Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سیستم اسمز معکوس

انواع سیستم اسمز معکوس Reverse Osmosis Systems

انواع سیستم‌ اسمز معکوس Reverse Osmosis Systems

سیستم‌ اسمز معکوس

سیستم اسمز معکوس فرآیندی فیزیکی است که این قابلیت را دارد که از محلولی (حلال + ناخالصی) به کمک یک غشا نیمه تراوا، حلال تقریباً خالص تهیه کند. سیستم‌ اسمز معکوس (RO) در اواخر سال ۱۹۵۰ و تحت حمایت دولت ایالات متحده، به عنوان روشی برای نمک‌زدایی از آب دریا مورد استفاده قرار گرفت.

روش اسمز معکوس (RO) نوعی فرآیند جداسازی است که در آن با اعمال فشار بر روی یک حلال (آب) و عبور دادن آن از میان غشا، مواد حل شده (آلاینده) در یک طرف باقی می‌مانند و حلال خالص (آب) به طرف دیگر غشا راه پیدا می‌کند. به عبارت دیگر، در این فرآیند حلال تحت فشار از منطقه‌ای که در آن غلظت ماده حل شونده بیشتر است به سمت منطقه دیگر با غلظت کمتر و با اعمال فشاری بیشتر از فشار اسمزی، از درون یک غشا جاری می‌شود. این فرآیند، معکوس فرآیند اسمز معمولی است. در فرآیند اسمز مستقیم، جریان حلال از منطقه با غلظت املاح کمتر به سمت منطقه‌ای با غلظت بالاتر و از داخل غشا و بدون اعمال فشار خارجی صورت می‌پذیرد. در اینجا غشا مورد استفاده نیمه تراوا است. یعنی اینکه اجازه رد شدن به حلال (آب) را می‌دهد اما مانع عبور املاح و آلاینده‌ها می‌شود.

سیستم اسمز معکوسخانگی  (Residential Reverse Osmosis Systems)

سیستم‌های اسمز معکوس خانگی عملیات فیلتراسیون را در چند مرحله انجام می‌دهند.

پیش تصفیه

اولین مرحله، پیش تصفیه است که برای محافظت از ممبرین طراحی می‌شود.

در این مرحله مقدار مواد معلق کم می‌شود.  مواد معلق موجود در آب باعث انسداد غشاهای ممبران  می‌شوند. در این مرحله کلر نیز حذف می‌شود. علت حذف کلر آسیبی است که کلر می‌تواند به لایه‌های نازک مواد سازنده ممبرین وارد کند.

غشای نیمه تراوا

مرحله بعدی یک غشای نیمه تراوا است.

غشای نیمه تراوا برای حذف طیف گسترده‌ای از آلاینده‌های مرتبط با ظاهر و سلامتی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مخزن ذخیره

پس از مرحله پیش تصفیه و عبور آب از غشای نیمه تراوا یک مخزن ذخیره برای نگهداری آب تصفیه شده قرار دارد.

فیلتر کربن

درنهایت هم یک عدد فیلتر کربن برای حذف هر نوع بو و طعم نامطلوب بکار برده می‌شود.

یک سیستم اسمز معکوس خانگی و معمولی با فشار آب بین ۴۰ تا ۱۰۰ psig کار می‌کند و بین ۱۰ تا ۷۵ گالن در روز آب تولید می‌کند.

چنین سیستم‌هایی دارای یک لوله برای ورود آب سرد، تخلیه، و یک شیر آب مستقل هستند.

سیستم اسمز معکوس تجاری (Commercial Reverse Osmosis Systems)

سیستم‌های اسمز معکوس تجاری معمولاً در فشار آب بین ۱۰۰ تا ۲۲۵ psig مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عملکرد آنها به نوع ممبرین و کیفیت آبی که باید تصفیه شود، بستگی دارد.

سیستم‌های تجاری بر حسب کاربردشان می‌توانند حجم زیادی از آب را با خلوص زیاد تصفیه کنند(بین ۱۵۰ تا ۵۰،۰۰۰ گالن). فرآیند فیلتراسیون با استفاده از سیستم‌های تجاری همان فرآیند استفاده شده در سیستم‌های اسمز معکوس خانگی است. با این حال، سیستم‌های تجاری پیچیده‌تر و گران قیمت‌تر هستند.

علت گران بودن این سیستم‌ها اجزایی همچون پمپ، جریان سنج، نمایشگر، لوازم الکتریکی و غیره است که به آنها افزوده شده است.

ممبرین‌های اسمز معکوس تجاری به شکل مارپیچی (spiral wound) عرضه می شوند.

فشار عملیاتی این ممبرین‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۲۵ psi است.

بنابراین، برای تامین چنین فشاری باید از پمپ فشار استفاده نمود.

این ممبرین‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای مواردی همچون تصفیه آب لوله‌کشی، آب لب‌شور و آب دریا قابل استفاده باشند. ممبرین‌های “نانو” و یا سختی‌گیر آب نیز موجود هستند. در هنگام انتخاب یک ممبرین تجاری جدید و تعویض آن باید مواردی کلیدی همچون اندازه ممبرین، نوار و یا پوشش فایبر گلاس، نوع کاربرد، ظرفیت و فشار عملیاتی را در نظر گرفت.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
اسمز معکوس دابل

اسمز معکوس دابل Double RO

اسمز معکوس دابل    Double RO

اسمز معکوس دابل  Double RO مناسب برای شیرین‌سازی آب‌های با TDS بالا و همچنین دستیابی به آب فوق خالص در صنایع حساس است.

سیستم اسمز معکوس ، سیستمی است که طی آن آب با عبور از ممبران اسمز معکوس با دقت 0001/0 میکرون تصفیه شده و بیش از 90 درصد آلودگی‌ها و همچنین املاح محلول خود را از دست می‌دهد.

در اکثر موارد برای تولید آب آشامیدنی و یا آب مورد نیاز در صنعت از سیستم تصفیه آب صنعتی با یک مرحله اسمز معکوس استفاده می‌شود. اما در مواردی که TDS آب ورودی بسیار بالا باشد و یا هدف از تصفیه آب، رسیدن به کیفیت آب فوق خالص باشد باید از دو مرحله سیستم اسمز معکوس اشاره نمود که به اصطلاح اسمز معکوس دابل  Double RO  نامیده می‌شود.

شرح کار سیستم اسمز معکوس دابل

در صنایع و مصارفی‌که‌نیاز‌به آب‌با کیفیت بسیار بالا باشد ، استفاده از یک مرحله اسمز معکوس کافی نیست.

حتما باید از سیستم اسمز معکوس دابل استفاده نمود.

در سیستم  Double RO از دو مرحله اسمز معکوس به صورت جداگانه استفاده می شود.

در نوع آرایش سیستم که به آرایش دو پاس نیز معروف است.

ابتدا آب وارد سیستم اسمز معکوس پاس اول شده و در نتیجه TDS آن تا حد زیادی کاهش می‌باشد.

سپس آب تصفیه شده پاس اول وارد سیستم اسمز معکوس پاس دوم می‌شود.

پس از تصفیه توسط ممبران‌های موجود در پاس دوم، به کیفیت آب فوق خالص می رسد.

البته از این سیستم در مواردی که نیاز به تصفیه آب‌های با شوری (TDS) بسیار بالا باشد نیز استفاده می‌شود.

کاربرد سیستم اسمز معکوس دابل

 • به جهت شیرین‌سازی آب دریاها با TDS بسیار بالا به گونه‌ای که یک مرحله اسمز معکوس پاسخگو نمی‌باشد.
 • برای تولید آب فوق خالص در صنایع حساس مانند صنایع پزشکی، آزمایشگاهی، صنایع الکترونیک، تولید آب رادیاتور و همچنین استفاده از آب برای دیگ‌های بخار و سایر سیستم‌های سیرکولیشن و خنک کننده.

Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سختی‌گیرهای مغناطیسی

معایب سختی‌گیرهای مغناطیسی

معایب سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیرهای مغناطیسی بدون استفاده از مواد شیمیایی و با استفـاده از ایجاد تغییرات در امـلاح محلول در آب بواسطه میدان‌های مغناطیسی و الكترومغناطیسی تمایل رسوب گذاری آب را كاهش می‌دهند. در این راستا عبارت‌هایی نظیر سختی‌گیر، رسوب‌گیر، رسوب‌زدا، ضد رسوب و … در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

انواع سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیر مغناطیسی

سختی‌گیر الكترومغناطیسی

سختی‌گیر الكترونیكی.

معایب سختی‌گیر مغناطیسی

1.عملكرد سختی‌گیر‌های مغناطیسی موضعی است.

اثرگذاری سختی‌گیر‌های مغناطیسی كاملا مقطعی و موضعی است.

با فاصله گرفتن از بلوک‌های مغناطیسی حداکثر تا 10 سانتیمتر ضعیف‌تر می‌شود و در طول مدار لوله‌كشی موثر نیست.

سازندگان این تجهیزات ادعا می‌کنند كه برد دستگاه به چند صد متر هم می‌رسد، كه ادعای بی‌اساسی است.

