Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
انعقاد و لخته‌سازی

انعقاد و لخته‌سازی (coagulation and flocculation)

انعقاد و لخته‌سازی (coagulation and flocculation)

انعقاد و لخته‌سازی از جمله فرایندهایی است که برای حذف مواد معلق یا کلوئیدی به کار می‌رود.

کلوئید‌ها ذراتی هستند که دامنه آنها 0.1 تا 1 نانومتر است.

این ذرات در حالت عادی ته نشین نمی‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را با فرآیندهای معمولی تصفیه فاضلاب حذف کرد.

فرایند انعقاد شیمیایی در تصفیه آب می‌تواند توام با ته نشینی و یا بدون ته نشینی باشد.

بحث انعقاد شامل جزئیات استفاده از مواد منعقدکننده و پلیمر الکترولیت‌ها می‌باشد.

مراحل انعقاد فلوکولاسیون و زلال‌ســازی در تصفیه آب‌های سطحی معمــول است.

فرایند انعقاد و لخته‌سازی برای حذف مواد کلوئیدی مولد کدورت، رنگ (مواد آلی طبیعی) و آلک (فیتوپلانکتون) باکتریها و ویروس‌ها می‌باشد.

کلوئیدهای موجود در فاضلاب

کلوئیدهای موجود در فاضلاب آب‌گریز یا آب دوست هستند.

کلوئیدهای آبگریز

(گل رس و …) هیچ کششی به محیط مایع ندارند و در حضور الکترولیت‌ها پایداری ندارند. آنها به سادگی با انعقاد ته نشین می‌شوند.

کلوئید‌های آبدوست

 مانند پروتئین‌ها، کشش قابل ملاحظه‌ای را به آب نشان می‌دهند. آب جذب شده برای لخته‌سازی بازدارنده است و غالبا به تصفیه ویژه‌ای برای رسیدن به انعقاد نیاز دارد.

خصوصیات الکتریکی کلوئید‌ها باعث پیدایش نیروی دافعه‌ای می‌شود که از تراکم و ته نشینی آنها جلوگیری می‌کند.  یون‌های پایدارساز به شدت جذب یک لایه ثابت داخلی شده و بار ذره‌ای را تولید می‌کنند که با والانس و عدد یون‌های جذب شده تغییر می‌کند. یون‌های با بار مخالف لایه کم تراکم (Diffuse) خارجی را تشکیل می‌دهد که توسط نیروهای الکترواستاتیکی در نزدیکی سطح نگه داشته می‌شوند. پتانسیل psi به صورت افت پتانسیل بین حد فاصل کلوئید و محلول تعریف می‌شود. پتانسل زتا عبارتست از افت پتانسیل بین slipping plane و توده محلول که به بار الکتریکی ذره  و ضخامت لایه دوگانه بستگی دارد. ضخامت لایه دوگانه  یا غلظت و والانس الکترولیت های غیر ویزه نسبت عکس دارد.

از آنجا که پایداری یک کلوئید عمدتا ناشی از نیروهای الکترواستاتیک است، خنثی‌سازی این بار برای تحریک لخته‌سازی و ترسیب ضروری است. اگرچه اندازه گیری پتانسیل psi امکان پذیر نیست، پتانسیل زتا را می‌توان اندازه گیری کرد.

اندازه گیری زتا در انعقاد و لخته‌سازی

v = سرعت ذرات

E = ثابت دی الکتریک محیط

N  = لزج محیط

X = پتانسیل اعمال شده در واحد طول سلول

EM = تحرک الکتروفورزی

پتانسیل زتا از طریق اندازه‌گیری تحرک ذرات کلوئیدی در مقطع یک سلول، به‌صورتی‌که از داخل میکروسکوپ دیده می‌شود، تعیین می‌گردد. دستگاه‌های متعددی برای این منظور در بازار موجود است.

چند نمونه از کمک منعقد کننده‌ها‌ی مورد استفاده در تصفیه خانه‌ها عبارتند از :

کربنات سدیم، آهک هیدراته، پلی الکترولیت‌ها.

موارد کاربرد کاربرد انعقاد و لخته‌سازی شیمیایی

 1. در فرآیند زلال‌سازی آب خام در تولید آب آشامیدنی و صنعتی
 2. منعقدسازی جامدات معلق و کلوئییدها در فرآیندهای شکر و تغلیظ مایعات
 3. جداسازی جامدات و ترکیبات آلی در آب برگشتی سیستم‌های تبرید و حرارتی
 4. جداسازی جامدات، روغن و گریس و اکسیدهای نامحلول در تصفیه آب برگشتی از بخش نورد در صنعت فولاد
 5. حذف رنگ، مواد جامد معلق کلوئیدها در صنایع تولید محصولات پتروشیمی
 6. منعقد کننده در سیستم‌های تصفیه پساب‌های صنعتی و بهداشتی.

مکانیسم انعقاد و لخته‌سازی

انعقاد حاصل دو مکانیسم اساسی است :

 • انعقاد پری سینتیک یا الکتروسینیتیک که در آن پتانسیل زتا به وسیله یون‌ها یا کلوئیدهای با بار مخالف تا سطح کمتر نیروهای جاذبه واندوالسی کاهش می‌یابد.
 • انعقاد ارتوسنتیک، که در آن ذرات انباشته شده (micelles) و توده‌هایی را تشکیل می‌دهند که ذرات کلوئیدی را دور خود جمع می‌کنند.

افزودن کاتیون‌های با بار زیاد، بار ذره و فاصله موثر لایه مضاعف را کاهش داده و در نتیجه پتانسل زتا کاهش می‌یابد.  با حل شدن ماده منعقد کننده، کاتیون‌ها با بار منفی روی کلوئیدها را خنثی می‌کنند. در انعقاد و لخته‌سازی، این امر قبل از شکل‌گیری لخته قابل رویت اتفاق می‌افتد و اختلاط سریع که کلوئید را اندود می‌کند در این فاز موثر است. سپس لخته‌های ریز شکل می‌گیرند که به علت جذب +H بار مثبت را در دامنه اسیدی نگه می‌دارند.این لخته‌های میکرو اغلب برای خنثی‌سازی و پوشاندن درات کلوئیدی به کار می‌روند. این فرآیند لخته‌سازی یا فلوکولاسیون است که کلوئیدها را با یک لخته اکسید آبی متراکم می‌کند. در این فاز، جذب سطحی نیز فعال است. کلوئیدها که در ابتدا جذب نشده‎اند، با گیر کردن در لخته‌های حذف می‌شوند.

آلومینویم 3 بار مثبت و آهن ۳ بار مثبت  در انعقاد و لخته‌سازی

در انعقاد و لخته‌سازی در  صورت لزوم در ابتدا باید قلیائیت افزایش یابد ( افزایش بی کربنات باعث تولید قلیائیت می‌شود بدون اینکه PH بالا برود)،  سپس آلوم یا نمک‌های آهن ۳ ظرفیتی اضافه می‌شوند. این نمک‌ها، کلوئید را با آلومینویم سه بار مثبت و آهن سه بار مثبت و لخته‌های ریز را با بار مثبت می‌پوشاند.

در فرایند انعقاد و لخته‌سازی کمک منعقد کننده‌ها مانند سیلس فعال و یا پلی‌الکترولیت‌ها برای تشخیص بیشتر لخته‌ها و کنترل پتانسل زتا در خاتمه افزوده می‌شوند. پس از افزودن قلیا و ماده منعقد کننده، اختلاط سریع ۱تا۳ دقیقه‌ای و بدنبال آن لخته‌سازی  با افزودن کمک منعقد کننده به مدت ۲۰تا ۳۰ دقیقه توصیه شده است. ناپایداری را می‌توان از طریق افزودن پلمیر‌های کاتیونی  به انجام رسانید که می‌توان سیستم را بدون تغییری در PH به نقطه ایزوالکتریک برساند. اگر چه پلیمر‌ها به عنوان منعقد کننده ۱۰تا ۱۵ برابر آلوم تاثیر دارند ولی میزان قابل ملاحظه‌ای گران هستند.

