بزرگ‌تر و دارای حجم و وزن بالا جداسازی می‌شوند.

در مرحله بعد این پساب وارد ته نشینی اولیه می‌شود.

ذرات دارای وزن بیشتر و یا چگالی بالا ته نشین شده و جداسازی می‌شوند.

متناسب با حجم فاضلاب و میزان تصفیه صورت گرفته در مراحل قبل، اکنون پساب وارد فیلتراسیون می‌شود. لازم به ذکر است که در این مراحل علاوه براینکه حذف مواد بصورت فیزیکی و جذب سطحی صورت می‌گیرد. به دلیل در دسترس بودن اکسیژن برای فرآیند مقداری از BOD نیز تصفیه شده و جداسازی می‌شوند.

پساب در تصفیه هوازی

دیگر مراحل استفاده از روش‌های هوازی، با توجه به نوع فرآیند لجن فعال و هوادهی ساده هستند. هر کدام از این روش­‌ها تاثیر بالایی بر حذف مواد بیولوژیکی و مواد شیمیایی موجود در آب دارند. در این حالت با تزریق هوا و به خصوص اکسیژن به محیط پساب، شرایط برای تجزیه هوازی آنها فراهم می‌شود. از نظر اصول تئوریک حاکم بر تصفیه فاضلاب، مراحل هوازی معمولاً در مراحل سوم و بعد قرار می‌گیرند. فاضلاب خروجی از این مراحل قابلیت آزادسازی به محیط زیست را دارند.

جریان فاضلاب وارد مخازن شده و با ایجاد یک شیب غلظتی منجر به ایجاد فشار می‌شود. از آنجا که در این فرآیندها هدف تولید آب شیرین است. این سیستم‌ها علاوه بر جمع‌آوری فاضلاب امکان تصفیه آن را فراهم کرده و از ایجاد بوی نامطبوع در محیط جلوگیری می‌کند.

شرکت فنی و مهندسی رز آب صنعت با بهره گیری از کارشناسان و کادر مجرب آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما عزیزان در زمینه طراحی و تولید سیستم‌های صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

09122533667 * 02536656774 * 02536656773


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه بی هوازی

مزایای تصفیه بی هوازی

مزایای تصفیه بی هوازی

تصفیه بی هوازی مجموعه‌ای از فرآیندهای میکروبیولوژی در غیاب اکسیژن است. در این روش ترکیبات آلی به متان و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌شود. در این فرآیند CO2 موجود به عنوان پذیرنده الکترون مورد استفاده قرار گرفته نیاز به اکسیژن جهت پذیرش الکترون را مرتفع می‌سازد. تصفیه بی‌هوازی شامل هیدرولیز، تخمیر و متان‌سازی است.

مزایای فرآیند تصفیه بی هوازی

فرآیند تصفیه بی هوازی دارای مزیت‌های زیادی است که در ادامه به چند مورد به طور مختصر اشاره خواهد شد:

 1. نیاز به انرژی کمتر
 2. امکان بدست آوردن انرژی از گاز متان تولید
 3. تولید لجن کمتر در این فرآیند
 4. نیاز کمتر به مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر
 5. نرخ بارگذاری آلی بالاتر در فرآیند بی‌هوازی
 6. نیاز به فضای کمتر در روش بی هوازی
 7. وجود امکان تغییر شکل یا تبدیل برخی از ترکیبات

نیاز به انرژی

در فرآیند هوازی، به ازای حذف COD 1kg  ، به kWh 0.75-0.5 انرژی نیاز است.

امکان حصول انرژی از گاز متان تولیدی

ارزش انرژی متان KJ/L 35.8 در شرایط استاندارد است. به علاوه در بعضی از منابع اشاره شده است که در این فرآیند به ازای حذف یک کلیو گرم دی‌اکسید کربن KWH 1.16 انرژی تولید می‌شود.

تولید لجن کمتر در فرآیند بی هوازی

تولید لجن در این فرآیند در مقایسه با فرآیند هوازی فقط 20% است. همچنین در این روش BODL فاضلاب مورد استفاده برای ساخت سلول‌ها کمتر است. علت این امر میزان پایین انرژی حاصل از انتقال الکترون از BODL به متان است.

نیاز کمتر به مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر

تولید لجن مستلزم وجود مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر است. مواد مغذی مورد نیاز در روش بی‌هوازی 20% از مواد مغذی مورد نیاز برای فرآیند هوازی است. با توجه به تولید بیومس کمتر در سیستم‌های بی هوازی و به دلیل سرعت پایین‌تر سنتز بیومس، فرآیند بی‌هوازی به مواد مغذی کمتری نیاز دارد.

نرخ بارگذاری آلی بالاتر در فرآیند بی‌هوازی

نرخ بارگذاری در روش بی هوازی 5 تا 10 برابر روش هوازی هم امکان‌پذیر است.

نیاز به فضای کمتر در فرآیند بی‌هوازی

در اثر به کار بردن نرخ بارگذاری آلی بالاتر در فرآیند بی‌هوازی به حجم کمتری از راکتور نیاز است.