زیرا اگر آب در حال سكون باشد، سختی‌گیر مغناطیسی هیچ اثری بر روی آب نگذاشته و تجهیزات قبل و بعد از آن در مقابل تشكیل رسوب قابل محافظت نیستند. همچنین سختی‌گیرهای مغناطیسی قادر نیستند مدار لوله‌كشی و تاسیسات بالادستی (قبل از دستگاه) را محافظت نمایند و تنها آب فرآوری شده باید تحت تاثیر میدان مغناطیسی و در مدت زمان موثر، قرار گرفته و آب این اثرات را با سرعت سیال در مسیر منتقل نماید.

 1. برای پوشش كل مدار لوله كشی به بیش از یك دستگاه سختی گیر مغناطیسی نیاز است.

 به دلیل موضعی بودن عملكرد سختی‌گیرهای مغناطیسی، درصورت طولانی بودن مدار لوله‌کشی یک یا چند دستگاه جواب‌گو نیست. برای محاسبه تعداد دستگاه‌های مورد نیاز جهت پوشش کل مدار لوله‌کشی باید به پیچیدگی مدار، تعداد اتصالات، زانوها و تعداد و فشار پمپ‌های سیرکولاسیون یا بوستر پمپ‌ها توجه نمود.

از سوی دیگر تحقیقات علمی نشان داده است كه اساساً رسوبات تشكیل شده توسط دستگاه‌های سختی گیر مغناطیسی ، در بهترین شرایط آزمایشگاهی حداكثر 3 الی 3/5 دقیقه است. این “توپ برفی” تشكیل شده اساسا غیر پایدار است. به عنوان مثال سختی‌گیرهای مغناطیسی را نمی‌توان در مكش پمپ نصب نمود زیرا توربولان جریان باعث شكسته شدن و از هم گسیختن توپ‌های برفی می‌گردد. با مراجعه به دستورالعمل‌های نصب اینگونه تجهیزات، مشاهده می‌گردد كه نمی‌توان آن ها را در خروجی پمپ نیز نصب نمود.

 1. باعث خوردگی شدید در محل نصب و تجهیزات بعد از آن می‌گردد.

نصب بلوک‌های مغناطیسی باعث ایجاد شار مغناطیسی از قطب های N به S می‌گردد.

عبور جریان آب حامل آنیون‌ها (یون‌های منفی نظیر كربنات و سولفات‌ها …) و كاتیون‌ها (یون‌های مثبت كلسیم، منیزیم و سدیم و …) از زیر میدان‌های مغناطیسی، باعث قطع شدن شارهای میدان مغناطیسی توسط یون‌های مثبت و منفی شده و این امر باعث ایجاد الكترون ولت در منطقه مورد نظر می‌گردد. در این حالت، فلز 2 ظرفیتی(لوله یا آند)، سطح فلز 3 ظرفیتی(لایه محافظتی – مگنتیك یا كاتد) و سیال(الكترولیت) وجود داشته كه عبور جریان سیال و یون‌های درون آن، باعث ایجاد جریان الكتریكی ضعیف بر مبنای الكترون ولت و نهایتاً تشكیل پیل الكتروشیمیایی می‌گردند، عملاً موجب خوردگی فلز گردیده و نهایتاً از حجم لوله كاسته می‌شود.

 1. خاصیت مغناطیسی باعث جذب ذرات فلزی و نهایتا مسدود شدن مسیر جریان سیال می‌شود.

با نصب بلوک‌های مغناطیسی، ذرات فلزی معلق در آب، جذب این میدان‌های قوی مغناطیسی می‌شود. به مرور با افزایش این حجم ذرات موجب كاهش سطح مقطع در مدار لوله‌كشی می‌گردد که می‌بایست چند وقت یک بار مدار لوله‌كشی متوقف و آب آن تخلیه و به صورت فیزیكی تمیز گردد.

 1. عملكرد دستگاه به سرعت بهینه آب عبوری بستگی دارد.

 برای انتقال اثرات جذب شده از میدان مغناطیسی ناحیه‌ای از لوله كه سختی‌گیر مغناطیسی روی آن نصب شده است به نواحی دیگر مدار، لازم است كه سیال حتما جریان داشته و حتماً در سرعت بهینه خود جاری شود. منحنی ذیل نتایج آزمایش تاثیرپذیری عملکرد سختی‌گیرهای مغناطیسی را نسبت به سرعت آب داخل لوله نشان می‌دهد در شرایطی که بهترین عملکرد در سرعت 2/3 متر بر ثانیه اتفاق می‌افتد میزان کاهش رسوب 80 درصد بوده و این بدان معناست که تنها روند رسوبگذاری کند گردیده و حذف نمی‌گردد. عموما طراحان تاسیسات مکانیکی سرعت 1 الی 1/5 متر بر ثانیه را در طراحی‌های خود لحاظ می‌نمایند که در این شرایط با رجوع به منحنی فوق تنها 30 الی 40 درصد میزان رسوبگذاری کاهش می‌یابد.

 1. در نزدیكی میدان مغناطیسی و خصوصا الكتروموتورها اثر سختی‌گیر مغناطیسی کاهش می‌یابد.

 بدیهی است که میدان‌های مغناطیسی ناشی از الكتروموتور‌‌ها و ژنراتور‌ها و سایر دستگاه‌های با كاركرد مشابه، در عملكرد میدان‌های مغناطیسی اختلال ایجاد می‌كنند. این درحالیست كه الکتروموتورها قلب محرک تاسیسات بوده و راهبری مدارهای تاسیساتی بدون این تجهیزات غیرممکن است. به عنوان مثال، با فرض اینکه در زمان نصب سختی گیر مغناطیسی بر روی لوله فاصله مجاز نصب از موتورهای الکتریکی نیز رعایت گردد باز هم نمی‌توان توپ‌های برفی ایجاد شده درون سیال را از میدان مغناطیسی الکتروموتورها محافظت نمود، زیرا به هر حال سیال در نقاط مختلف در حرکت است و از درون پمپ یا حتی شیرهای برقی یا موتوری نیز عبور خواهد نمود.

بنابراین اثر ایجاد شده توسط سختی‌گیر مغناطیسی، در نقطه دیگر از مدار از بین رفته و یا تضعیف می‌گردد.

 1. سختی گیر های مغناطیسی به عنوان مكمل سختی گیر های رزینی در نظر گرفته می‌شوند.

اغلب سازندگان سختی‌گیرهای مغناطیسی استفاده از این تجهیزات را برای آبهای سخت توصیه نمی‌نمایند.

به عبارت دیگر زمانی که سختی آب از حد مشخصی بالاتر است عنوان می‌نمایند که سختی‌گیرها به تنهایی عملكرد چندان مطلوبی نداشته و می‌بایست به همراه سختی‌گیرهای رزینی به كار می‌روند. هر چند سختی‌گیرهای رزینی عملکرد خود را صنایع گوناگون به اثبات رسانده‌اند اما دلیل تمایل به استفاده از سختی‌گیرهای اصلاح گر فیزیکی عدم نیاز به مراقبت و سرویس و نگهداری، خرید سنگ نمک و آماده سازی آب نمک و عملیات بک واش و احیا و در مجموع کاهش هزینه های پرسنل نگهداری است.

 1. پایداری كریستال‌های معلق تشكیل شده در آب كوتاه بوده و برابر 3/5 دقیقه است.

كریستال‌های معلق تشكیل شده توسط سختی‌گیرهای مغناطیسی، به دلیل منسجم و منظم نبودن، پایداری چندانی نداشته و پس از گذشت مدت زمانی كوتاه، حداکثر برابر با 3/5 دقیقه، متلاشی شده و از بین می‌روند. نمک‌های محلول در آب (TDS, Total Dissolved Solid) شامل کلیه آنیون‌ها و کاتیون‌ها هستند. ترکیباتی نظیر سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز کاتیون‌ها را تشکیل می‌دهند و ترکیباتی نظیر کلراید، سولفات، کربنات، بی کربنات، نیترات، نیتریت، سیلیکات آنیون‌ها را تشکیل می‌دهند. اما نکته بسیار مهم این است که تمامی این املاح تمایلی به تشکیل رسوب ندارند.

به عنوان مثال در برخورد کلسیم‌به‌یون‌کلر و ایجاد نمک کلرید کلسیم، این‌نمک‌بسیار حلال‌بوده و تمایلی‌به‌راسب‌بودن‌ندارد.

بغیر از کربنات منیزیم و کلسیم، باقی ترکیبات تمایل به تشکیل حالت پایدار کریستالی را دارند.

در نتیجه پس از عبور کریستال‌های ایجاد شده از حوزه قوی میدان مغناطیسی ترکیبات یونی ناپایدار و حلال واکنش نشان داده و از مجموعه رسوبات کریستالی خارج و خود مجدد در آب حل می‌شوند.

این واکنش موجب از هم پاشیدن کریستال‌های ایجاد شده ناشی از سختی‌گیرهای مغناطیسی می‌گردد .