استفاده از سولفات آهن و آهک در تصفیه آب مقداری سختی آب را افزایش می دهد ولی خاصیت خورندگی در آب ایجاد نمی‌کند استفاده از سولفات آهن نسبت به آلوم مقرون به صرفه‌تر است ولی بهره‌برداری از سیستم به دلیل عملکرد توسط دو ماده شیمیایی مشکل‌تر خواهد بود.

سولفات آهن کلرزده شده و کلرورآهن سه ظرفیتی و آهک در تصفیه آب استفاده می‌شوند. یکی از معمول‌ترین موارد مورد استفاده کلرور آهن(Fecl3)  می‌باشد که در محدوده PH ، ۴-۱۲ مناسب می‌باشد.

مزیت استفاده از منعقد کننده‌های آهن سه ظرفیتی

مزیت استفاده از منعقد کننده‌های آهن سه ظرفیتی عبارت از:

 1. انعقاد در تغییرات وسیع PH بین ۴-۹ امکان پذیر است.
 2. عمل یکپارچه شدن ذرات و در نتیجه سنگینی و ته نشینی مواد سریعتر انجام می شود.
 3. در از بین بردن رنگ، طعم ، بو و مزه نا‌ مطبوع آب موثرتر واقع می شود.

سولفات آهن سه ظرفیتی در فرم و اشکال مختلف کریستال جامد، مایع و پودر قابل تهیه است.

آهک هیدراته، کربنات سدیم سیلیس فعال و پلی الکترولیت‌ها به عنوان مواد کمک انعقاد در تصفیه خانه آب استفاده می‌شود. آهک هیدراته با درصد خلوص ۷۰ درصد به صورت تغذیه خشک در دسترس می‎باشد. سیلیس فعال عبارت است از سیلیکات سدیم که توسط اسید سولفوریک، سولفات آلومینیوم، دی اکسیدکربن یا کلر فعال شده است. پلی الکترولیت‌ها ممکن است آنیونی یا کاتیونی و یا آمفوتریک باشند. عموماً پلی الکترولیت‌ها تحت نام و علائم تجاری در دسترس می‌باشد.

از خاک رس و بنتونیت نیز به عنوان کمک منعقد کننده استفاده می‌شود.

اثرات بهداشتی مواد منعقد کننده

استفاده از مواد منعقد کننده در آب ممکن است اثرات سوء بهداشتی داشته باشد.

همچنین مواد شیمیایی مضر ممکن است از طریق تولید و استفاده پلی الکترولیت‌ها به آب افزوده شود مانند آکریل آمید و اپن کلروهیدرنی که باید مقادیر آن کمتر از حداکثر مجاز باشد. برای کاهش غلظت این گونه مواد در آب باید در فرآیند آب‌گیری از لجن از برگشت آب لجن به آب خام جلوگیری کرد.

آزمایش جارتست

جهت مطالعه عمل انعقاد و تعیین میزان مواد منعقد کننده و نیز انتخاب نوع مواد منعقد کننده و کمک منعقد کننده از آزمایش جارتست استفاده می‌شود. در این آزمایش مقدار و میزان مواد شیمیایی لازم جهت عمل انعقاد، مقدار PH مناسب و نیز مواد شیمیایی مورد نیاز تعیین می‌شود.

روش کلی جارتست

روش کلی جارتست بصورت زیر است:

 1. تهیـﺔ شش نمونه یک یا دو لیتری از آب مورد نظر.
 2. برای هر نمونه ماده منعقد کننده یا کمک منعقد کننده مورد نظر اضافه می‌شود.
 3. عمل اختلاط سریع به‌وسیله همزن با سرعت زیاد به مدت یک دقیقه انجام می‌شود.
 4. نمونه‌های مورد آزمایش با همزن با سرعت کم به مدت ده دقیقه مخلوط می‌شود.
 5. زمان ظهور لخته‌ها در هر یک از نمونه‌ها یادداشت می‌شود و با توجه به نوع مواد مصرفی و PH و مواد کمکی مورد نیاز برای تصفیه آب مورد نظر تعیین می‌گردد.

هدف از انجام این تست

 1. تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده اصلی
 2. تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده فرعی
 3. تعیین پی هاش PH مناسب برا انعقاد

استفاده از جارتست بهترین روش برای تعیین کدورت و پارامترهای اپتیمم (مقدار موثر مواد منعقد کننده،PH زمان ) فلوکولاسیون و ضرورت استفاده از کمک منعقدکننده می‌باشد.

PH   اپتیمم و غلظت منعقد کننده بستگی به خصوصیات و ویژگی‌های آب خام دارد.

تغییرات کیفیت آب خام و انتخاب بهترین عملکرد انعقاد تنظیم PH و غلظت و نوع مواد انعقاد کننده  از طریق جارتست امکان پذیر است. همچنین برای مقایسه انواع مختلف مواد منعقد کننده و غلظت مناسب تزریق مواد از این روش استفاده می‌شود.
نمک‌های آلومینیوم و آهن اسیدی بوده و PH کل بستگی به قلیائیت آب دارد. افزایش قلیائیت برای بهبود تشکیل فلوک‌ها و همچنین برای کنترل PH از طریق افزودن مواد کمکی مانند آهک و خا کستر سودا انجام می‌شود.
درحین بهره‌برداری از یک تصفیه خانه، بهره‌بردار بطور تجربی می‌تواند با توجه به کدورت آب خام ورودی مقدار مورد نیاز منعقد کننده برای حذف کدورت را مشخص نماید.

محاسن انجام این تست

 1. باعث حذف کدورت می‌شود.
 2. باعث حذف ترکیبات اضافی فاضلاب مثل OCD می‌شود.
 3. با استفاده از آلومینیم می‌توان مقدار فلوراید را از 8.5 به 2.1 کاهش داد.
 4. منجر به حذف رنگ می‎شود.

معایب

 1. باعث تولید لجن حجیم می‌شود که به راحتی آب خود را از دست نمی‌دهد.
 2. استفاده از برخی منعقد کننده‌ها مثل آلوم، آب را پایین آورده و باعث سرعت بخشیدن به خوردگی لوله‏ها می‌شود.
 3. بعضی از منعقد کننده‌ها می‌توانند اثر سوئی بر بدن انسان داشته باشد.

اختلاط سریع

در حوضچه‌ها اختلاط سریع مواد شیمیایی به آب اضافه شده و به سرعت با آب مخلوط می‌گردد.

معمولاً عمل اختلاط سریع از طریق بهم‌زنی شدید هیدرولیکی یا مکانیکی صورت می‌گیرد.

مدت اختلاط کمتر از 30 ثانیه توصیه شده است.

فلوکولاسیون (لخته سازی)

در حوضچه فلوکولاسیون شرایطی فراهم می‌شود که ذرات به یکدیگر چسبیده و تشکیل فلوک دهند.

زمان ماند برای تشکیل فلوک‌ها 20 دقیقه بوده و سرعت عبور آب از حوضچه نباید از 15/0 متر در دقیقه کمتر و از 45/0 متر در دقیقه بیشتر باشد. حوضچه‌های فلوکولاسیون و حوض ته نشینی باید تا آنجا که ممکن است نزدیک یکدیگر باشند. در حوضچه فلوکولاسیون از مخلوط‌کن پارویی یا تیغه‌ای که به آرامی در آب می‌چرخد استفاده می‌شود. این پاروها بطور افقی در جهت موازی یا متقاطع با جریان آب نصب می‌شوند.