امکان تغییر شکل یا تبدیل بعضی از ترکیبات خطرناک

در فرآیند بی‌هوازی، امکان تبدیل یا تغییرشکل بعضی از ترکیبات خطرناک نظیر کلرفرم، تری‌کلرواتیلن و تری‌کلرواتان به ترکیبات تجزیه‌پذیر زیستی وجود دارد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب

فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب

فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب

فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب به فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی که توسط میکروارگانیسم‌ها در غیاب اکسیژن صورت می‌گیرد، اطلاق می‌شود. باکتری‌های فعال در این روش غالباً در سه مرحله باعث تجزیه مواد آلی می‌شوند.

مراحل تجزیه مواد آلی در فرآیند بی هوازی

تجزیه مواد آلی در فرآیند بی هوازی شامل سه مرحله هیدرولیز، اسیدی شدن و تولید استات و تولید متان است.

مرحله اول : هیدرولیز (Hydrolysis)

در اولین مرحله تجزیه، مواد معلق فاضلاب به مواد محلول تبدیل می‌شود. مرحله هیدرولیز که مهم‌ترین مرحله فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب است. مدت زمان لازم برای این مرحله 5 الی 15 روز است که اساس بسیار کند ادامه می‌یابد. در این مرحله تصفیه، مواد پیچیده آلی شکسته شده و به مواد آلی محلول تبدیل می‌شوند. این مرحله شامل هیدرولیز بیوپلیمرها نظیر پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و روغن می‌باشد.

مرحله دوم : اسیدی شدن و تولید استات

مرحله اسیدی شدن (Acidification) شامل فرمانتاسیون اسیدهای آمینه و قند و تولید هیدروژن، استات، اسیدهای چرب فرار با زنجیره کوتاه و الکل است. در این مرحله از تجزیه بی‌هوازی ممکن است اسیدهای چرب با زنجیر طویل نیز به وجود آید. همچنین استات‌سازی نیز صورت می‌پذیرد که در آن کلیه محصولات حاصل از دو مرحله قبلی و این مرحله به استات تبدیل می‌شود.

این مرحله از فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب اعمال توأم اسیدی شدن و تولید استات است. در اثر هضم بی هوازی یا تصفیه بی هوازی مواد آلی ساده به وجود آمده از مرحله هیدرولیز به اسید چرب فرار و احتمالاً اسید استیک تبدیل خواهد شد.

درمجموع با مصرف این اسیدها اکسیژن موردنیاز کاهش خواهد یافت. درحالی‌که در محیط مقادیر قابل ‌توجهی گازکربنیک وجود دارد میزان اکسیژن مورد نیاز کاملاً حذف نخواهد شد. با پیدایش اسیدهای چرب فرار قطعاً PH  محیط پائین خواهد آمد. زمان مربوط به انجام مرحله دوم تصفیه بی‌هوازی به کیفیت فاضلاب مربوط است. در صورتی که در فاضلاب قندهای ساده وجود داشته باشد این مرحله به‌سرعت انجام خواهد شد. در صورتی که فاضلاب حاوی پروتیئن و مواد آلی پیچیده باشد سرعت این مرحله کاهش یافته و انجام آن نیازمند زمان خواهد بود.

مرحله سوم: تولید متان

سومین مرحله از فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب تولید متان است.

در این مرحله گاز متان از استات و ترکیب (H2, Co2)  تولید و مواد مولد COD  به متان تبدیل می‌شوند.

در اغلب راکتورهای بی‌هوازی این مرحله به طور تقریبی 5 ساعت زمان نیاز دارد.

در صورت بالا بودن غلظت سولفات در فاضلاب هنگام تصفیه بی‌هوازی امکان احیای سولفات به S H2 نیز وجود خواهد داشت.

مزیت‌های استفاده از فرآیند بی هوازی تصفیه فاضلاب

 • انطباق کامل با الزامات و ضوابط محیط‌زیست
 • حذف عملیات گسترده ساختمانی و تأسیساتی
 • عدم نیاز به سیستم نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه
 • عدم نیاز به قطعات الکترومکانیکال
 • اقتصادی بودن این سیستم در قیاس با سایر روش‌ها
 • امکان ایجاد فضای سبز در قسمت بالای سیستم که در داخل زمین قرارگرفته است.

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سیستم تبادل یونی

سیستم تبادل یونی

سیستم تبادل یونی

در سیستم تبادل یونی، یون موجود در آب با یون موجود در سیستم جایگزین می‌شود. رزین‌های تبادل یونی یون‌های کلسیم و منیزیم را با یون سدیم جایگزین می‌کنند. در واقع  در این روش یون‌های Ca2+، Mg2+  وبا یون سدیم (Na+ )  و پتاسیم  (K+) جایگزین  می‌شوند. وجود یون‎های فلزی در آب موجب خوردگی لوله‌ها به سبب افزایش آهک موجود می‌شود. در زیر واکنش شیمیایی تبادل یونی آورده شده است. در این فرمول R نشان دهنده رزین تبادل کننده است.