 1. نصب مدل فلنجی سختی گیر مغناطیسی نیاز به توقف سیستم و بریدن لوله دارد.

سختی‌گیرهای مغناطیسی دارای انواع مختلف بلوكی، لوله‌ای(رزوه‌ای و فلنجی) و كلمپی هستند.

مدل‌های فلنجی و رزوه ای آن برای نصب نیاز به برش لوله دارد.

برای بریدن لوله، سیستم باید متوقف و تمام یا بخشی از آب داخل سیستم تخلیه گردد.

شاید در سیستم‌های تاسیسات کوچک خانگی توقف یک یا چند ساعته مساله چندان مهمی نیست.

اما در تاسیسات معظم این امر به سادگی میسر نبوده و تمامی توقفات با برنامه ریزی از قبل انجام می‌گردد.

نصب مدل فلنجی نیاز به مهارت دارد، لوله‌های با اقطار بزرگ‌تر، به دلیل سنگین‌تر شدن سختی‌گیر مغناطیسی فلنجی، نیاز به نیروی متخصص جهت نصب دقیق در فضای تعبیه شده دارد.

 1. سختی‌گیرهای مغناطیسی رسوبات قبلی را حذف نمی‌كند.

سختی‌گیرهای مغناطیسی در بهترین شرایط میزان رسوب گذاری در بازه‌های زمانی کوتاه تا 40 درصد کاهش می‌دهند و نمی‌توانند رسوب زدایی نموده و رسوبات قبلی را حذف نمایند.

تنها زمان رسوبگذاری کمی به تعویق افتاده و با شیب کمتری انجام می‌گردد.

 1.  استاندارد ایمنی ندارند و برای سلامتی انسان مضر هستند.

در تاسیسات عظیم و مجهز و همچنین لوله‌های با اقطار بزرگ، از سختی‌گیرهای مغناطیسی با مغناطیس‌های قوی‌تری استفاده می‌شود، تا بتواند كل لوله‌ها و مدار را تحت پوشش قرار دهد. بنا به گفته برخی شركت‌های دارنده سختی گیر مغناطیسی، این مغناطیس‌های قوی گاها شدت‌های مغناطیسی شدیدی برابر با 1/2 تسلا یا 12000 گوس تولید می‌كنند كه طبق مطالب بالا فرای استانداردهای معمول بوده و صدمات ناشی از این میدان‌های مغناطیسی قوی بر روی اكو سیستم محیط زیست و تمامی جانداران موجود در آن، به خصوص پرسنلی كه نقش نظارت، بازرسی و یا نگهداری از این تجهیزات را دارند، گاها بسیار زیاد و غیر قابل جبران است. مقادیر حد تماس شغلی با شدت‌های شار مغناطیسی پایا در جدول 4 به مقادیری اشاره دارد كه به نظر می‌رسد چنانچه تقریباً كلیه شاغلین به طور مكرر در روزهای متوالی در مواجهه با آن قرار گیرند، اثر سوء بر سلامت آنان عارض نگردد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیرهای مغناطیسی بدون استفاده از مواد شیمیایی و با استفـاده از ایجاد تغییرات در امـلاح محلول در آب به‌واسطه میدان‌های مغناطیسی و الكترومغناطیسی تمایل رسوب گذاری آب را كاهش می‌دهند. در این راستا عبارت‌هایی نظیر سختی‌گیر، رسوب‌گیر، رسوب‌زدا، ضد رسوب و … در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. اصلاح‌گرهای غیرشیمیایی یا Non Chemical Device  از دیگر نام‌های این گروه از تجهیزات است.

انواع سختی‌گیرهای مغناطیسی

مغناطیسی (میدان مغناطیسی)

الكترومغناطیسی (میدان الکترو مغناطیسی)

الكترونیكی (میدان الكترومغناطیسی متغیر) تقسیم می‌شوند.

نحوه‌ی عملکرد سختی‌گیرهای مغناطیسی

 1. سختی‌گیرهای مغناطیسی

سختی‌گیرهای مغناطیسی از جمله اولین تجهیزات اصلاح فیزیكی آب به شمار می‌روند. پس از كشف این كه آبی كه از روی صخره‌های با خاصیت مغناطیسی عبور می‌كند رسوب نمی‌گذارد، این نوع سختی‌گیرها تولید شده‌اند. سابقه فعالیت این گروه از اصلاح‌گرهای فیزیكی به اواخر دهه 1940 و اوایل 1950 میلادی بر می‌گردد. فلزاتی نظیر آهن، كبالت و نیكل قادر هستند كه خاصیت فرومگنتیكی از خود بروز دهند. از این رو در ساخت بلوک‌های مغناطیسی به كار گرفته می‌شوند.

از انواع سختی‌گیرهای مغناطیسی میتوان : مغناطیسی بلوكی، مغناطیس لوله‌ای( رزوه‌ای و فلنجی)، مغناطیسی كلمپی و رینگ‌های شارژی را نام برد .

 1. سختی‌گیر الكترومغناطیسی

میدان مغناطیسی حاصل از سیم پیچ حامل جریان با N حلقه، از برهم نهی میدان ایجاد شده در هر حلقه با میدان حلقه‌های دیگر، تشكیل خواهد شد. منطق سازندگان این دستگاه‌ها در تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر یون‌ها و جلوگیری از ایجاد رسوب مشابه تولیدكنندگان سختی‌گیرهای مغناطیسی است. با این تفاوت كه خطوط میدان مغناطیسی در سختی‌گیرهای الكترومغناطیسی تقریبا در راستای لوله قرار می‌گیرند. (به غیر از قسمت ابتدایی و انتهایی سیم پیچ). در واقع اختراع سختی‌گیرهای الكترومغناطیسی اولیه ابداع نوینی در زمینه رسوب‌گیری محسوب نمی‌شد و همچنان مشكلاتی نظیر نیاز به وجود جریان آب در داخل لوله وجود داشت. زیرا میدان مغناطیسی تنها به بار الكتریكی در حال حركت نیرو وارد می‌كند . مشكل دیگر برد محدود میدان مغناطیسی ایجاد شده است که تنها در قسمتی از لوله كه به دور آن سیم پیچیده شده است القا می‌گردد.

 1. سختی گیر الكترونیکی

سختی‌گیرهای الكترونیكی، در واقع نسل جدید سختی‌گیرهای الكترومغناطیسی هستند. ایده جدیدی كه در سختی‌گیرهای الكترونیكی به كار گرفته شده است كه آنها را از انواع قبلی متمایز می‌كند، استفاده از جریان AC به جای جریان DC در این نوع از سختی‌گیرها است. سختی‌گیرهای الكترونیکی شامل یک یا چند سیم پیچ و یک جعبه كنترل است. سیم پیچ‌ها به دور لوله پیچیده می‌شود و به جعبه کنترل اتصال دارد. با اتصال جعبه کنترل به برق، جریان AC از سیم پیچ عبور می‌کند. عبور جریان متغیر از سیم پیچ باعث القای میدان الکترومغناطیسی متغیر درون لوله می‌شود . اساس کار سختی‌گیرهای الكترونیكی، ایجاد میدان‌های مغناطیسی متغیر با آرایش دوایر متحد المرکز درون لوله است که یونهای مثبت و منفی معلق در آب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با توجه به این که جریان عبوری از سیم پیچ متغیر از نوع AC است، میدان مغناطیسی القا شده در لوله نیز متغیر خواهد بود. با توجه به خواص مغناطیسی فلزات آهنی و تاثیراتی که ممکن است بر میدان مغناطیسی القا شده در لوله بگذارند، برای عملکرد دستگاه جنس لوله‌های مورد استفاده باید از نوع پلاستیکی و یا فلزات غیرآهنی (مسی یا استینلس استیل) باشد. اگر فرکانس مورد استفاده در این دستگاه‌ها از 2000 هرتز بیشتر باشد با توجه به قانون لنز، اثر خودالقایی در سیم پیچ قابل توجه و اختلال آمیز در عملکرد دستگاه خواهد بود. در سختی‌گیرهای الكترونیكی ، امكان تغییر مداوم و خودكار سیگنال جریان AC  در برد الكترونیكی، امکان پذیر شده است.

در این راستا :

الف) تغییر شدت جریان

ب) تغییر شکل موج (سینوسی ،مربعی و اشكال دیگر)

ج) تغییر فرکانس

وجود دارد که از طریق یک یا چند سیم پیچ یا آنتن به آب القا می‌گردد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
سختی گیر مغناطیسی

سختی گیر مغناطیسی

سختی گیر مغناطیسی

در سختی گیر مغناطیسی ذرات کلسیم و منیزیم موجود در آب در اثر قرار گرفتن در میدان مغناطیسی یونیزه شده و به صورت معلق در آب در می‌آیند. سطح تماس مولکول‌های آب با یکدیگر کاهش می‌یابد. با توجه به افزایش حلالیت آب در این حالت رسوبات تشکیل شده قبلی در جداره لوله نیز در آب حل شده و از سیستم خارج می‌شوند.