فلوکولاتور پارویی شامل یک محور با بازوهای فولادی است که بر روی محور یک سری پاروی تیغه ای چوبی یا فلزی نصب شده است. محور با سرعت کم (100-60) دور در ساعت باعث یک حرکت بسیار ملایم در سیال می‌گردد و در نتیجه سبب تصادم و نزدیکی ذرات بهم خواهد شد. سرعت زیاد در حوضچه فلوکولاسیون باعث شکسته شدن فلوک‌های تشکیل شده خواهد شد.

لخته‌سازی با آلوم:

انعقاد و لخته‌سازی با آلوم با فیلترهای ثقلی سریع (تند) و شنی تحت فشار باید سطوحی پوشیده از لایه ژلاتین هیدروکسید آلومینیوم داشته باشند تا هر گونه خاک و شن و ذرات کلوئیدی موجود در آب را به جای ماندن در داخل ذرات شن از بستر شنی خارج کنند . علاوه بر خارج کردن مواد معلق این لایه، جلبک‌ها را نیز می‌زداید و مواد رنگی و باکتری‌های موجود در آب را نیز جدا یکی از (Al2(SO4)3 18 H2O) می‌کند. آلوم یا سولفات آلومینیوم کوآگولانت‌های بسیار رایج است از آنجا که این ماده اسیدی است نیازمند قلیائیت موجود در آب می‌باشد، تا واکنش منجر به تشکیل لخته‌های هیدروکسید آلومینیم گردد.

عملیات لخته‌سازی با آلوم

برای هر پاوند آلوم اضافه شده ، نیم پاوند سود سوزآور یا بیش از 0.75 پاوند بیکربنات سدیم برای تکمیل واکنش نیاز است. بنابراین قبل از اضافه کردن آلوم pH آب باید بین 7.5-8 قلیائیت بین 200  150 پی پی ام باشد. در پی هاش 5.5 یا بالای 8.5 آلوم فلاک مناسبی ایجاد نمی‌کند و ممکن است کل آن در محلول باقی بماند.

لازم است که آلوم را بعد از شستشوی معکوس اضافه کنیم.

مقدار لازم برای فیلتراسیون مناسب بستگی به تجربه و طراحی فیلتر دارد.

به عنوان یک راهنمایی کلی 2تا4 اونس آلوم برای هر فوت مربع در سطح  فیلتر نیاز است.

این ماده باید به صورت محلول 10 %  یا کمتر در یک‌دوره 1 تا 2 ساعته‌به‌ورودی‌فیلتر اضافه شود.

اگر آلوم خیلی سریع به آب اضافه شود پی هاش آب ممکن است به زیر 5.5 کاهش یابد که در این سطح فلاک تشکیل نمی‌شود اما از میان فیلترها عبور می‌کند. در هر حال وقتی این آب با آب استخر مخلوط می‌شود. پی هاش بالا می‌رود و باعث تولید فلاک آلوم در آب و کدورت و تیره شدن  آب می‌گردد.

شرکت فنی و مهندسی رز آب صنعت مفتخر است با بهره‎گیری از کادری مجرب و ارائه دستگاه‌های تصفیه آب را  با بهترین کیفیت، راندمان بالا و کمترین قیمت را به تمام هموطنان عزیز و در تمام نقاط کشور پهناور ایران قرار دهد.

جهت دریافت مشاوره و سفارش دستگاه آب شیرین کن با شماره‎های زیر تماس حاصل فرمایید:

02536656447*** 09122533667


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فاضلاب های صنعتی

فاضلاب های صنعتی

فاضلاب های صنعتی

تعریف فاضلاب های صنعتی

فاضلاب های صنعتی به آب‌های مصرف شده در واحدهای مختلف یک صنعت یا واحد تولیدی که به نحوی دچار آلودگی شده باشند؛ گفته می‌شود.

تفاوت‌های فاضلاب صنعتی و خانگی

مهم‌ترین تفاوتی که می‌تواند فاضلاب صنعتی با خانگی داشته باشد عبارت است از :

امکان وجود ترکیبات و مواد شیمیایی در فاضلاب صنعتی نسبت به فاضلاب خانگی بیشتر است.

خاصیت خورندگی فاضلاب صنعتی بیشتر است.

فاضلاب صنعتی خاصیت اسیدی و قلیایی بیشتری دارد.

امکان وجود ارگانیسم‌های زنده در فاضلاب صنعتی بیشتر است.

انواع فاضلاب های صنعتی

فاضلاب صنعتی به فاضلاب فرآیند، فاضلاب ناشی از دیگ‌های بخار و … ، فاضلاب ناشی از شستشوی دستگاه‌ها و ماشین آلات، فاضلاب ناشی از استحمام و فاضلاب انسانی، و فاضلاب ناشی از خنک کننده‌ها تقسیم بندی می‌شود.

فاضلاب فرآیند

فاضلابی که در خط تولید ایجاد شده و دارای مواد یا محصولات آن واحد است. به طور مثال در فاضلاب کارخانه نساجی موادی مانند رنگ، روغن و آحار مواد سفید کننده یا دترجنت‌ها موجود است.

فاضلاب ناشی از دیگ‌های بخار

فاضلاب ناشی از دیگ‌های بخار، فاضلاب احیای رزین‌ها و برج خنک کننده حاوی نمک‌های محلول و فلزات هستند که با فاضلاب فرآیند ماهیت کاملاً متفاوتی دارند.

فاضلاب ناشی از شستشوی دستگاه‌ها و ماشین آلات کارخانه

این فاضلاب در مواقع تعمیر یک واحد صنعتی تولید می‌شوددست

فاضلاب ناشی از استحمام و فاضلاب انسانی

فاضلاب ناشی از شستشوی کارگران یا استحمام و فاضلاب انسانی کاملاً شبیه فاضلاب خانگی است.

آلاینده‌های مهم فاضلاب های صنعتی

مواد آلی

ترکیبات آلی طبیعی و مصنوعی که معمولاً با پارامترهای خاصی سنجیده می‌شوند در اکثر کارخانه‌ها وجود دارند. در کارخانه آبکاری مواد آلی وجود ندارد.

املاح مدنی

املاح مدنی مانند نمک‌ها و دیگر ترکیبات معدنی

اسیدیته و قلیائیت

فاضلاب کارخانجات آبکاری اسیدی و چوب و کاغذ قلیایی است.

مواد معلق و کلوئیدی

مواد معلق و کلوئیدی که در فاضلاب‌های صنعتی یافت می‌شوند سیستم تصفیه بیولوژیکی را مختل کرده و ایجاد کدورت می‌کنند.

کدورت

مواد شناور مانند مواد تولید کننده کف، روغن و چربی، گریس و … از نفوذ نور و اکسیژن به داخل آب جلوگیری می‌کند. عمل فتوسنتز دچار اشکال می‌شود.

ترکیبات شیمیایی سمی

آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، سیانور

فلزات سنگین

مانند کروم، کبالت، مس، سرب، جیوه که از صنایعی مانند آبکاری و دباغی و خودروسازی تولید می‌گردند.

رنگ و ترکیبات رنگی

رنگ و ترکیبات رنگی منظره‌های ناهنجاری را روی فاضلاب ایجاد می‌کنند.

ترکیبات مغزی

ازت و فسفر در ایجاد اتریفیکاسیون موثر هستند.

ترکیبات رادیو اکتیو

ترکیبات رادیو اکتیوی که در در برخی از بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها تولید می‌شود.

پاتوژن‌ها

پاتوژن‎ها عموماً در فاضلاب بیمارستان‌ها یافت می‌شود.

فاضلاب ناشی از خنک کننده‌ها

تنها قسمتی که تقریباً در تمام کارخانه‌ها خاصیت تقریباً یکسانی دارد فاضلاب حاصل از قسمت‌های خنک کننده آنهاست. آلودگی این فاضلاب‌ها بسته به تعداد دفعاتی که آب برای خنک کردن در کارخانه به کار برده شده است متفاوت است. معمولاً آلودگی این فاضلاب‌ها کمتر از فاضلاب‌های دیگر است و بیشتر به صورت وجود مواد نفتی و روغنی در آنها ظاهر می‌شود.