حذف سختی کربنات

Ca (HCO3)2 + Na2R ——> CaR + 2NaHCO3
Mg (HCO3)2 + Na2R ——> MgR + 2NaHCO3

 

حذف سختی غیرکربنات

CaSO4 + Na2R —– > CaR + Na2SO4
CaCl2 + Na2R ——> CaR + CaCl2
MgSO4 + Na2R ——> MgR + Na2SO4
MgCl2 + Na2R ——> MgR + 2NaC1

 

رزین‌های تبادل یونی پلیمرها آلی دارای گروه آنیونی در ساختار خود هستند. عوامل آنیونی موجود در ساختار رزین‌های پلیمری باعث می‌شوند که در عملیات تبادل یونی کاتیون‌های دو ظرفیتی مانند (Ca++) اتصالات محکم‌تری را نسبت به کاتیون‌های تک ظرفیتی (Ca+) داشته باشند.

در سیستم تبادل یونی pH محیط تغییر نمی‌کند. در سیستم تبادل یونی پایداری آب کاهش می‌یابد. علت کاهش پایداری آب حذف کلسیم و منیزیم و افزایش بسیار کم مواد نامحلول در آب است.

با  حذفppm  1  از کلسیم و منیزیم و جایگزینی آنها با سدیم، میزان مواد نامحلول در  آب به ترتیب  0.15 ppm  و 0.88 ppm افزایش پیدا می‌کند.

زمانی که تمامی یون سدیم موجود در رزین با یون‌های کلسیم و منیزیم مبادله شدند، رزین‌ها برای احیای مجدد با محلول سدیم کلرید شستشو داده می‌شوند. علت شستشوی رزین‌ها در سیستم تبادل یونی جداسازی یون‌های کلسیم و منیزیم از رزین است.

مزیت‎های سیستم تبادل یونی

فرآیند تبادل یونی در مقایسه با روش آهک – سودا دارای مزیت‌های خاصی است که در ادامه گفته خواهد شد:

یکی از مزیت‌های روش تبادل یونی این است که روشی کم هزینه است.

مزیت دیگر این روش آن است که استفاده از مواد شیمیایی مصرفی در روش تبادل یونی برای کاربران آسان‌تر است. همچنین این مواد برای کاربران بی خطر است.

دیگر مزیت روش تبادل یونی در مقایسه با روش آهک- سودا این است که می‎توان از آن به صورت کاملاً اتوماتیک استفاده نمود.

واحدهای تبادل یونی

واحدهاي تبادل یونی مانند فیلترهای فشار هستند. این واحدها به طور معمول از نوع جریان پایین هستند. حجم و اندازه دستگاه با توجه به تناسب میزان آب تصفیه شده و سختی آب تعیین می‌شود. در طول فرآیند احیا رزین توسط یک سیستم زهکشی که آب تصفیه شده را حذف و آب نمک را به طور یکنواخت توزیع می‌کند پشتیبانی می‌شود.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
رزین تبادل یونی

رزین تبادل یونی

رزین تبادل یونی

رزین تبادل یونی تبادل یون‌ها بین دو الکترولیت یا بین یک محلول الکترولیت و یک ترکیب است. در بیشتر موارد این اصطلاح به فرآیندهای تصفیه، جداسازی و ضد عفونی محلول‌های آبی و دیگر محلول‎های حاوی یون با پلیمر جامد یا کانی مبدل یون اطلاق می‌شود. تبادل کننده‌های معمولی یونی رزین‌های تبادل کننده یون، زئولیت، مونتموریونیت، رس و گیاخاک هستند.

رزین‌های تبادل یونی ذرات جامدی هستند که یون‌های نامطلوب در آب را با همان مقدار اکی والان از یون مطلوب با بار الکتریکی مشابه جایگزین می‌کنند.

انواع رزین تبادل یونی

رزین‌های تبادل یونی استفاده شده در تصفیه آب به سه دسته اصلی رزین‌های آنیونی، کاتیونی و میکس بد تقسیم می‌شوند.

 1. رزین‌های آنیونی

رزین‌های آنیونی یکی از انواع رزین تبادل یونی هستند. این نوع از رزین‌ها در ساختار خود OH- دارند. در نتیجه سایر یون‌ها را دارای بار منفی کرده و آنها را جذب می‌کنند.

رزین های آنیونی به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم می‌شوند.

رزین‌های آنیونی قوی

رزین‌های آنیونی قوی قادر به جذب کلیه آنیون‌های موجود در آب هستند.

رزین‌های آنیونی ضعیف

رزین‌های آنیونی ضعیف می‌توانند آنیون اسیدهای قوی مانند نیتریک، کلریدریک و اسید سولفوریک موجود در آب را جذب نمایند. این نوع از رزین‌ها مقاوم‌تر هستند به همین علت دارای کاربرد بیشتری در سیستم تصفیه آب هستند.

احیای رزین‌های آنیونی توسط سود ( کاستیک) انجام می‌شود.

 1. رزین‌های کاتیونی

یکی دیگر از انواع رزین تبادل یونی رزین کاتیونی است. رزین‌های کاتیونی در ساختار خود H+ دارند. در نتیجه سایر یون‌ها را دارای بار مثبت کرده و آنها را جذب می‌کنند. در واقع رزین‌های کاتیونی، کاتیون‌ها را جذب می‌کنند.

رزین‌های کاتیونی نیز به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم می‎شوند.

رزین‌های کاتیونی قوی

این نوع از رزین‌ها قادر به جذب تمام کاتیون‌های موجود در آب هستند.