نحوه عملکرد دستگاه سختي گير مغناطيسي

ایجاد یک میدان مناسب جهت اینکه رسوبات به صورت کریستال‌هایی تبدیل می‌شوند که خاصیت چسبندگی ندارند و با بالا رفتن حلالیت آب رسوباتی را که به دیواره چسبیده‌اند و مقاوم شده‌اند در آب به مرور زمان حل می‎کند و از سیستم خارج می‌کند.

انواع سختی گیر مغناطیسی

سختی‌گیر مغناطیسی به دو نوع مختلف در بازار وجود دارد.

سختی‌گیر مغناطیسی که دور لوله به صورت حلقوی بسته می‌شود و نیاز به برش لوله ندارد.

سختی گیر مغناطیسی که حتما باید لوله برش بخورد و در بین مسیر نصب گردد.

مزایای سختی گیر مغناطیسی 

سختی‌گیر مغناطیسی از تشکیل رسوب درلوله‌ها و تجهیزات جلوگیری می‌کند.

سختی گیر مغناطیسی رسوبات از قبل تشکیل شده را از جداره لوله‌هاو تجهیزات جدا نموده وهمراه جریان آب دفع می‌کند.

سختی‌گیر مغناطیسی موجب افزایش انتقال حرارت درمبدل‌ها شده لذا موجب صرفه‌جویی درانرژی می‌شود.

سختی‌گیر مغناطیسی موجب کاهش خوردگی ودر نتیجه افزایش طول عمر لوله‌ها و تجهیزات می‌شود.

حلالیت آبی که تحت تاثیر سختی‌گیرمغناطیسی قرار گرفته، بالا می‌رود. لذا صابون، شامپو و سایر مواد شوینده بهترکف خواهندکرد .

بااستفاده ازسختی‌گیرمغناطیسی دیگر نیازی به سختی‌گیرهای شیمیایی، تبادل یونی و اسیدشویی نخواهد بود .

سختی‌گیرمغناطیسی تنهاموجب تغییرات فیزیکی درآب می‌گردد .

سختی گیرمغناطیسی سازگاربامحيط زيست بوده وبرخلاف سختي‌گيرهاي شيميايي وتبادل يوني دركيفيت آب آشاميدني تاثيري نداشته وكيفيت آب همچنان مطلوب باقي مي‌ماند.

سختي‌گيرهاي مغناطيسي عملكردي كاملا متناسب با سرعت آب دارند. در حالي كه عملكرد سختی‌گیر الكترونيكي تقريبا مستقل از سرعت آب است.

قیمت سختی گیرالکترونیکی نسبت به مغناطیسی پایین‌تراست. به دلیل اینکه پروسه ساخت سختی‌گیرمغناطیسی هزینه بالایی دارد.

برای نصب سختی‌گیرهای مغناطیسی حتما نیاز به برش لوله و نصب فلنچ داریم. ولی سختی گیرالکترونیکی برروی لوله نصب می‌شود بدون نیاز به تغییرات فیزیکی و برش لوله.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
تصفیه آب‌های زیرزمینی

علل آلودگی و تصفیه آب‌های زیرزمینی

علل آلودگی و روش‌های تصفیه آب‌های زیرزمینی

روش‌های تصفیه آب‌های زیرزمینی

روش‌های تصفیه آب‌های زیرزمینی با توجه به نتایج حاصل از آزمایش آب و نوع مصرف آن با هدف رساندن کیفیت موجود به استاندارد انتخاب می‌شود. آب به صورت صددرصد خالص در طبیعت یافت نمی‌شود. آب حلال بسیار خوبی است و تمام عناصر موجود در مسیر خود را کم و بیش حل می‌کند. به همین دلیل به سرعت آلوده و به سختی تصفیه می‌شود. تعیین فرآیندهای  تصفیه آب‌های زیرزمینی به کیفیت اولیه آب، نوع مصرف ( شرب، صنعت، کشاورزی و …) و منبع آن بستگی دارد.

مقدار کل جامدات محلول در آب‌های زیرزمینی متغیر است.

میزان آن به منابع آلاینده، میزان برداشت آب، نزدیکی به سفره آب‌های زیرزمینی، وضعیت زمین شناختی و … بستگی دارد.

در رابطه با  تصفیه آب‌های زیرزمینی باید به آسان و کم هزینه بودن نحوه بهره‌برداری توجه کرد. همچنین باید به مسائل بهسازی، انتخاب مواد شیمیایی مناسب، تامین انرژی و نیروی متخصص لازم برای بهره‌برداری، عدم وابستگی فنی و اقتصادی و برنامه‌های کنترل آلودگی در منطقه توجه نمود.

آب­های زیرزمینی حتی اگر عاری از هرگونه آلودگی میکروبی باشند، لازم است به منظور پیش­گیری از آلودگی ثانوی در مسیر شبکه توزیع و اطمینان از حضور اثر ابقائی گندزدا در آب، گندزدایی شوند. اگرچه برخی از آن‏ها به تصفیه بیشتری نیاز دارند تا سختی و سایر ترکیبات آن­ها کاهش یابد.

تعریف آلودگی آب

آلودگی آب عبارت است از تغییرات مواد محلول، معلق یا تغییر درجه حرارت و دیگر خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آب در حدی که آن را برای مصارف مورد نظر مضر یا غیرقابل استفاده سازد.  

علل آلودگی آب های زیرزمینی

علل آلودگی آب‌های زیرزمینی متعدد است.

عمده منابع و فعالیت­‌های که موجب آلودگی آب­‌های زیرزمینی می­‌شوند شامل:

الف) آلاینده­‌های طبیعی

مواد معدنی، عناصر کمیاب، عناصر رادیواکتیو، ترکیبات آلی، موجودات ذره‌بینی.

ب)­ کشاورزی و جنگل­‌داری

ذخیره و استفاده از کودها و سموم کشاورزی، پسماندهای حیوانی، آب برگشتی کشاورزی، باقی‌مانده محصولات، جنگل­‌کاری و جنگل‌­زدایی.

ج) شهرسازی و شهرنشینی

دفن زباله‌های جامد خانگی و شهری، دفن فاضلاب­‌های خانگی، دفن فاضلاب­‌ها و جریانات جمع ­آوری شده، مناطق انباشت وسایل اسقاطی و سایر منابع شهری.

د) فعالیت­‌های صنعتی و معدن­‌کاری

زهکشی و تخلیه آب معادن و فاضلاب­‌های معدنی، پسماندهای معدنی، پسماندهای جامد و مایع مربوط به صنایع، چاه‌­های دفع و تزریق، نشت و پخش مواد.

ه) سوء مدیریت آب

طراحی نامناسب شعاع تاثیر چاها، بالا آمدن شورآب­‌ها و نفوذ آب دریاها، ساخت نامناسب چاه، چاه­‌ها و حوضچه­‌های متروک، توسعه غیرکنترل شده اراضی و شیوه‌های کشاورزی و منابع متفرقه.

 تصفیه آب‌های زیرزمینی با سختی بالا

آب از طرق مختلف از ­جمله حین عبور از زمین­‌های آهکی، کلسیم و از لایه­‌های دولومیت و سایر مواد معدنی منیزیم­دار، منیزیم را در خود حل می‌­کند. چون طول مدت تماس آب­‌های زیرزمینی با این طبقات بیشتر است، بنابراین معمولاً سختی آب­‌های زیرزمینی از آب­‌های سطحی بیشتر است. سختی (Hardness) ناشی از حضور کاتیون­‌های دو ظرفیتی کلسیم، منیزیم، استرنسیم، آهن و منگنز در آب است که برحسب میلی­‌گرم در لیتر کربنات­‌کلسیم (mg/l caco3) گزارش می­‌شود.

تصفیه آب‌­های زیرزمینی حاوی نیترات

نیترات یک آلاینده به شدت محلول و پایدار در آب است.

نیترات از طریق منابع مختلف مثل فاضلاب­‌های شهری، صنعتی و کشاورزی وارد منابع آب می‌شود.

نیترات بیشتر از طریق مصرف کودهای ازته در زمین­‌های کشاورزی اتفاق می­‌افتد.

این‌ترکیب‌در صورت ورود به منابع آب‌زیرزمینی‌می­‌تواند مستقیماً و یا از طریق احیا به‌نیتریت اثرات سوء‌بهداشتی در مصرف‌کنندگان بوجود آورد.

علاوه بر منابع ذکر شده، وجود نیترات در آب­‌های زیرزمینی را می­توان در نوع خاک، لایه­‌های تشکیل دهنده­ زمین و ساختار زمین شناسی نیز بررسی نمود.

نیترات بیشتر از طریق آب آشامیدنی و غذا می­تواند وارد بدن انسان شده و به نیتریت تبدیل شود.

تشخیص وجود نیترات در آب به این دلیل که نیترات محلولی بی­بو و بی‌مزه است، بدون آنالیز میسر نیست. سازمان جهانی بهداشت مقدار حداکثر مجاز نیترات آب آشامیدنی را ۵۰ میلی­گرم بر لیتر بر حسب نیترات و یا ۱۰ میلی­گرم در لیتر بر حسب نیتروژن اعلام کرده است.