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سیستم میکروفیلتراسیون

سیستم میکروفیلتراسیون ( MFS )

سیستم میکروفیلتراسیون ( MFS )

سیستم میکروفیلتراسیون یک سیستم فیلتراسیون کاملاً خودکار و متراکم برای جداسازی محلول‌های جامد – مایع است. نیروی محرکه این فرآیند مهم غشایی، اختلاف فشار است. میکروفیلتراسیون برای جداسازی ذرات 0.2 الی 20 میکرون به کار می‌رود. در این روش معمولاً مواد معلق کلوئیدی جدا می‌شود. مواد حل شده و ذرات ماکرو مولکول عبور می‌کند. از این روش برای جداسازی باکتری‌ها، مواد معلق و مواد پلیمری استفاده می‌شود.

سیستم میکروفیلتراسیون با غشاء SS کار می‌کند. لایه نازکی از سیال تثبیت کننده بر روی سطح غشاء برای کمک به فرآیند جداسازی قرار می‌گیرد. از سیال تثبیت کننده بر حسب ترکیب جامد مایع – مایع استفاده می‌شود. سیال تثبیت کننده امکان عمل فیلتراسیون را حد 0.1 میکرون فراهم می‌کند. مواد جامد موجود در سیال، در داخل لایه‌نازک تقسیم می‌شوند. وقتی که شدت جریان سیال فیلتر شده کمتر از مقدار معینی شود، فرآیند فیلتراسیون متوقف می‌شود.

لایه‌ای از سیال تثبیت کننده همراه با ماده‌ی جامد، خشک می‌شود و از روی غشاء استوانه‌ای SS به طور خودکار برطرف می‌شود. بعد از  فرآیند تمیز کردن، دستگاه مجدداً با لایه‌ی نازکی پر و فرآیند فیلتراسیون مجدداً آغاز می‌شود. سیال تثبیت کننده می‌تواند از موادی مانند سلولز، زئولیت، پرلیت و یا کربن فعال تشکیل شود.

مزایای استفاده از سیستم میکروفیلتراسیون

 • امکان انجام فرآیند استریل‌سازی
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی تمیز کننده
 • تماماً ساخته شده از SS
 • میکروفیلتراسیون بن بست با زمان‌های احیای کوتاه
 • توان عملیاتی بالا و کنستانتره خشک
 • تمام اتوماتیک
 • هزینه‌های پایین عملیاتی

سیستم میکروفیلتراسیون با غشای

از سیستم MFS جهت حذف ذرات معلق از محلول سخت و تبدیل آن به محلولی تمیز استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از سیستم MFS را می‌توان در صنایع دارویی، صنایع شیمیایی و نیمه هادی‌ها پیدا نمود:

 • جداسازی کاتالیست‌ها
 • جداسازی آنزیم‌ها و مخمر‌ها
 • تصفیه‌ی سیالات در فرآیند استخراج
 • جداسازی قطعات شیشه‌ و ذرات فلزی از نفت / سیال

همچنین از سیستم MFS در فرآیند تصفیه‌ی آب و فاضلاب استفاده می‌شود:

 • برای بازیابی سیالات مصرف شده در مخزن / ظرف شستشو
 • تصفیه‌ی روغن‌های تمیزکننده که در چاپخانه‌ها و ساخت ماشین‌آلات استفاده می‌شوند
 • حذف ترکیبات سمی از فاضلاب‌های گالوانیکی
 • حذف ذرات معلق از فاضلاب‌های نساجی
 • پیش تصفیه برای اولترافیلتراسیون، نانو فیلتراسیون و اسمز معکوس

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فیلتر پلی پروپیلن

فیلتر پلی پروپیلن

فیلتر پلی پروپیلن

فیلتر پلی پروپیلن دستگاه تصفیه آب از الیاف پلی پروپیلن ساخته می‌شود. این فیلترهای دارای منافذی به قطر یک تا پنج میکرون است. این فیلترها توانایی حذف شن و ماسه، گل و لای، زنگ لوله و لجن را دارد. به طور کل این فیلترها قادر به حذف تمامی ذرات معلق 1 تا 5 میکرون است.  فیلترهای پلی پروپیلن ذرات معلق آب را جذب نموده و از ورود آنها به مراحل بعدی به ویژه ممبران‌ها جلوگیری می‌کنند.

فیلترهای پلی پروپیلن از پر مصرف‌ترین و متداول‌ترین انواع فیلترهای تصفیه آب هستند که در بسیاری از سیستم‌های تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمان تعویض این نوع از فیلترها بستگی به میزان ذرات معلق موجود در آب ورودی و میزان آب مصرفی دارد. با توجه به این که اشباع شدن این فیلتر از آلاینده‎ها با تغییر رنگ آن محسوس است؛ زمان تعویض رنگ این فیلتر به رنگ قهوه‌ای می‌باشد.  فیلترهای الیافی بسته به کیفیت آب ورودی در طول 4 تا 6 ماه باید تعویض شوند. بهترین زمان تعویض فیلتر هر 6 ماه یکبار است.

امروزه اکثر دستگاه‌ها دارای محفظه شفافی برای فیلتر پروپیلنی هستند. این مسئله موجب شده تا مصرف کننده قادر به دیدن تغییر رنگ فیلتر باشد.

مزیت‌های فیلر پروپیلن

ازمزایای فیلتر پروپیلنی می‌توان به الیاف فشرده، طول عمر بالا اشاره نمود.

الیاف فشرده

فیلتر پروپیلنی نسبت به سایر فیلترهای مشابه موجود از الیاف فشرده‌تری برخوردار است. این مسئله باعث افزایش دقت تصفیه آب می‌شود.

طول عمر بالا

جنس فیلتر پلی پروپیلنی رسوب‌گیر از پلی پروپیلن با خلوص بالا است. استفاده از پلی پروپیلن با خلوص بالا باعث می‌شود الیاف فیلتر ساختار اولیه خود را در برابر آلودگی‌ها برای مدت زمان بیشتری حذف کنند.

نحوه تشخیص کیفیت فیلتر پلی پروپیلن

اصلی‌ترین راه‌های شناخت کیفیت فیلتر پروپیلنی در ادامه آمده است که به صورت مختصر بیان شده است:

وزن فیلتر 

این نوع از فیلترها با وزن‎های مختلفی تولید می‌شود.

هر چقدر وزن گرمی فیلتر افزایش می‌یابد به همان نسبت کیفیت فیلتر نیز افزایش می‌یابد.

به طور کل هر چقدر وزن فیلتر بیشتر باشد کیفیت و قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

شایان ذکر است وزن فیلتر تنها یکی از آیتم‌های تشخیص کیفیت است.

آیتم‌های دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها نیز توجه نمود.

استحکام فیلتر

آیتم دیگری که برای تشخیص کیفیت این نوع از فیلترها کاربرد دارد؛ استحکام آن است.

هنگامی که بدنه فیلتر را فشار می‌دهید نباید خیلی شل و خیلی سفت باشد.

سفتی بیش از حد معمولاً  نشان دهنده کیفیت پایین الیاف است و ممکن است توان حذف املاح را به خوبی نداشته باشد. علاوه بر این شل بودن بیش از حد الیاف نیز نشان دهنده کیفیت پایین آن است.

ممکن است در فشار بالای آب، فرم و حالت خود را از دست بدهد.

تراکم فیلتر

آیتم دیگری که برای تشخیص کیفیت فیلتر پلی پروپیلن استفاده می‎شود نحوه تراکم دهی در رول شدن الیاف‌های این کارتریج است. به این معنا که مرکز فیلتر باید تراکم بالایی داشته باشد و هر چه به سمت لایه‌های بیرونی می‌رویم تراکم فیلتر کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر در قسمت مرکز بیشترین تراکم و قسمت لایه‌ی بیرونی کمترین تراکم را دارد. نکته حائز اهمیت آن است که میزان تغییرات تراکم در بیشترین و کم‌ترین تراکم باید بسیار کم باشد.