رزین‌های کاتیونی ضعیف

رزین‎های کاتیونی ضعیف می‎توانند کاتیون‌های مرتبط به قلیائی بودن آب را جذب کنند. این رزین‌ها نمی‌توانند کلیه کاتیون‌های موجود در آب را جذب کنند. برتری رزین کاتیونی ضعیف نسبت به رزین کاتیونی ضعیف راندمان بالای رزین‌های کاتیونی ضعیف است. به دلیل بازدهی بالای این نوع از رزین‌های باعث تولید پساب کمتر در احیاهای مکرر می‌شود.

احیای رزین‌های کاتیونی توسط اسید انجام می‌شوددست

 1. رزین‌ میکس

نوع دیگر رزین‌های تبادل یونی رزین‌های میکس بد هستند.

رزین‎های میکس بد مخلوطی از رزین‌های آنیونی و کاتیونی هستند

به طور معمول ترکیب به کار رفته در رزین میکس بد ترکیبی با نسبت 60 به 40 از رزین آنیونی و رزین کاتیونی است.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فرآیند تبادل یونی

فرآیند تبادل یونی

فرآیند تبادل یونی

فرآیند تبادل یونی یکی از اشکال پدیده جذب سطحی است که در آن فاز سیال در تماس با فاز جامد جاذب قرار می‌گیرد. طی این تماس برخی از اجزای موجود در فازسیال جذب فاز جامد شده و از سیال جدا می‌گردند.

تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی

فرآیند تبادل یونی یکی از شکل‌های پدیده جذب سطحی است.

طی این فرآیند فاز سیال در تماس باز جامد جاذب قرار می‌گیرد.

در این تماس برخی از اجزای موجود در فاز سیال جذب فاز جامد شده و از سیال جدا می‌شوند.

فرآیند تبادل یونی فرآیندی برگشت پذیر است.

در طول این فرآیند یون‌های خارجی موجود در آب جذب گروه‌های عاملی قرار گرفته بر روی شبکه پلیمری (فاز جامد) می‌شوند.

به این ترتیب  هرگونه ناخالصی یونی آب برطرف می‌شود.

پس از اشباع شدن گروه‌های عاملی، سیستم تحت عملیات بازیابی و شستشوی شیمیایی قرار گرفته و مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهداف استفاده از سیستم‌های تبادل یونی

از سیستم‌های تبادل یونی به دو منظور سختی‌گیری و نیز تولید آب با خلوص بالاتر استفاده می‌شود.

الف) تفاوت از لحاظ استاندارد

سیستم‌های تبادل یونی به عنوان سختی‌گیر آب مورد نیاز صنعت به لحاظ استاندارد با آب مورد نیاز شرب بسیار متفاوت است.

نکته‌‌ای که در آب مورد نیاز اکثر صنایع حائز اهمیت است، حذف املاحی  که می‌توانند در صورت فراهم آمدن شرایط رسوب نمایند.

یکی از بیشترین مصارف آب در صنعت تولید بخاراست. در این صنعت وجود عوامل رسوب کننده در آب می‌‌توانند باعث کاهش عمر تأسیسات مورد استفاده در آن شود.

عوامل رسوب کننده مذکور بیشتر با عنوان سختی شناخته می‌‌شوند.

در تعریف علمی کلیه کاتیون‌های با ظرفیت الکتریکی بیشتر از یک را سختی نامیده می‌شود.

بنابراین در اغلب صنایع تنها حذف سختی آب مد نظر است. حذف سختی آب هزینه به مراتب کمتری نسبت به حذف کل یون‌های موجود در آب  در بر دارد. به همین علت سیستم‌های تبادل کننده یونی خاصی برای این منظور تولید شده‌اند که با عنوان رزین‎های پایه سدیمی معروف هستند.

به عبارت دیگر این رزین‌ها، سختی آب مانند یون‌های کلسیم، منیزیم و… را جذب و به جای آن سدیم آزاد می‌کنند.

باید توجه نمود که در این روش کل آنیون‌ها و کاتیون‌های آب ثابت می‌ماند. تنها چیزی که تغییر می‌کند نوع یون‌ها است. محدودیت این روش این است که برای TDS های بالای 1000جواب‌گو نیست و باید از روش‌های دیگری استفاده شود. احیاء این سختی‌گیرها به وسیله محلول آب و نمک انجام می‌شود.

ب)خلوص بالاتر نسبت به رزین اسیدی و رزین بازی

سیستم‌های تبادل یونی برای تولید آب با درجه خلوص بالا از دیگر رزین‌های استفاده شده در صنعت تصفیه آب ( رزین‌های اسیدی و رزین‌های بازی ) هستند که در گذشته در محدوده بسیار وسیع‌تری استفاده می‌شدند.

در واقع این روش می‌تواند نیاز صنایع به آب فوق خالص را مرتفع سازد این رزین‌ها به دو نوع قوی و ضعیف تقسیم می‌شوند و می‌توانند در آرایش‌های مختلفی قرار گرفته و آب فوق خالص تولید نمایند.

امروزه از این روش در خروجی آب تصفیه شده توسط RO به منظور تولید آب با EC<0.2 استفاده می‌شود.