ورود مقدار ناچیز نیترات به بدن انسان مخاطره­ آمیز نمی‌­باشد.

زیرا نیترات یک جزء طبیعی رژیم غذایی انسان است.

اما اگر غلظت نیترات بالاتر از حداکثر غلظت مجاز باشد در این صورت مصرف چنین آبی برای کودکان زیر ۶ ماه مخاطره ­آمیز بوده و منجر به بیماری مت هموگلوبین می­‌شود. همچنین نیتریت می­تواند با آمید یا آمین­‌ها در بدن ترکیب شود و نیتروزآمین تولید کند که  منجر به سرطان حاد می­‌گردد.

تصفیه آب‌های زیرزمینی حاوی آهن و منگنز

آهن و منگنز از تشکیل دهنده­‌های خاک و سنگ­‌های سطح زمین هستند.

اگر در آب­‌هایی که با این‌ترکیبات‌تماس‌دارند گاز کربنیک‌محلول موجود باشد به آسانی‌به صورت املاح محلول در آب حل خواهند شد.

آهن به صورت­‌های دوظرفیتی و سه­ ظرفیتی و منگنز به صورت­‌های دوظرفیتی و چهارظرفیتی در آب­‌ها یافت می‏‌شوند.

در آب‌­های زیرزمینی که اکسیژن محلول کمتر است آهن و منگنز به صورت دو ظرفیتی و محلول وجود دارند.

وجود آهن و منگنز در آب از نظر خواص ظاهری آب مناسب نیست، زیرا هم باعث مزۀ تلخی می‌­شوند و هم رنگ قرمز و قهوه ­ای در آب ایجاد می­‌کنند. استفاده از آب حاوی آهن و منگنز در اکثر صنایع باعث پیدایش لکه­‌های سیاه و قهوه‌ای می‌گردد. مقدار مجاز آهن و منگنز برای آب­‌های صنعتی ۰/۳ – ۰/۰۰۵ و برای آب آشامیدنی به ترتیب ۰/۳ و ۰/۰۵ میلی­‌گرم در لیتر است.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی دستگاهی با ظرفیت 200 تا 800 گالن تصفیه در شبانه روز هستند. متدوال‌ترین ظرفیت آن دستگاه 400 گالنی است. این دستگاه ها همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است به روش اسمز معکوس عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها نیازمند فیلترهای ممبران است که ممبران توانایی جذب و تصفیه آب تا حدود 0001/0 را داراست. با این خاصیت می‌تواند بسیاری از آلودگی‌های همچون نیترات، نیتریت، سختی محلول در آب و انواع قارچ‌ها و پلانگتون‌ها و آرسنیکو فلزات سنگین و مواد شیمیایی محلول شده و حتی مواد معلق در آب را بگیرد.

نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی در ظرفیت‌های مشابه از نظر ساختار و کیفیت دارای انواع متعدد است. تفاوت ذکر شده به دلیل تفاوت در تعداد ممبران‌‌ها، برند ممبران‌ها، تعداد پمپ‌ها، وجود یا عدم وجود سیستم کنترل، سوییچ‌ها، نوع شیربرقی استفاده شده و … است. تمام این موارد باعث ایجاد اختلاف در قیمت دستگاه می‌شود.

مراحل تصفیه آب در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

مرحله اول

در سیستم‌های اسمز معکوس نیمه صنعتی به دلیل افزایش عمر ممبران ها و کارآیی آنها در مرحله اول از فیلترهای پلی پروپلین استفاده می‌شود. معمولا ضخامت فیلترهای پلی پروپلین حدود 5 میکرون است. این فیلترها می‌توانند شن و ماسه و رنگ و گل ولای را از آب بگیرند. که هوزینگ مرحله اول نیز معمولا به رنگ شفاف است به طوری که داخل هوزینگ دیده می شود که در صورتی که فیلتر زودتر از موعد کثیف شد قابل رویت باشد.

مرحله دوم

در مرحله دوم تصفیه از فیلتر کربن فعال گرانول استفاده شده است. از خواص کربن فعال گرانولی می‌توان به گرفتن بو، چربی، رنگ، زنگ و همین طور گرفتن و از بین بردن بسیاری از میکروب‌ها و کلر اشاره نمود. این مسئله هم باعث تصفیه بهتر آب می‌شود و هم به بالا رفتن عمر فیلتر ممبران کمک می‌کند.

مرحله سوم

در مرحله سوم از کربن بلاک استفاده می‌شود. به خاطر نوع روش تولید و کربن اکتیو و دیگر مواد افزوده شده در داخل این فیلتر توانایی گرفتن کلر و فلزات سنگین و کودشیمیایی و بو و چربی را دارد. در آخر این مرحله آب تصفیه شده کاملا جهت ورود به فیلتر مرحله 4 (ممبران) آماده می‌شود.

مرحله چهارم

مرحله چهارم فیلتر ممبران است. همان طور که پیشتر گفته شد فیلتر ممبران اصلی‌ترین مرحله تصفیه آب را انجام می‌دهد. گرفتن سختی اضافه آب، بو، چربی، آرسنیک و نیترات و نیتریت به کلی وظیفه ممبران است. فیلترهای قبلی و حتی بعدی کاملا این کار را به صورت ابتدایی انجام می‌دهند و وظیفه اصلی تصفیه آب به عهده فیلتر ممبران است.
مرحله پنجم T33

این فیلتر نیز همانند مرحله 2 تصفیه از گرانول کربن تشکیل شده و مراحل نهایی تصفیه یعنی در صورت وجود بو و چربی آنها را از آب گرفته ومرحله تصفیه آب در اینجا به پایان می‌رسد و آب کاملا پاک و قابل شرب می‌شود.

ویژگی های  دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

تولید آب تصفیه شده با استاندارد با اعتبار بین المللی.

نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی آسان است. در مکان‌های گوناگون از قبیل  رستوران‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی و تغییر دستیابی سهل و بیشتر به آب تصفیه شده  قابل نصب است.

ممانعت از رسوب در کتری، چای و قهوه‌ساز، اتوی بخار و سماور.

تبدیل آب‌های لب شور به آب شیرین و دلپذیر به وسیله غشاهای اسمز معكوس.

پیوستن مواد معدنی و کانی‌های مورد نیاز بدن به آب آشامیدنی، پس از تصفیه کامل آن.

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی توانایی تولید بیشترین 50 لیتر آب تصفیه شده در ساعت را دارد.

کمترین دما : 5 درجه سانتیگراد

بیشترین دما : 50 درجه سانتیگراد

کاربرد دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

ساختار کلی دستگاه نیمه صنعتی مشابه دستگاه تصفیه آب خانگی است.

این دستگاه‌ها قادر به حذف کلیه آلودگی‌های محلول (املاح و نمک‌های مضر و سختی) و آلودگی‌های غیرمحلول (گل و لای و ذرات کلوئیدی معلق در آب) موجود در آب است. آب تولید شده توسط این دستگاه آبی کاملا مناسب جهت آشامیدن است.

مزایای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

از مزایای دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

نیاز به فضای بسیار کم،

مصرف برق پایین سادگی نصب و راه‌اندازی و بهره‌برداری،

نیاز به سرویس کم،

سرویس سریع و آسان،

اقتصادی بودن (در مقایسه با خرید آب بسته بندی).

نکته

به طور کلی در دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی جهت اندازه گیری‌مقادیرظرفیت‌تصفیه از واحد گالن استفاده‌می‌شود.

منظوراز یک گالن برابر با 3.7 لیتر است.

حداقل ظرفیتن دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی 200 گالن که معادل 740 لیتر در شبانه روز است.

حداکثر ظرفیت این دستگاه‌ها 800 گالن یعنی معادل 2960 لیتر است.

زمان تعویض فیلتر دستگاه های تصفیه آب نیمه صنعتی

توصیه می شود كه فیلترهای سه مرحله نخست دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی  ( الیافی 5 میكرون، الیافی 1 میكرون، كربن فعال ) هر شش ماه یکبار تعویض شود.

در صورتی که آب ورودی بیش از حد بود توصیه می‌شود فیلترهای سه مرحله نخست با تغییر رنگ فیلترهای الیافی و یا افت فشار آب خروجی تعویض شود.

فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی در صورت تعویض به هنگام فیلترهای سه مرحله اول، بعضا تا 2 سال طول  عمر دارند

فیلتر مرحله پنجم ( كربن نهایی ) باید هر سال عوض شود.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83

علل آلودگی آب‌های زیرزمینی

آنچه در ادامه می خوانید:

A.علل آلودگی آب‌های زیرزمینی

B.منابع آب­‌های زیرزمینی

C.منابع بالقوه آلودگی آب های زیرزمینی:

     a. شیرابه

     b. فاضلاب محلی

     c. تصفیه خانه های فاضلاب

     d. آلاینده های دیگر 

D.احیاء آلودگی آب های زیرزمینی

E.راه های مقابله با آلودگی آب های زیرزمینی:

    a. مقابله با شیرابه آب های زیرزمینی

      b. استفاده از نانو ذرات آهن برای تصفیه آب های زیرزمینی

      c. پاکسازی بیولوژیک آب هتیای زیر زمینی آلوده به هیدروکربن های نفتی

      d. شبیه سازی روشهای پمپاژ-تصفیه و هوادهی در احیای محلی آب های زیر زمینی آلوده

F.نتیجه گیری

     

🌍علل آلودگی آب‌های زیرزمینی

آلودگی آب‌های زیرزمینی به دلایل متعددی به وجود می‌آید. از جمله میتوان به این موارد اشاره کرد:

1️⃣ شیرابه تولید شده در محل دفن زباله‌ها

2️⃣ سیستم‌های فاضلاب محلی

3️⃣ تصفیه خانه‌های فاضلاب

4️⃣ آلاینده‌های دیگر

در ادامه هریک از موارد فوق الذکر به طور مختصر توضیح داده خواهد شد.

پیش از آن توضیح مختصری راجع به منابع آب‌های زیرزمینی خواهیم داد.

💧منابع آب­‌های زیرزمینی

آب­‌های زیرزمینی در همیشه یکی از مهم‌ترین منابع آبی و منابع اصلی تأمین آب برای مصارف شهری و صنایع و مصارف کشاورزی می‌باشند. گرچه حدود %70 سطح زمین از آب پوشیده شده است اما تنها درصد کمی از آب­های موجود برای تأمین آب اجتماعات قابل استفاده می­‌باشند.

برای مشخص شدن اهمیت آب­‌های زیرزمینی کافی است تا کل منابع آب شیرین کره زمین که زندگی تمامی موجودات به آن­ها وابسته می­‌باشد، مورد ارزیابی قرار گیرد. از مجموع کل منابع آب موجود در دنیا فقط %3 آن آب شیرین است که %75 این آب در یخچال‏‌های طبیعی وجود دارد و برای استفاده در دسترس نیستند، بنابراین کل ذخیره آب شیرین قابل دسترس در دنیا حدود ۰/۵ درصد است.

%97 آب کره­ی زمین، در اقیانوس‌­ها و دریاهای آب شور وجود دارد­.

در حال حاضر امکان استفاده از آن در سطح گسترده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

البته در پاره ای از مناطق با شیرین‌سازی آب اقیانوس­‌ها، امکان استفاده از آن­ها فراهم شده است.

اما هزینه‌تولید آب‌شیرین‌و قابل استفاده از منابع‌شور هنوز هم در مقایسه با سایر منابع بعضاً بالا است.

آب­های زیرزمینی 7/98 درصد از کل آب­های شیرین قابل دسترس جهان را به خود اختصاص می­دهند.

آب زیرزمینی، یک ذخیره مهم آب برای کاربردهای مختلف به شمار می­رود.

متأسفانه برای دهه ­ها و شاید قرن­ها به دلیل دفع نامناسب زایدات جامد و مایع در محیط زیست بخشی از آب­‌های زیرزمینی آلوده شده­ اند. با توجه به اینکه منابع آب زیرزمینی در اعماق قرار گرفته­ اند، خطر آلودگی آب‌های زیرزمینی نسبت به آب­های سطحی کمتر است. در صورت آلودگی آب‌های زیرزمینی تصفیه آن‏ها پرهزینه خواهد بود.

🌀مخاطرات و منابع آلوده ساز آب های زیر زمینی :

1.شیرابه تولید شده در محل دفن زباله‌ها

 

🔸شیرابه چگونه تولید میشود؟

در دنیای امروزی که پسماندها کم کم به یک معضل جهانی تبدیل می شوند شاهد ماده بسیار خطرناک تری به نام شیرابه درون آن هستیم که به مراتب خطرش برای کره زمین از پسماندها بیشتر است. ۷۰ درصد حجم پسماند تولیدی در خانه را پسماندهای تر تشکیل می دهد، که  شامل مواد آلی و فساد پذیر می باشد. وقتی این پسماندها روی هم انباشته شوند بعد از مدتی مایعی لزج،بد بو و قهوه ای رنگ از آن خارج می شود که شامل عناصر شیمیایی متعدد و عموما خطرناکی است که شیرابه نامیده می شود.شیرابه‌هایی که در محل دفن زباله‌ها تولید می‌شوند می‌توانند باعث آلودگی آب‌های زیرزمینی شوند.

 

شیرابه زباله ها

2.سیستم‌های فاضلاب محلی

دیگر از علل آلودگی آب‌های زیرزمینی سیستم‌های فاضلاب محلی است.

▫️آلودگی آب‌های زیرزمینی با پاتوژن‌ها و نیترات، برحسب تراکم جمعیت و شرایط هیدروژئولوژیک زمین، می‌تواند به دلیل نفوذ مایعات موجود در سیستم‌های فاضلاب همچون چاه توالت‌ها و مخازن سپتیک به داخل زمین ایجاد گردد. این مایعات به درون زمین نشت کرده و از خاک‌های اشباع نشده (خاک‌هایی که به طور کامل با آب پر نشده‌اند) عبور می‌کنند و سپس وارد آب‌های زیرزمینی می‌شوند و موجبات آلوده شدن آنها را فراهم می‌آورند. این امر زمانی مشکل آفرین می‌شود که در نزدیکی چنین مکان‌هایی چاه آبی قرار گرفته باشد و از آن برای تهیه آب شرب استفاده شود.

در طی عبور مایعات از میان خاک، برحسب زمان سپری شده جهت طی مسیر بین منبع آلاینده تا چاه آب، عوامل بیماری‌زا یا از بین می‌روند و یا بخش بزرگی از آنها جذب می‌شوند. بیشتر پاتوژن‌ها، اما نه تمامی آنها، با عبور از میان لایه‌های خاک، ظرف مدت پنجاه روز از بین می‌روند. مقدار از بین رفتن پاتوژن‌ها به شدت به نوع خاک، مقدار نفوذپذیری خاک، فاصله و دیگر عوامل محیطی بستگی دارد. به همین دلیل تخمین فاصله ایمن بین چاه فاضلاب یا سپتیک تانک و یک منبع آب، مشکل می‌باشد. در هرصورت، توصیه می‌شود که فاصله ایمن در حفر چاه‌های فاضلاب رعایت شود. علاوه براین، چون مساحت خانه‌ها محدود می‌باشد، اغلب سرویس‌های بهداشتی نزدیک به چاه‌های آب ساخته می‌شوند و می‌توانند سلامتی ساکنان خانه را به خطر اندازند.

این امر باعث آلوده شدن آب زیرزمینی شده و اعضای خانواده با نوشیدن چنین آبی دچار بیماری می‌شوند.

3.تصفیه خانه‌های فاضلاب

▫️اگر جریان خروجی از تصفیه خانه فاضلاب وارد آب‌های سطحی شود نیز می‌تواند به داخل  سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ کند. بنابراین، موادی که در تصفیه خانه‌های معمولی فاضلاب جدا نشده‌اند، ممکن است وارد آب‌های زیرزمینی بشوند. به عنوان مثال در چند ناحیه از کشور آلمان غلظت مواد دارویی در آب‌های زیرزمینی در حد 50 ng/L  می‌باشد. زیرا در تصفیه خانه‌های معمولی فاضلاب، آلاینده‌های میکرونی همچون هورمون‌ها و مواد دارویی و دیگر آلاینده‌های میکرونی موجود در ادرار و مدفوع به طور کامل حذف نمی‌شوند و باقی‌مانده آنها وارد آب‌های سطحی و زیرزمینی می‌گردند.

4.آلاینده‌های دیگر

▫️آلوده شدن آب‌های زیرزمینی می‌تواند ناشی از نشت فاضلاب نیز باشد که این مورد در کشور آلمان مشاهده شده است. از دیگر موارد می‌توان به استفاده بیش از حد از کودها یا سموم شیمیایی و نیز نشت آلاینده‌ها در کارگاه‌های صنعتی اشاره نمود. استفاده از کودهای حیوانی برای کشاورزی نیز می‌تواند موجبات راه یافتن داروهای مصرف شده توسط دام‌ها به داخل آب‎های زیرزمینی را فراهم آورد.

این موضوع علاوه بر اینکه بر محدود بودن منابع آب قابل دسترس کره­ی زمین تأکید دارد، اهمیت آب­های زیرزمینی را در تأمین آب شیرین مشخص می­کند.