کارایی فیلتر پلی پروپیلن

فیلترهای پلی پروپیلن یک فیلتر ضروری و بسیار مفید است و کارایی زیادی دارد:

 • شن و ماسه را به راحتی حذف می‌کند. بنابراین شیرآلات و سیستم‌های حرارتی با مشکل گرفتگی روبرو نمی‌شوند.
 • گل‌ولای و لجن موجود در آب را حذف می‌کند. لباسشویی و ظرفشویی، پکیج، آبگرم کن و بسیاری وسایل دیگر با مشکل گرفتگی سیستم‌ها مواجه نمی‌شوند.
 • زنگ لوله‌ها و ناخالصی‌هایی که در اثر فرسودگی لوله‌های قدیمی آب وجود دارد را حذف می‌کند.
 • جلبک، خزه، موجودات ریز و موارد این چنینی را به آسانی فیلتر می‌کند.
 • بخش پیش تصفیه سیستم‌های تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی.

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فیلتر قلیایی یا آلکالاین

فیلتر قلیایی یا آلکالاین

فیلتر قلیایی یا آلکالاین

فیلتر قلیایی یا آلکالاین به شکل کپسول پرشده از بعضی یون‌ها بوده که باعث افزایش PH  آب می‌شود.  معمولاً بر روی این فیلترها توضیحاتی درباره PH و خواص اسیدی و قلیایی آب درج می‌شود. به طور معمول زمانی که PH آب پایین است و یا مصرف کنند به دلیل خواص مثبت آب قلیایی می‌خواهد PH آب را افزایش دهد از فیلتر قلیایی یا آلکالاین استفاده می‌شود.

خاصیت قلیایی این فیلترها در سیستم‌های تصفیه آب دارای طرفداران ویژه‎ایی است. علت این مسئله آن است که طبق نظر کارشناسان و پزشکان آب قلیایی می‌تواند در درمان بسیاری از ناراحتی‌ها از جمله ناراحتی گوارش، دیابت و پوست و مو بسیار موثر باشد. استفاده از آب‌های قلیایی باعث جوان‌سازی پوست و سلامت بیشتر بدن می‌گردد. این فیلتر دارای ظرفیت 1500 گالنی یا یک سال استفاده است. توصیه می‌شود کمی قبل از اتمام ظرفیت حجمی و زمانی جهت تعویض فیلتر قلیایی یا آلکالاین اقدام شود. زمان تعویض فیلتر قلیایی یا آلکالاین به میزان آب عبوری از فیلتر یا میزان مصرف آب بستگی دارد. ظرفیت تصفیه آب با واحد لیتر یا گالن روی فیلتر درج می‌شود.

آب قلیایی چیست؟

آب قلیایی معمولاً به نام آب یونیزه شده معروف است. سطح PH این آب بیش از 7 است.

فواید آب قلیایی

آب قلیایی فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد که در زیر به برخی از این فواید اشاره می شود.

PHخون انسان نزدیک به ۷/۴ است و به سلامتی نزدیکتر است که انسان در حالت قلیایی باشد.

به دلیل رژیم غذایی اسیدی که امروزه متداول شده نیاز بدن به مواد قلیایی افزایش یافته تا PH خون را متعادل سازد.

منظور از آب قلیایی نوعی آب طبیعی است که PH بین  1/7 تا 8/7 دارد.

آب معدنی مواد معدنی طبیعی بسیاری دارد که به نوعی اصلاح کننده‌های قابل جذب به حساب می آیند.

آب تصفیه شده، یک نوع آب اسیدی است که ممکن است نوشیدن زیاد آن، موجب کمبود مواد مفید و مغذی برای بدن شود.

برای به تعادل رسیدن سطح PH خون، مواد معدنی ضروری مثل منیزیم و کلسیم از استخوان، بافت و دندان‌ها خارج می شود و وارد خون می‌شود.

مصرف آب قلیایی به تدریج سبب می‌شود از بیماری‌های مربوط به اختلال در استخوان مثل ورم مفاصل، استئوپروسیس و انواع اختلالات کلیه جلوگیری شود.

مصرف آب قلیایی به تدریج سطح PH خون را به حالت طبیعی بر می‌گرداند.

آب قلیایی قدرت نفوذ به داخل سلول‌ها را دارد.

قلیایی کردن

بازگرداندن موازنه PH با کاهش درجه اسیدی

خواص آنتی‌اکسیدان

کمک به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد که باعث جلوگیری از صدمه به سلول ها و DNA می‌شود.

نتیجه آن پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌ها مخصوصاً سرطان دستگاه گوارش است.

سوپر هیدراتاسیون (نفوذ پذیری و آبرسانی بالا)

کوچک‌تر بودن اندازه مولکول‌های آب (حالت خوشه‌ای) که اجازه نفوز بیشتر آب را به سلول‌ها می‌دهد.

نتیجه آب‌رسانی بهتر به سلول‌ها این است که مواد غذایی و اکسیژن بالاتری به سلول ها می‌رسد و از طرفی دی‌اکسید کربن با سرعت بیشتری از سلول‌ها خارج می‌شود.

غنی‌سازی معدنی

شامل غلظت‌های بالائی از مواد معدنی قلیایی شامل کلسیم و پتاسیم است که این مواد معدنی برای سلامتی انسان بسیار حیاتی هستند.

غنی‌سازی اکسیژن

میزان اکسیژن محلول خون را افزایش می‌دهد.

سم زدایی

از بین بردن مخاط ساخته شده در دیواره روده بزرگ که این عمل باعث افزایش توانایی بدن در جذب مواد مغذی می‌شود.

پاک‌سازی

کمک به شستشو و دفع و دفع مواد زائد اسیدی و سمی که بیشتر نقاط بدن تجمع پیدا می‌کنند.

انرژی‌زایی

یون هیدروکسیل (OH) با بار منفی در افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و بالا بردن سطح کل هوشیاری بدن کمک می‌کند.

شادابی و روشن‌تر شدن پوست

افزایش در میزان مواد مغزی و اکسیژن رسانده شده به پوست باعث شادابی آن خواهد شد.

حذف آفت‌کش‌ها

آب قلیایی قوی با PH بالای ۱۰٫۵ به حذف آفت‌کش‌ها از میوه‌ها و سبزیجات کمک می‌کند.

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فیلتر آلکالاین

عملکرد فیلتر آلکالاین ( فیلتر کارتریج قلیایی )

عملکرد فیلتر آلکالاین ( فیلتر کارتریج قلیایی )

فیلتر آلکالاین فیلتری است که سطح مواد معدنی یا مینرال موجود در آب را افزایش می‌دهد و آب را قلیایی می‌کند. آب در طول فرآیند تصفیه با عبور از فیلتر ممبران، بسیاری از یون‌ها و مواد معدنی خود را از دست می‌دهد.

فیلتر آلکالاین با افزودن مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند کلسیم، پتاسیم، سدیم، منیزیم و پتاسیم و نیز آنتی‌اکسیدان‌های مختلف به آب و افزایش میزان اکسیژن محلول در آب آن را از حالت اسیدی خارج می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که آب خروجی از دستگاه تصفیه آب دارای خواصی مشابه با آب‌های معدنی و آب چشمه‌های کوهستانی داشته باشد. این مزیت برای سلامتی و افزایش توانایی انسان در انجام فعالیت‌های روزانه یا ورزشی بسیار مفید است.

آب در طول فرآیند تصفیه با عبور از فیلتر ممبران، بسیاری از یون‌ها و مواد معدنی خود را از دست می‌دهد.