کاربردهای فرآیند تبادل یونی

دامنه کاربرد تکنولوژی تبادل یونی عبارت است از:

 • تولید آب بدون یون (Demineralization)
 • حذف سختی آب
 • حذف کاتیون های خارجی از آب
 • حذف قلیائیت
 • بازیابی مجدد آب در صنایع فلزی
 • حذف نیترات و سولفات
 • بازیابی و یا جداسازی مواد دارویی
 • بازیابی فلزات با ارزش در صنایع فلزی

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
چربی‌گیر فایبر گلاس

چربی‌گیر فایبر گلاس

چربی‌گیر فایبر گلاس

چربی‌گیر فایبر گلاس دستگاهی جهت جداسازی روغن و چربی از مایعات خارج شده از رستوران‌ها، آشپزخانه‌ها، تالارها، قنادی‌ها و سایر اماکن عمومی و اداری یا تجاری است که با عنوان چربی‌گیر فاضلاب از آن یاد می‌شود.

لزوم استفاده از چربی‌گیر

ورود فاضلاب‌های حاوی چربی و روغن به شبکه جمع‌آوری فاضلاب باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله‌ها و اتصالات و بالتبع گرفتگی (Fouling) اتصالات می‌شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران‌های بین شهری پساب آشپزخانه‌ها به طور مستقیم به داخل چاه تخلیه می‌شود. این امر باعث گرفتگی روزنه‌های دیواره چاه و در نتیجه کاهش قدرت جذب چاه می‌شود. در نتیجه جداسازی و حذف ذرات چربی و روغن از پساب، قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری است.

مزایای استفاده از چربی‌گیر فایبر گلاس

مهم‌ترین مزایای استفاده از چربی‌گیر فایبر گلاس عبارت است از:

مقاومت بسیار بالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی

استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن دستگاه

بالاترین عملکرد جداسازی ذرات چربی از فاضلاب به دلیل استفاده از مدیا و اندازه گیری دقیق مقاطع

برخورداری از ونت هوا جهت دفع بوی ناشی از لیز شدن چربی

دارا بودن پوشش ضد اشعه ماورا بنفش

قابلیت ساخت و مونتاژ در محل پروژه

حمل و نصب آسان دستگاه

قابلیت ساخت در ابعاد دلخواه

قابلیت جابجایی محل استقرار دستگاه

عمر طولانی دستگاه

عدم نیاز به عایق‌کاری و تعمیر

ایزولاسیون کامل و بدون بو

دارای سبد آشغال‌گیر قابل دست

دارای دو دریچه جهت بازدید دوره‌ای دستگاه

اساس کار چربی‌گیر

روغن‎ها و چربی‌ها دارای ساختار مولکولی بسیار قوی و سختی هستند. به همین علت میکروارگانیسم‌های هوازی و یا بی‌هوازی به راحتی قابل تجزیه نیستند. در واقع تصفیه فاضلاب پیش از جداسازی چربی و روغن باعث ایجاد اختلال در عمل تصفیه فاضلاب خواهد شد.

در پکیج‌های چربی‌گیر، فاضلاب پس از ورود از سبد آشغال‎گیر عبور می‌کند تا مواد معلق از فاضلاب جدا شود.

سرعت عبور جریان در چربی‌گیر کم و در حدود ۵۰ گالن بر دقیقه است. در طی این جریان ذرات چربی و روغن به دلیل داشتن وزن مخصوص کمتر به روی سطح آمده و فاضلاب و از بین بافل‌ها عبور و فاضلاب عاری از مواد روغنی و چربی از چربی‌گیر خارج می‌گردد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت

شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت

 شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت

شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت به عنوان یکی از پیشگامان صنعت تصفیه آب همواره سعی در ارائه بهترین و جدیدترین محصولات با بهترین خدمات را دارد. دستگاه‎های ساخته شده توسط این شرکت دارای یکسال ضمانت و ده سال خدمات پس از فروش می‌باشد. شرکت زر آب صنعت در زمینه طراحی، ساخت، تعمیرات و سرویس انواع دستگاه‎های آب شیرین کن صنعتی و کشاورزی فعالیت می‎کند.

مقدمه

دستگاه تصفیه آب صنعتی و دریایی برای بهره‌برداری بهتر از فرآیندهای صنعتی که بر پایه استفاده از آب تصفیه شده با دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی می‌باشند استفاده می‎شود. ازجمله فرایند گرم کردن، خنک کردن، اجرا، شستشو، تمیز کردن که هزینه‎های عملیاتی و خطرات احتمالی دستگاه را کاهش می‌دهد.

اسمز معکوس

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه تراوا استفاده می‌شود. اگر غشا نیمه تراوا بین دو محلول آب خالص و ناخالص قرار گیرد آب به گونه‎ای طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین‎تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر با اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتی که فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد جهت جریان طبیعی آب معکوس خواهد گردید.

در سیستم اسمز معکوس غشا مهم‎ترین و حساس‌ترین قسمت دستگاه است.

زیرا فشار عملیاتی مورد نیاز ارتباط مستقیم با ضخامت غشا و قطر سوراخ‌های آن دارد.

همچنین غشا به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی افزوده شده به آب بایستی مقاوم بوده و با مواد بازدارنده و ضد رسوب‌گذار زیست کش‌ها واکنش ندهد.
سعی می‌شود آب قبل از ورود به دستگاه حتماً تصفیه مقدماتی گردد ولی با این حال لازم است پیش از انتخاب غشا عملیات پایلوتی صورت پذیرد. به علت کیفیت بسیار عالی آب خروجی از سیستم اسمز معکوس امروزه بیشتر صنایع از این روش به جای سیستم‌های تعویض یونی استفاده می‌کنند.