💭 احیاء آلودگی آب­های زیرزمینی

روش های متعددی جهت احیاء آلودگی آب های زیرزمینی وجود دارد که میتوان به مواردی از جمله موارد زیر در احیای آب های زیر زمینی آلوده اشاره کرد :

🔶 مقابله با نفوذ شیرابه به آب های زیرزمینی

🔶 استفاده از نانو ذارت آهن برای تصفیه آب های زیرزمینی

🔶 پاکسازی بیولوژیک آب های زیر زمینی آلوده به هیدروکربن های نفتی

🔶 روش های شبیه سازی از جمله شبیه سازی روش های پمپاژ- تصفیه و هوادهی

 

🔖 راه های مقابله با آلودگی آب های زیرزمینی

🔶 مقابله با نفوذ شیرابه به آب های زیرزمینی

قبل از انتخاب قطعی یک مکان برای دفن زباله­ها، وضعیت آب­های زیرزمینی و نوع استفاده از آب­های زیرزمینی منطقه نیز مشخص گردد. مکانی که برای دفن زباله ­ها انتخاب میشود، باید از لحاظ توپوگرافی و مطالعات زمین­شنـاسی، هیــدرولــوژی، زه کشی طبیعی منطقه، خاک پوششی، وضعیت دسترسی به محل، مکان­سنجی و… مشخص گردد. در صورتی که لازم است از سفره های زیرزمینی برای مصارف شرب و شستشو استفاده شود، باید دقت کافی به خرج داد تا از تولید شیرابه جلوگیری به عمل آید. در رابطه با آلودگی آب­ های زیرزمینی و امکان نفوذ شیرابه به داخل آن­ها همواره باید قدرت تصفیه ­پذیری و رفع آلودگی در هنگام حرکت شیرابه از لایه­ های مختلف زمین را مدنظر قرار داد. به دلیل جریان آهسته آب­ های زیرزمینی، قدرت خود پالایی آن­ها به مراتب کمتر از آب­های سطحی است. بهترین مکان آن­هایی هستند که عوامل طبیعی در آن محل­ها شرایط خوبی را برای دفن مواد زاید به وجود آورده باشند. که در مناطق خشک و نیمه­ خشک قرار دارند. در چنین مکان ­هایی عمدتا به دلیل وجود زمین کافی و پایین بودن عمق آب­های زیرزمینی شرایط دفن نسبتا ایمن می­باشند. با توجه به اینکه در مناطق مرطوب زباله­ ها در نزدیکی سطح آب­ های زیرزمینی دفن می­شود، حتی علی­رغم وجود خاک نسبتا غیرقابل نفوذ رس و سیلت، هرگونه شیرابه تولیدی در محل دفن تجمع یافته و در اثر فیلتراسیون طبیعی و تبادل یونی بین خاک رس و شیرابه، به آب­ های زیرزمینی وارد می­ گردد.

 

🔶 استفاده از نانو ذارت آهن برای تصفیه آب های زیرزمینی

محققان ایرانی یک شرکت دانش‌بنیان موفق به بومی‌کردن فناوری تصفیه آب‌های زیرزمینی با استفاده از نانو ذرات آهن در کشور شدند. نانو ذرات آهن خالص یا «زیرو ولنت» از یکسو به دلیل برخورداری از سطح فعال و خاصیت کاهندگی شیمیایی بسیار بالا و از سوی دیگر به دلیل اندازه بسیار کوچکشان که امکان نفوذ و مهاجرت مسافت‌های طولانی در اعماق خاک را فراهم می­آورد، برای حذف آلودگی آب‌های زیرزمینی بسیار مؤثرند. اگر این ذرات در یک مایع توزیع و پایدار شوند، با تزریق این محصول در یک نقطه از زمین (از طریق چاهک‌های ایجاد شده به همین منظور) یک منطقه مؤثر برای تصفیه آب ایجاد می‌شود. چاهک‌های مزبور را می‌توان در فواصل مشخصی از چاه یا قنات برداشت آب به نحوی تعبیه کرد که محل برداشت آب را احاطه کرده و مانند یک سپر مانع از ورود آلودگی به داخل چاه شود. این نانو ذرات قابلیت حذف آلودگی­هایی از قبیل مواد آلی کلرینه، یون­های فلزی سنگین، رنگ­های آلی و یون­های غیرآلی را دار است. مزیت اصلی استفاده از این روش آن است که نانو ذرات آهن، عمل تصفیه و حذف آلودگی‌های موجود در آب را در عمق زمین انجام می‌دهند و دیگر نیازی به عملیات استخراج و سپس تصفیه آن در تصفیه­ خانه‌ها نخواهد بود. به همین دلیل هزینه تامین آب بهداشتی به میزان قــابل ملاحظه­ای کاهش پیدا می­کند 

 

🔶 پاکسازی بیولوژیک آب های زیر زمینی آلوده به هیدروکربن های نفتی

روش­ های تصفیه بیولوژیک ابزار مناسبی برای پاکسازی محیط از وجود هیدروکربن­ های نفتی بوده و دارای اثر بخشی خوبی هستند. استفاه از فرآیندهای بیولوژیک در محل سایت آلوده، فرآیند پاکسازی سایت کامل­تر، سریع­تر، با راندمان بیشتر و اقتصادی­ تر انجام می شود. برای داشتن یک تصفیه بیولوژیکی موفق، مناسب و کارآمد در محل، وجود شرایط محیطی مناسب و اپتیمم در سایت آلوده، میکروب­های مناسب، اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز در منطقه آلوده ضروری است. امروزه در تحقیقات بیشتر به استفاده از باکتری­های اویلفیل و یا میکروب­هایی که نفت مصرف می­کنند و محیط را از وجود ترکیبات نفتی پاکسازی می­کنند اشاره می­شود. ماننــد باکتری­های تجزیه ­کننده هوازی شامل سودوموناس­ها، اسینتو باکترها، باسیلوس، آرتروباکتر و نوکاردیا متمرکز شده ­اند که در مطالعات مختلف شناسائی شده اند. از جمله روش­های پاکسازی بیولوژیک می­توان به کاهش یا تجزیه طبیعی، پاکسازی بیولوژیک در محل سایت آلوده اشاره کرد.

 

🔶 روش های شبیه سازی از جمله شبیه سازی روش های پمپاژ- تصفیه و هوادهی

درطی سال­های اخیر امکان استفاده مشترک و همزمان روش­ های پمپاژ- تصفیه و هوادهی برای احیای آبخوان­های آلوده به مواد آلی فرار مطرح شده است. استفاده مشترک از این دو روش امکان ارایه طرح مناسب­تری را در احیاء آبخوان­های آلـــوده می­دهد. با این وجود شبیه­ سازی روش هوادهی در مقیاس کاربردی چه به صورت مجزا و چه به صورت ترکیبی با روش پمپاژ- تصفیه به علت پیچیدگی پدیده ­های حاکم بر این روش و جدید بودن آن چنان گسترش نیافته است. آبخوان­های آلوده به طیف وسیعی از آلاینده­ ها، از موادآلی فرار تا فلزات سنگین از طریق این روش احیاء قابل پاکسازی می­ باشند. از سوی دیگر روش هوادهی بر مبنای تزریق هوای تحت فشار به درون آبخوان­های آلوده به مواد آلی فرار است. هوای تزریق شده باعث جدا شدن مواد آلی فرار از آب شده و پس از رسیدن به ناحیه تهویه خاک توسط سیستم ­های مکش، جمع آوری و تصفیه می­گردد.

فرضیاتی که در طی عمل شبیه­ سازی باید لحاظ شود عبارتند از:

🔘شرایط هم­ دما در کل دامنه شبیه­ سازی

🔘غیر محصور بودن آبخوان

🔘اختلاط کامل بین آب

🔘هوا و مواد آلی فرار

🔘مقدم بودن مکانیزم جدا سازی گاز از مایع نسبت به تجزیه بیولوژیکی در روش هوادهی

🔘وجود سیستم مکش گازهای خروجی در ناحیه تهویه خاک

🔘محلول بودن آلاینده در آب و عدم وجود فازهای مایع آب گریز

 

🔖نتیجه گیری

بر مبنای مطالعات صورت گرفته نتایج زیر حاصل گردیده است:

1.آب ­های زیرزمینی یکی از منابع مهم تأمین آب در همه کشورهای دنیا محسوب می­گردند و استفاده از آن­ها چه در آبیاری کشاورزی و چه در مصارف شهری و صنعتی رو به افزایش است که می­تواند تهدیدی برای این منابع باشد.

2.به هنگام پمپاژ هیدروکربن­های نفتی از قبیل بنزن، نفتالن، تولوئن و کرایسن به آب­های زیرزمینی به علت حل شدن پوشش­های قیری می­ توانند این منابع را برای همیشه غیر قابل استفاده کرد.

3.آلودگی آب­های زیرزمینی به نیترات یک مشــکل گسترده برای اقتصاد، اکوسیستم و سلامتی انسان است که امروزه به عنـوان یک مشکل عمـــده محیط زیستی تبدیل شده است و در بسیاری از نقاط جهان گزارش آلودگی آب­های زیرزمینی به نیترات وجود دارد.

4.از جمله روش­های نوینی برای کاهش آلودگی آب­های زیرزمینی می­توان فناوری نانو را اشاره کرد. که علاوه بر میزان کارایی خوبی که دارد، هزینه تامین آب آشامیدنی از منابع آب زیرزمینی را نیز به حداقل می­رساند.

5.پاکسازی بیولوژیک در محل در مقایسه با روش­های فیزیکی و شیمیایی روشی ارزان و کم هزینه­تر است و تجهیزات ساده ای لازم دارد. موفقیت اجرای این روش مستلزم این است که لایه­های آبدار قابل نفوذ و یکنواخت باشند، نشت آلاینده اصلی از یک منبع مشخص باشد و شیب آب زیرزمینی کم باشد.