مزایای فیلتر آلکالاین

فیلتر مینرال

فیلتر مینرال آلکالاین معمولاً به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند تا مواد معدنی موردنیاز بدن را با مقادیر مناسب و صحیح به آب اضافه کنند.

فیلتر ORP

فیلتر آلکالاین یا فیلتر قلیایی یک فیلتر کارتریج ORP (Oxidation/Reduction Potential) است. این ویژگی به معنای توانایی فیلتر در افزایش خاصیت کاهندگی آب جهت خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد و عوامل اکسنده مضر برای سلامتی انسان است. ویژگی ORP سبب می‌شود که آب خروجی علاوه بر قلیایی شدن، تأثیر بسزایی بر افزایش سطح سلامت مصرف‌کننده بگذارد.

طول عمر بالا

فیلتر کارتریج قلیایی توانایی افزایش PHو قلیایی نمودن بیش از ۱۵۰۰ گالن آب را دارد.

این توانایی سبب طول عمر بالاتر این فیلتر مواد معدنی نسبت به محصولات مشابه می‌شود.

ساخت تایوان

فیلتر قلیایی (آلکالاین) و مینرال (مواد معدنی) محصول تایوان دارای کیفیت برتر نسبت به سایر فیلترهای آلکالاین و تمایز آن می‌گردد.

مشخصات فنی فیلتر قلیایی یا آلکالاین

جنس مواد تشکیل‌دهنده سنگ مایفان، سرامیک دورفروسرخ، کلسیت، سنگ قلیایی، سنگ معدنی
بالاترین دبی عبوری 0/75 GPM (2/84 IPM )
بالاترین دمای عملیاتی 1000 F (380 C )
بالاترین فشار عملیاتی 125 PSI ( 8/6 bar)
طول عمر 1500 GAL( 5678 L)

انواع فیلتر قلیایی

فیلترهای الیافی، کربن پودری و کربن جامد در دو نوع هوزینگی و خطی ارائه می‌شوند.

فیلتر قلیایی مانند فیلترهای پست کربن و مینرال فیلتر آب خطی است.

فیلتر قلیایی 2/5 اینچ قطر و حدود 10 اینچ طول دارد.

فیلترهای قلیایی از نظر ظاهری شبیه هم هستند و تفاوت ویژه‌ای باهم ندارند.

تنها تفاوت آنها در کیفیت مواد داخل فیلتر قلیایی و موادی که در ساخت این فیلتر استفاده شده است.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
فیلتر قلیایی

فیلتر قلیایی

فیلتر قلیایی

فیلتر قلیایی چیست؟

فیلتر قلیایی دارای مواد معدنی است. وقتی آب با PH پایین به فیلتر وارد می‌شود مواد معدنی در آب حل شده که این مواد خاصیت بازی به محلول می‌دهد. این مسئله سبب افزایش PH آب می‌شود. به عبارت دیگر آب را قلیایی می‌کند.

PH واحد اندازه‌گیری میزان اسیدی و بازی بودن است. دامنه آن بین 1 تا 14 است. در این دامنه یک بسیار اسیدی و 14 به شدت بازی است. زمانی که PH 7 باشد آب در حالت خنثی است. یعنی نه حالت اسیدی دارد و نه حالت بازی. بهترین بازه برای مصرف آب طبق توصیه پزشکان بازه‌ای بین 8 تا 9.5 است.

علت مفید بودن آب قلیایی در محدوده PH مجاز

ژاپن به عنوان اولین کشوری که در خصوص تأثیرات مثبت آب قلیایی بر بدن انسان تحقیق کرد در سال 1966 استفاده از آب قلیایی را برای اسهال مزمن، سوء هاضمه، تخمیر غیر طبیعی دستگاه گوارش و ترش کردن معده مجاز اعلام کرد.

بهترین فیلتر قلیایی چیست؟

فیلتر قلیایی در تصفیه آب مانند برخی دیگر از فیلترهای تصفیه آب، از نظر سطح کیفیتی قابل شناسایی نیست. در واقع هیچ گزینه‌ای روی لیبل فیلتر وجود ندارد که حضور یا عدم حضور آن ملاک شناسایی یک فیلتر با کیفیت باشد.

فیلتر قلیایی مناسب تنها توسط آزمایشگاه و تحقیقات آزمایشگاه قابل شناسایی است. پیشنهاد می‌شود برای استفاده از فیلتر قلیایی مناسب از فیلترهای معتبر استفاده و از استفاده از فیلتر با برندهای متفرقه خودداری نمایید. نکته دیگر آن است که هنگام خرید تنها ارزان بودن را ملاک قرار ندهید. با رعایت دو نکته فوق‌الذکر شما می‌توانید یک فیلتر قلیایی مناسب تهیه کنید.

عوارض ناشی از اسیدی بودن بدن

 • برخی از عوارض ناشی از اسیدی بودن بدن در طولانی مدت عبارتند از:
 • مرگ سلول ها و پيری زودرس به علت بالا بودن نرخ اکسیداسیون
 • آسيب به سيستم قلبي عروقي و افزايش تصلب شرايین
 • افزايش وزن و ديابت
 • ایجاد سنگ كليه و بروز نارساييهای كليوی و مثانه ای
 • كاهش قدرت سيستم ايمني بدن
 • افزايش آسيبهای راديكالهای آزاد خون
 • بروز پوكی استخوان
 • درد مفاصل و آرتروز و درد عضلات و تجمع اسيد لاكتيك
 • خستگي مزمن، سردرد ، سر گيجه ، ترش كردن
 • افزايش ترشحات مخاطي
 • افزايش تنش واسترس
 • خشكي پوست ومو و ناخنهاي شكننده
 • افزايش احتمال بروز سرطان
 • كاهش توانايي بدن در جذب مواد معدني و مواد مغذي

خواص بهترین آب‌ها

بهترین آب‌ها در طبعیت برای نوشیدن آبی است که دارای 4 خاصیت باشد:

اول اینکه قلیایی باشد که نقش مهمی در سلامتی و بالانس اسیدی بدن دارد .

دوم اینکه دارای خواص آنتی اکسیدانی باشد تا عوامل بیماری زا (رادیکالهای آزاد ) را در بدن خنثی نماید .

سوم اینکه از حجم اکسیژن بالایی برای شادابی بخشیدن برخوردار باشد .

چهارم اینکه دارای شکل مولکولی 6 وجهی برای نفوذ بهتر به بافت ها و سلول ها باشد .


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سپتیک فاضلاب

سپتیک فاضلاب یا سپتیک تانک

سپتیک فاضلاب یا سپتیک تانک

سپتیک فاضلاب یا سپتیک تانک به طور همزمان تصفیه مکانیکی یا ته‌نشینی فاضلاب سنگین و تصفیه زیستی یا تجزیه فاضلاب با کمک باکتری‌های بی‌هوازی را انجام می‌دهد.

ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش تصفیه پیش تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک است.

سپتیک تانک به صورت انباره استوانه‌ای شکل و از جنس بتن مسلح با سیمان تیپ 5 ضد سولفات که از داخل و خارج توسط پلیمرهای شیمیایی ایزوله می‌‌شود. سپتیک تانک در ظرفیت‌های مختلف ساخته می‌شود. این دستگاه به صورت مونتاژ شده و یا قطعاتی که در محل مورد نظر قابل مونتاژ باشد نصب و راه اندازی می‌شود.

عملکرد سپتیک فاضلاب

نحوه عملکرد سپتیک تانک به این شکل است که قسمتی از مواد معلق و مواد سنگین فاضلاب دفع شده پس از ورود به انباره سپتیک فاضلاب ته‌نشین می‌شود. علت وقوع این مسئله کاهش سرعت جریان است. مواد ته‌نشین شده به صورت لجن در کف انباره سپتیک تانک قرار می‎گیرد. در مرحله بعد با کمک باکتری‌های فعال شده شروع به تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت لجن فاضلاب را هضم می‌کند.