زیرا مبادله کننده‎های یونی به علت مصرف زیاد مواد شیمیایی و رزین دارای هزینه نگهداری بالایی هستند.

 

معرفی خانواده‌های اسمز معکوس

دستگاه‌های اسمز معکوس تولید شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت در قالب پکیج بوده و تمامی اجزای آن بر روی یک شاسی تعبیه گردیده که موجب نصب آسان و اشغال حجم کمی از فضا است. جنس شاسی بنا به شرایط محیطی و متناسب با آن در نظر گرفته می‎شود.
تمامی دستگاه‎های ساخته شده توسط شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت دارای پیش تصفیه کامل هستند.

اعم از فیلتر شنی، فیلتر کربنی و کارتریجی است.

در صورت نیاز در شرایط خاص فیلترهای رزینی نیز در طراحی‌ها گنجانده می‌شود.

شستشوی اتوماتیک غشاها با به کارگیری از سیستم اتوماسیون جهت هوشمندسازی می‌تواند تأثیر قابل توجهی را در مدت زمان عمر مفید آن‌ها و به تعویق انداختن شستشوی دوره‌ای با مواد شیمیایی داشته باشد.

پمپ فشار قوی دارای شفت و پوسته از جنس استنلس استیل 316 بوده و عمدتاً موتور الکتریکی آن با استانداردهای IEC کلاس متناسب انتخاب می‌شود.

مخازن تحت فشار اغلب از جنس FRP تعبیه می‌گردد.

مگر در شرایط خاص بنا به درخواست مشتری و تشخیص کارشناسان می‌توان از مخازن استنلس استیل 316 نیز استفاده کرد.
شرکت فنی مهندسی رز آب صنعت سه واحد از خانواده‌های اسمز معکوس را در ظرفیت‌های مختلف برای کاربردهای متفاوت معرفی می‌کند:
BW.RO برای تصفیه آب‌های شهری تا 3000 ppm > TDS
HBW.RO برای تصفیه آب‌های لب شور 15000 ppm > TDS
SW.RO برای تصفیه آب دریا 45000 ppm > TDS

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
رزین‌های کاتیونی

رزین‌های کاتیونی و رزین‌های آنیونی

رزین‌های کاتیونی و رزین‌های آنیونی

در رزین‌های کاتیونی هر دانه رزین با آنیون غیر متحرک و یون متحرک +H  را می‌توان یک قطره اسید سولفوریک با غلظت 25% فرض کرد.

این قطره در غشایی قرار دارد که فقط کاتیون می‌تواند از آن عبور کند.

تاریخچه تبادل یون

پدیده تبادل یون برای اولین بار در سال 1850 و به دنبال مشاهده توانایی خاک‌های زراعی در تعویض برخی از یون‌ها مثل آمونیوم با یون کلسیم و منیزم موجود در ساختمان آنها گزارش شد. در سال 1870 با انجام آزمایش‌های متعددی ثابت شد که بعضی از کانی‌های طبیعی بخصوص زئولیت‌ها واجد توانایی انجام تبادل یون هستند. در واقع به رزین‌های معدنی، زئولیت می‌گویند. این مواد یون‌های سختی‌آور آب یعنی کلسیم و منیزیم را حذف می‌کردند و به جای آن یون سدیم آزاد می‌کردند.

به همین علت به زئولیت‌های سدیمی مشهور شدند.

زئولیت‌های سدیمی

استفاده از زئولیت‌های سدیمی در تصفیه آب مزایای زیادی داشت.

از مزایای آن می‎توان به عدم نیاز به مواد شیمیایی و نداشتن اثرات جانبی اشاره کرد.

زئولیت‌های سدیمی دارای محدودیت‌هایی بودند.

این زئولیت‌ها تنها قادر به جایگزینی سدیم با کلسیم و منیزیم محلول در آب بود.

اما آنیون‌هایی از قبیل سولفات، کلراید و سیلیکات‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند.

در نتیجه آب خروجی برای استفاده در صنایع نامطلوب است.

پس از انجام تحقیقات در اواسط دهه 1930 در هلند زئولیت‌هایی ساخته شد که به جای سدیم فعال، هیدروژن فعال داشتند. این زئولیت‌ها که به تعویض کننده‌های کاتیونی هیدروژنی معروف جدید، سیلیس نداشته و علاوه بر این قادرند همزامان هم سختی آب را حذف کنند و هم قلیائی‌ست آب را کاهش دهند.

رزین آنیونی

برای بهبود تکنولوژی تصفیه آب، گام‌های اساسی در سال 1944 برداشته شد که باعث تولید زرین‌های تعویض آنیونی شد.

زرین‌های کاتیونی هیدروژنی تمام کاتیونی آب را حذف می‌کنند و رزین‌های آنیونی تمام آنیون‌های آب از جمله سیلیس را حذف می‌نمایند. در نتیجه می‌توان با استفاده از هر دو نوع رزین، آب بدون یون تولید کرد. همچنین پژوهشگران دریافتند که سیلیکات آلومینیم موجود در خاک قادر به تعویض یونی می‌باشد. این نتیجه گیری با تهیه ژل سیلیکات آلومینیم از ترکیب محلول سولفات آلومینیم و سیلیکات سدیم به اثبات رسید. بنابراین اولین رزین مصنوعی که ساخته شد سیلیکات آلومینیم بود. امروزه اکثر زرین‌های تعویض یونی که در تصفیه آب به کار می‌روند رزین‌های سنتزی هستند که با پلیمریزاسیون ترکیبات آلی حاصل شده‌اند.

رزین‌های موازنه کننده یون

رزین‌های موازنه کننده یون، ذرات جامدی هستند که می‌توانند یون‌های نامطلوب در محلول را با همان مقدار اکی والان از یون مطلوب با بار الکتریکی مشابه جایگزین کنند. رزین‌های تعویض یونی شامل بار مثبت کاتیونی و بار منفی آنیونی می‌باشد بگونه‌ای که از نظر الکتریکی خنثی هستند. موازنه کننده‌ها با محلول‌های الکترولیت این تفاوت را دارند که فقط یکی از دو یون، متحرک و قابل تعویض است به عنوان مثال، یک تعویض کننده کاتیونی سولفونیک دارای نقاط آنیونی غیر متحرکی است که شامل رادیکال‌های آنیونی SO2-3 می‌باشد که کاتیون متحرکی مثل +H یا +Na به آن هستند.

این کاتیون‌های متحرک می‌توانند در یک واکنش تعویض یونی شرکت کنند به همین صورت یک تعویض کننده آنیونی دارای نقاط کاتیونی غیر متحرکی است که آنیون‌های متحرکی مثل Cl یا OH به آن متصل می‌باشد. در اثر تعویض یون، کاتیون‌ها یا آنیون‌های موجود در محلول با کاتیون‌ها و آنیون‌های موجود در رزین تعویض می‌شود، به گونه‌ای که هم محلول و هم رزین از نظر الکتریکی خنثی باقی می‌ماند.

در اینجا با تعادل جامد مایع سروکار داریم بدون آنکه جامد در محلول حل شود.

شرایط اثرگذاری تعویض کننده یونی

برای آنکه یک تعویض کننده یونی جامد مفید باشد باید دارای شرایط زیر باشد:

 1. خود دارای یون باشد.
 2. در آب غیر محلول باشد.
 3. فضای کافی در شبکه تعویض یونی داشته باشد، به طوریکه یون‌ها بتوانند به سهولت در شبکه جامد رزین وارد و یا از آن خارج شوند.

انواع رزین‌ها

رزین‌ها بر حسب گروه عامل تعویض متصل به پایه پلیمری رزین به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 1. رزین‌های کاتیونی قوی ( SAC Strongacidis Cation )
 2. رزین‌های کاتیونی ضعیف ( WAC Weak acidis Cation )
 3. رزین‌های آنیونی قوی ( SBA Strongbasic anion )
 4. رزین‌های آمونیونی ضعیف ( WBA Weak basic anion )

بطور کلی رزین‌های نوع قوی در یک محدوده وسیع PH و رزین‌های نوع ضعیف در یک محدوده کوچک از PH مناسب هستند. ولی با استفاده از رزین‌های نوع ضعیف، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف مواد شیمیایی مورد نیاز برای احیا رزین را باعث می‌شود. رزین‌های کاتیونی قوی قادر به جذب کلیه کاتیون‌های موجود در آب می‌باشد ولی نوع ضعیف قادر به جذب کاتیون‌های هستند که به قلیائست آب مرتبط است و محصول سیستم اسید کربنیک است.

مزیت رزین‌های کاتیونی ضعیف بازدهی بالای آنها در مقایسه با رزین‌های کاتیونی قوی می‌باشد، در نتیجه باعث تولید پساب کمتر در احیا مکرر می‌گردد. اصولا زمانی که هدف جداسازی کلیه کاتیون‌های آب است به کارگیری توام رزین کاتیونی قوی و ضعیف اقتصادی‌تر از به کارگیری رزین‌های کاتیونی قوی می‌باشد. رزین‌های آنیونی قوی قادر به جذب کلیه آنیون‌های موجود در آب بوده ولی رزین‌های آنیونی قادر به جذب آنیون اسیدهای قوی نظیر اسید سولفوریک، کلریدیک و نیتریک است. رزین‌های آنیونی ضعیف مقاوم‌تر از رزین‌های آنیونی قوی بوده و به همین جهت در سیستم‌های تصفیه آب، رزین‌های آنیونی قوی در پایین دست رزین‌های آنیونی ضعیف قرار می‌گیرند.