باکتری‌‌های بی‌هوازی

نحوه عملکرد باکتری‌های بی‌هوازی به این شکل است که انرژی مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب به دست می‌آورند. باکتری‌های بی‌هوازی بر خلاف باکتری‌های هوازی لجن و فاضلاب را احیا می‌کنند. در نتیجه فاضلاب به صورت مواد آلی ناپایدار تجزیه شده و در اثر این فعل و انفعالات فاضلاب به پساب تبدیل می‌شود. پساب حاصل از تصفیه توسط باکتری‌های بی‌هوازی را می‌توان به فاضلاب شهری، چاه جاذب یا آب‌های سطحی مجاور جهت مصارف کشاورزی هدایت نمود.

دفع پساب در سپتیک فاضلاب

در صورتی که تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک به صورت ناقص انجام شود پساب به دو روش دفع می‌شود. این دو روش عبارتند از دفع پساب در زمین و وارد کردن پساب به فاضلاب شهری.

دفع پساب در زمین

در صورتی که سطح آب زیرزمینی پایین باشد امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب وجود دارد. در صورتی که سطح آب زیرزمینی بالا باشد و زمین از نفوذپذیری زیادی برخوردار نباشد باید پساب را زیر سطح زمین پخش نمود. در این صورت پساب به کمک شبکه لوله‎های سوراخ‌دار در زیر زمین و در عمق 45 تا 90 سانتی‌متری پخش می‌شود.

وارد کردن پساب به فاضلاب شهری

بعد از انجام عملیات پیش تصفیه در سپتیک تانک‌ها می‌توان پساب خروجی را به فاضلاب شهری جهت عملیات تکمیلی تصفیه هدایت نمود.

انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک‌ها به سه نوع بتنی، پلی‌اتیلن و فایبرگلاس تقسیم بندی می‌شود.

سپتیک تانک بتنی

سیمان مصرفی در سپتیک تانک بتنی از نوع سیمان تیپ  ضد سولفات است. نوع میلگرد مصرفی از نوع آجدار است. طراحی و اجرای این نوع از سپتیک تانک به گونه‌ای است که ایزولاسیون به صورت کامل رعایت شود و هیچ‌گونه بوی نامطبوع در محیط ایجاد نمی‌شود.

سپتیک تانک پلی‌اتیلن

مواد مصرفی در سپتیک تانک پلی‌اتیلنی از جنس PE با گرید 100 و به صورت سه لایه هستند.

سپتیک تانک فایبرگلاس

سپتیک تانک فایبرگلاس با استفاده از الیاف پلی‌استر و پلی‌رزین است.

مزایای سپتیک تانک فایبرگلاس

از مزایای این نوع سپتیک تانک می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اجرای سریع
 • هزینه پایین
 • کیفیت بالاتر
 • وزن سبک‌تر و اشغال فضای کمتر
 • عدم ایجاد جلبک
 • ساخت مطابق با ابعاد درخواستی کارفرما (عدم محدودیت در ساخت).

مزایای استفاده از سپتیک فاضلاب

 • نصب سریع و آسان
 • کم و محدود بودن فضای مورد نیاز دستگاه
 • عدم نیاز به برق
 • عدم نیاز به قطعات یدکی و قطعات خاص صنعتی
 • عدم تولید آلودگی صوتی توسط دستگاه
 • دستگاه پس از نصب هیچ‌گونه هزینه سرویس و نگهداری بعدی ندارد.
 • تولید و نگهداری دستگاه هیچگونه ارزبری ندارد.
 • COD، BOD فاضلاب ورودی را به نسبت قابل ملاحظه کاهش می‌دهد.

نحوه نصب سپتیک فاضلاب

در صورتی که امکان تردد ماشین آلات سنگین در محل نصب وجود دارد توصیه می‌شود نصب به وسیله فنس جداسازی انجام شود.

عمق نصب سپتیک باید به شکلی باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتیک شود.

در صورتی که خروجی پساب سپتیک وارد زمین یا خاک می‌شود زمین مورد نظر حداقل باید 10 متر از ساختمان فاصله داشته باشد. حداقل فاصله زمین مورد نظر با چاه‌های آب 30 متر است.

فاصله مناسب از ساختمان حداقل 3 متر است.

زیرسازی و رگلاژ محل نصب سپتیک تانک بسیار حائز اهمیت است. شیب سطح زیر سپتیک صفر درصد است.

مشخصات عمومی

دستگاه به صورت پکیج است. بارگیری دستگاه توسط جرثقیل انجام و در محل مورد نظر نصب می‌شود.

پوشش جدار داخلی ایزولاسیل و ایزوگام است.

درزبندی قطعات با افزودنی‌های بتونی انجام می‌شود.

سیمان مصرفی از نوع تیپ 5 ضد سولفات است.

نوع میله‌گردها از نوع آجدار است.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
روش‌های تصفیه فاضلاب

روش‌های تصفیه فاضلاب

روش‌های تصفیه فاضلاب

روشهاي تصفيه فاضلاب انسانی

به‌طورکلی روش‌های تصفیه فاضلاب را می توان به سه دسته اصلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی نمود.

در اغلب موارد از ترکیب این روش‌ها استفاده می‌شود.

ندرتاً اتفاق می‌افتد که هرکدام از روش‌های تصفیه فاضلاب به تنهایی بتواند تمامی خواسته‌ها را از سیستم تصفیه برآورده کند.

در نتیجه لازم است در اغلب موارد از ترکیب روش‌های نام برده شده استفاده شود.

واحدهای تصفیه بر مبنای اصول کار یک یا ترکیبی از روش‌های به کار گرفته شده به منظور انجام عملیاتی خاص طراحی می‌گردند.

بر اساس روش‌های استفاده شده، روش‌های تصفیه فاضلاب عموماً به دو دسته واحدهای عملیاتی و واحدهای فرآیندی تقسیم می‌شوند.

روش‌های فیزیکی تصفیه فاضلاب

از جمله روش‌های متداول در تصفیه فیزیکی فاضلاب می‌توان به سیستم‌های زیر اشاره نمود:

فیلتراسیون، چربی‌گیری، شناورسازی، ته‌نشینی، دانه‌گیری و آشغال‌گیری.

روش‌های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب

روش‌های بیولوژیکی به روش‌هایی اطلاق می‌شود که از فرآیندهای بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب استفاده می‌کنند.

در روش‌های بیولوژیکی میکروارگانیسم‌ها به ویژه باکتری‌ها نقش اصلی را در فرآیند تصفیه به عهده دارند.

دلیل این امر آن است که میکروارگانیسم‌ها با استفاده از مکانیسم‌های درونی خود مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب کرده و از آن برای تولید سلول جدید و کسب انرژی استفاده می‎کنند.

با توجه به این که مواد آلی بخش عمده‌ای از آلاینده‌های فاضلاب را تشکیل می‌دهند استفاده از روش‌های بیولوژیکی گسترش قابل توجهی داشته است.

یکی از مزیت‌های روش بیولوژیکی تصفیه فاضلاب تصفیه طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها با هزینه‌ای پایین است.

روش‎های شیمیایی تصفیه فاضلاب

فرآیند جداسازی یا تبدیل مواد آلاینده با استفاده از مواد شیمیایی و در نتیجه واکنش‌های شیمیایی را روش‌های شیمیایی تصفیه فاضلاب گویند.

پیچیدگی در فرآیند شیمیایی به مراتب بیشتر از روش‌های فیزیکی است.

وجود دشواری مطرح شده در این روش باعث دشواری نسبی در بهره‌برداری از روش‌های شیمیایی می‌شود.

به همین علت سعی می‌شود تا حد امکان کمتر از روش‌های شیمیایی در تصفیه فاضلاب استفاده شود.