برخی از کاربردهای رزین‌های کاتیونی و آنیونی

 • رزین‌های کاتیونی سدیمی نه تنها کاتیون‌های سختی‌آور آب بلکه همه یون‌های فلزی را با سدیم تعویض می‌کنند. برای احیا رزین‌های کاتیونی سدیمی کافی است که رزین را با آب نمک شستشو دهیم تا رزین به فرم اولیه خود برگردد.
 • با رزین‌های کاتیونی چه نوع هیدروژنی و چه نوع سدیمی می‌توان آهن و منگنز را چون بقیه کاتیون‌ها حذف کرد اما به علت امکان آلوده شدن رزین‌ها معمولا مشکلاتی داشته و باید نکاتی را رعایت کرد. اولا باید دقت کرد که قبل از حذف یون آهن توسط رزین هیچ هوایی با آب در تماس قرار نگیرد چون در اثر مجاورت با هوا، آهن و منگنز محلول در آب اکسیده شده غیر محلول در می‌آیند و در نتیجه روی ذرات رزین رسوب کرده و باعث آلوده شدن رزین می‌گردد.
 • حذف سیلیکا از آب‌های صنعتی با استفاده از رزین‌های آنیونی قوی
 • حذف آمونیاک از هوا بوسیله زئولیت‌های طبیعی اصلاح شده (کلینوتپلولیت)

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
رزین‌های کاتیونی و آنیونی

تفاوت رزین‌های کاتیونی و آنیونی

تفاوت رزین‌های کاتیونی و آنیونی

رزین‌های کاتیونی و آنیونی به دو دسته قوی وضعیف تقسیم می‌شوند. به عبارت دیگر :

 1. رزین‌های کاتیونی

الف) رزین‌های کاتیونی قوی

ب) رزین‌های کاتیونی ضعیف

 1. رزین‌های آنیونی

الف) رزین‌های آنیونی قوی

ب) رزین‌های آنیونی ضعیف

رزین‌های قوی توانایی بیشتری در تبادل یون دارند.

حال آنکه رزین‌های ضعیف دارای توانایی کمتری برای تبادل یون هستند.

به علاوه رزین‌های قوی ظرفیت کمتری برای تبادل یون دارند.

گاهی اوقات ظرفیت تبادل یونی رزین‌های ضعیف تا دو برابر رزین های قوی است.

همچنین هر دو رزین قوی و ضعیف، پس از مدتی استفاده نیاز به احیا دارند. اما رزین‌های ضعیف برای احیا و به کارگیری مجدد نیاز به استفاده کمتری از مواد شیمیایی دارند.

لازم به ذکر است برای احیای رزین کاتیونی چه قوی و چه ضعیف باید از اسید سولفوریک استفاده کرد.

اما برای احیای رزین‌ آنیونی عمدتا از هیدروکسید کربن استفاده می‌شود.

تفاوت رزین‌های کاتیونی و آنیونی

تفاوت رزین‌های کاتیونی و آنیونی در حذف کاتیون‌ها و آنیون‎های موجود در آب می‌باشد. تبادل‌های رزین‌های کاتیونی با کاتیون‌های موجود در آب همچون کلسیم، منیزیوم، پتاسیم ،آهن و… است که بر اساس روش احیا رزین و رقابت کاتیون‌ها برای واکنش با رزین‌های کاتیونی تعیین می‌گردد. تبادل رزین‌های آنیونی با آنیون‌های موجود در آب همچون سولفات ، کلراید ، نیترات و … می‌باشد.

در موارد خاص می‌توان یک یون کم متقاضی را به یک کمپلکس چند ظرفیتی تبدیل کرد که بسیار مورد تمایل رزین می‌باشد. بنابراین می‌توان تبادل یونی را به عنوان یک فرآیند مناسب آلودگی زدایی به کار برد. به عنوان مثل حذف UO2  از محلول‌های اسیدی معمولا غیر عملی است چون کاتیون‌های چند طرفیتی آهن و آلومینیوم به شدت با آن رقابت می‌کنند.

در عین حال UO2 می‌تواند در چند مرحله با سولفات، کمپلکس‌های آنیونی تشکیل دهد.

تفاوت در عملکرد

تفاوت رزین‌های کاتیونی و آنیونی باعث تفاوت در عملکرد و جوانب اقتصادی رزینی که یون مبادله می‌کند و نیز به مقدار ماده مورد نیاز برای احیا بستگی دارد. چون تبادل بر اساس اکی والان در لیتر حجم بیان می‌شود، در بعضی موارد ظرفیت بر اساس کیلو گرم کربنات کلسیم  در واحد حجم  بستر یا جرم یون‌ها در واحد حجم بستر بیان کرده‌اند. به طور مشابه مقدار یون‌های که باید از فاضلاب حذف شود، بر اساس اکی والان در لیتر فاضلابی که باید تصفیه شود بیان می‌شود.

تفاوت در مقدار ماده احیا کننده

دیگر تفاوت تفاوت رزین کاتیونی و آنیونی تفاوت در مقدار ماده احیا کننده و ظرفیت عملیاتی بستر است که در یک مبدل با بستر ثابت، ارتباطی بین ظرفیت عملیاتی بستر و مقدار ماده احیا کننده مصرفی وجود دارد. مصرف رزین به صورت نسبت مقدار یون حذف شده در حین تصفیه به کل  یون‎هایی که می‌تواند در راندمان ۱۰۰ درصد حذف بیان شود. راندمان ماده احیا کننده، مقدار یون حذف شده از رزین در مقایسه با یون موجود در حجم ماده احیا کننده مورد استفاده است.  مصرف رزین با کاهش راندمان ماده احیا کننده افزایش می‌یابد. شکل منحنی ها بسته به تفاوت رزین آنیونی و کاتیونی و غلظت ماده احیا کننده مورد استفاده تغییر می‌کند.