علاوه بر این در بعضی موارد هزینه خرید و نگهداری مواد شیمیایی مورد نیاز مانع بزرگی در کاربرد فرآیندهای شیمیایی است.

روش‌های ترسیب شیمیایی ( انعقاد و لخته‌سازی ) و گندزدایی با کلر و ترکیبات آن جزء مهمترین روش‌های شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فاضلاب محسوب می‌گردند.

تصفیه فاضلاب صنعتی همزمان با گسترش روز افزون صنایع و به تبع آن مصرف آب و تولید پساب، استانداردهای زیست محیطی شرایط خاصی را برای ورود پساب به منبع پذیرنده ( چاه جاذب، فضای سبز، ورود مجدد به چرخه تولیدی) لحاظ می‌کنند.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه بی هوازی

مزایا و معایب تصفیه بی هوازی

مزایا و معایب تصفیه بی هوازی

تصفیه بی هوازی

در تصفیه بی هوازی نرسیدن اکسیژن به فاضلاب سبب می‌شود باکتری‌های هوازی رشد و نمو خود را از دست بدهند. در عوض باکتری‌های بی‌هوازی فعالیت خود را شروع می‌کنند. نحوه عملکرد این باکتری‌ها به این صورت است که اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی و معدنی موجود در فاضلاب وارد شده به سپتیک تانک یا انباره یا ایمهاف تانک به دست می‌آورند. باکتری‌های روش بی هوازی بر خلاف روش هوازی مواد فاضلاب موجود در سپتیک تانک را احیا می‌کنند.

نتیجه این فعالیت تجزیه مواد آلی ناپایدار و تبدیل آن‌ها به نمک‌های معدنی پایدار و نیز گازهایی همچون گاز متان، ازت، هیدروژن، گاز کربنیک و سولفوره است.

روش تصفیه بی هوازی را روش تعفن نیز می‎نامند. علت این مسئله آن است که تولید گازهای نامبرده مخصوصاً گاز هیدروژن باعث ایجاد بوی ناخوشایند در سپتیک تانک می‌شود.

مهم‌ترین کاربرد روش استفاده از باکتری‎های بی‌هوازی در سپتیک تانک سر بسته‌ی هضم لجن است. تنها در تصفیه خانه‌های بسیار کوچک مانند سپتیک تانک از روش تعفن برای تصفیه‌‌ی فاضلاب استفاده می‌شود.

هضم بی هوازی شامل مجموعه‌ای از فرایندهای میکروبیولوژی، در غیاب اکسیژن است. این فرآیند ترکیبات آلی را به متان و دی‌اکسیدکربن تبدیل می‌کند. طی این فرآیند CO2 موجود به عنوان پذیرنده الکترون مورد استفاده قرار گرفته و نیاز به اکسیژن جهت پذیرش الکترون را مرتفع می‌سازد. مراحل اصلی تصفیه بی‌هوازی شامل هیدرولیز، تخمیر(اسیدسازی)، و متان‌سازی است.

مزایای فرآیند تصفیه بی هوازی

فرآیند بی‎ هوازی شامل مزایای زیر است:

 • نیاز به انرژی کمتر
 • امکان بدست آوردن انرژی از گاز متان تولید
 • تولید لجن کمتر در این فرآیند
 • نیاز کمتر به مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر
 • نرخ بارگذاری آلی بالاتر در فرآیند بی‌هوازی
 • نیاز به فضای کمتر در روش بی هوازی
 • وجود امکان تغییر شکل یا تبدیل برخی از ترکیبات.

معایب فرآیند تصفیه بی ‌هوازی

از جمله معایب روش بی هوازی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زمان راه اندازی طولانی
 • زمان بازیابی طولانی
 • نیاز به مواد مغذی مخصوص و فلزات ناچیز
 • حساسیت بیشتر به تغییرات شرایط محیطی
 • مشکل در تصفیه فاضلاب‌های غنی از سولفات

زمان راه اندازی طولانی

به خاطر سرعت پایین‌تر سنتز بیومس در فرآیند بی هوازی، برای رسیدن به غلظت مشخصی از بیومس، به زمان راه‌اندازی طولانی‌تری نیاز است.

زمان بازیابی طولانی

در اختلال سیستم بی هوازی در نتیجه شسته شدن و خارج شدن بیومس در راکتور، وجود مواد سمی یا شوک بارگذاری، نیاز به زمان طولانی‌تری است تا سیستم به شرایط نرمال قبلی برگردد.

نیاز به مواد مغذی مخصوص و فلزات ناچیز

میکروارگانیسم‌های بی هوازی به خصوص متانوژن‌ها، به مواد مغذی مخصوص مانند Fe ,Co , Ni و …. برای رشد بهینه نیاز دارند.

حساسیت بیشتر به تغییرات شرایط محیطی

میکروارگانیسم‌های بی هوازی به خصوص متانوژن‌ها، به تغییرات شرایط محیطی از جمله دما، پتانسیل اکسایش- احیا ،pH  و….. حساس هستند. گستره مطلوب pH برای متان‌سازها کم و در حدود 6.5 تا 7.6 می‌باشند. اسیدهای آلی تولید شده به عنوان فرآورده‌های میانی در فرآیند، و همچنین اسید کربنیک مرتبط با دی اکسیدکربن تولیدی، pH  راکتور را کاهش می‌دهند بنابراین نیاز به افزودن بافر در تصفیه بی هوازی در مقایسه با تصفیه هوازی نسبتاً بالا بوده که این موضوع می تواند برای فاضلاب‌های صنعتی که حاوی مقدار کافی بافر طبیعی نیستند گران تمام می‌شود.

مشکل در تصفیه فاضلاب‌های غنی از سولفات

حضور سولفات علاوه بر اینکه مقدار متان تولیدی را کاهش می‌دهد به دلیل تولید سولفید از فعالیت متانوژن‌ها نیز جلوگیری می‌کند. سولفیدها سمی و خورنده بوده و گاز H2S دارای بوی شدید و نامطبوع تخم‌مرغ گندیده می‌باشد.

روش‌های بی هوازی برای تصفیه فاضلاب‌هایی با مواد معلق بالا چندان کارآمد نیستند. در این روش‌ها بایستی حداکثر مواد معلق فاضلاب 10 تا 20% COD  فاضلاب باشد. چون مواد معلق زمان زیادی در راکتورهای بی هوازی توقف نمی‌نمایند، از این رو امکان تجزیه کامل آنها وجود ندارد و لازم است قسمت مهمی از آنها به صورت لجن زائد به بسترهای لجن فرستاده شود. در آن دسته از راکتورهای بی هوازی که در آنها جداکننده گاز- مایع-جامد تعبیه شده است، مشکل جداسازی مواد معلق که همراه حبابهای گاز حرکت می کنند تا حدودی حل شده است.

مقایسه اجمالی بین فرآیندهای تصفیه هوازی و بی هوازی

پارامتر فرآیندهای بی هوازی فرآیندهای هوازی
نرخ بارگذاری آلی نرخ بارگذاری آلی برای راکتورهای بی هوازی با سرعت بالا، بیشتر است. نرخ بارگذاری آلی برای فرایند لجن فعال پایین است.
محصول دهی(تولیدبیومس) تولید بیومس(لجن) پایین  تولیدبیومس(لجن)بالا
نرخ مصرف سوبسترا بالا بودن نرخ مصرف سوبسترا پایین بودن نرخ مصرف سوبسترا
زمان راه اندازی  زمان راه اندازی طولانی  زمان راه اندازی کوتاه
زمان ماندجامدات زمان ماند جامدات بیشتر ضروری است که متانوژنها (دارای سرعت رشد پایین) در داخل راکتور باقی بمانند. برای لجن فعال 10-4 روز کافی است.
شرایط محیطی فرایند بی هوازی به تغییرات شرایط محیطی بسیار حساس است. فرایند هوازی کمتر به تغییرات شرایط محیطی حساس است.