6.بهترین مکان برای دفن مواد زاید برای جلوگیری از نفوذ شیرابه به آب­های زیرزمینی مکان­هایی هستند که در مناطق خشک و نیمه­خشک قرار دارند. در چنین مکان­هایی عمدتا به دلیل وجود زمین کافی و پایین بودن عمق آب­های زیرزمینی شرایط دفن نسبتاً ایمن است.

7.در روش شبیه سازی پمپاژ- تصفیه و هوادهی، روش پمپاژ- تصفیه مبتنی بر حفر چاه­هایی در آبخوان­های آلوده و پمپاژ آب آلوده به سطح زمین و تصفیه آن می­­باشد.


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83

عملکرد غشای اولترافیلتراسیون پلیمری (UF)

عملکرد غشای اولترافیلتراسیون پلیمری  (UF)  

غشای اولترافیلتراسیون توانایی جداسازی ذراتی با ابعاد بزرگ نظیر کلوئیدها، ذرات معلق، چربی‌ها، باکتری‌ها و پروتئین‌ها را از محلول دارند. بااین‌حال یون‌های تک‌ظرفیتی و برخی یون‌های چندظرفیتی و همچنین ذراتی با وزن مولکولی کم از این غشا عبور می‌کنند.

اندازه حفرات غشای اولترا فیلتراسیون (UF) در محدوده ۰٫۰۱ – ۰٫۱ µm قرار دارد. بنابراین این دسته از غشاها ازلحاظ توانایی جداسازی در میان غشاهای میکروفیلتراسیون و نانو فیلتراسیون قرار می‌گیرند. نیروی محرکه جداسازی در فرآیندهای غشایی UF فشار است. برای انجام عملیات جداسازی با غشای اولترافیلتراسیون پلیمری ، به فشاری در حدود ۵۰ – ۱۲۰ psi (۳٫۸ – ۴٫۳ bar) نیاز است.

در ساخت این غشا می‌توان از مواد پلیمری مختلف و حلال‌ها و ضد حلال‌های گوناگون در شرایط عملیاتی متفاوت نظیر دما و رطوبت محیط بهره برد.

ویژگی‌های غشای اولترافیلتراسیون پلیمری  (UF)

رسوب‌گیری کمتر و شار خروجی بیشتر

غشاهای UF پلیمری در حین فرآیند ساخت و یا پس از ساخت تحت عملیات اصلاح توده‌ای یا سطحی قرار می‌گیرند تا رسوب‌گیری آنها کمتر شده و طول عمر بیشتری داشته باشند. این غشاها پس از عملیات اصلاح، شار عبوری بیشتر و سطحی هموارتر خواهند داشت.

مقاومت و استحکام

غشاهای اولترا فیلتراسیون پلیمری از نوع غشاهای فیلم نازک مرکب (TFC) هستند که بر روی یک لایه پلی‌استری، فیلم‌کشی می‌شوند. استفاده از لایه پلی‌استری به‌عنوان پایه سبب افزایش استحکام لایه گزینش پذیر غشا شده و امکان اعمال فشارهای بالاتر را فراهم می‌سازد.

قابلیت جداسازی متنوع

برای انجام عملیات جداسازی در کاربردهای مختلف به غشاهایی با اندازه حفرات و توانایی جداسازی متفاوت نیاز است.

ساخته‌شده از مواد پلیمری و حلال‌های گوناگون

جنس غشا تأثیر بسزایی در استحکام و قابلیت جداسازی آن دارد. ماده سازنده غشا همچنین می‌تواند بر خاصیت آب‌دوستی و یا آب‌گریزی غشا تأثیر فراوانی داشته باشد. غشاهای اولترا فیلتراسیون با توجه به کاربرد موردنظر می‌توانند از مواد پلیمری و حلال‌های گوناگون ساخته شوند.

ضخامت مختلف لایه غشا

ضخامت غشا بر استحکام و قابلیت جداسازی آن تأثیرگذار است و انتخاب صحیح ضخامت لازم برای انجام فرآیند جداسازی نیاز به بررسی دقیق دارد.

کاربردهای غشای اولترافیلتراسیون پلیمری (UF)

از غشای اولترافیلتراسیون (UF) معمولاً در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی صنعتی به‌وفور استفاده می‌شود. دلیل این امر امکان تعویض سریع و بررسی و مقایسه در ابعاد کوچک جهت یافتن بهترین غشا موردنیاز عملیات جداسازی برای کاربرد موردنظر است.

به طور کلی کاربرهای غشا اولترافیلتراسیون شامل موارد زیر است:

کاربرد برای آب فوق خالص

خالص سازی اولیه آب های صنعتی

پیش تصفیه آب فوق خالص

پیش تصفیه برای نمک‌زدایی آب دریا

پس تصفیه برای آب‌های فوق خالص

 تصفیه Blow-down آب برجهای خنک کننده

برای تصفیه Blow-down و کاهش TDS آب از فرایند اسمز معکوس استفاده می شود.اما آب Blow-down از نظر کلوئیدی ٬ بیولوژیکی و  Oil &grease فعال می باشد و باعث گرفتگی روی سطح ممبران های RO خواهد شد که بهترین پیش تصفیه اسمز معکوس٬ استفاده از ممبران های اولترافیلتراسیون می باشد.

کاربرد در صنایع زیست محیطی

تصفیه پساب های صنعتی

 صنایع غذایی و نوشیدنی

تصفیه آب های معدنی

خالص سازی و تصفیه آبمیوه

حذف پروتئین و آنزیم

صنایع مختلف

صنایع لبنی ( تغلیظ شیر و پنیر)

صنایع داروسازی (آنزیم‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها )

صنایع نساجی

صنایع شیمیایی

صنایع کاغذسازی

صنایع چرم

مزایای فرآیند اولترافیلتراسیون

کیفیت بالای محصول فیلتر شده

حذف باکتری و ویروس

فشار پایین عملیاتی

بازده بالا

کاهش نیاز به مواد شیمیایی

هزینه عملیاتی پایین

کاهش کدورت تا NTU 1/ 0

شسوی راحت

ممبرین‌های UF از جنس‌های مختلفی می‌باشند که از آن جمله می‌توان به پلی‌پروپیلن (PP)، پلی‌وینیلیدن فلوراید PVDF)  Polyvinylidene Fluoride)، پلی‌سولفون (Polysulfon (PS و پلی‌اکریلونیتریل (Polyacrylonitrile (PAN اشاره کرد.

 

 


Warning: Use of undefined constant cmp - assumed 'cmp' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/rozab/public_html/wp-content/plugins/automatic-tag-link/automatic-tag-link.php on line 83
دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی

دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی

دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی

دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی دستگاهی است با ظرفیت 200 تا 800 گالن تصفیه در شبانه روز. متدوال‌ترین ظرفیت آن دستگاه 400 گالنی است.

نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی در ظرفیت‌های مشابه از نظر ساختار و کیفیت دارای انواع متعدد است. تفاوت ذکر شده به دلیل تفاوت در تعداد ممبران‌‌ها، برند ممبران‌ها، تعداد پمپ‌ها، وجود یا عدم وجود سیستم کنترل، سوییچ‌ها، نوع شیربرقی استفاده شده و … است.

تمام این موارد باعث ایجاد اختلاف در قیمت دستگاه می‌شود.

ویژگی های  دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

تولید آب تصفیه شده با استاندارد با اعتبار بین المللی.

نصب دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی آسان است.

در مکان‌های گوناگون از قبیل  رستوران‌ها، ادارات و سازمان‌های دولتی و تغییر دستیابی سهل و بیشتر به آب تصفیه شده  قابل نصب است.

ممانعت از رسوب در کتری، چای و قهوه‌ساز، اتوی بخار و سماور.

تبدیل آب‌های لب شور به آب شیرین و دلپذیر به وسیله غشاهای اسمز معكوس.

پیوستن مواد معدنی و کانی‌های مورد نیاز بدن به آب آشامیدنی، پس از تصفیه کامل آن.

دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی توانایی تولید بیشترین 50 لیتر آب تصفیه شده در ساعت را دارد.

کمترین دما : 5 درجه سانتیگراد

بیشترین دما : 50 درجه سانتیگراد

بهترین دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی

بهترین دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی با توجه به نیاز، میزان مصرف ، و کارآیی مدنظر شما تعیین می‌شود.

موضوعی که بسیاری از مشتریان و گاهاً برخی از فروشندگان تازه کار به آن به‌طور جدی اهمیت نمی‌دهند.

باید توجه داشت که عدم‌توجه‌به‌جزئیات‌مورد نظر سبب کاهش طول عمر دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی خواهد شد.

کاربرد دستگاه آب شیرین کن نیمه صنعتی

موارد استفاده از دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی در رستوران‌ها، مدارس، اداره‌ها، هتل‌ها، دانشگاه‌ها، کارگاه‌ها و کارخانه‌های کوچک و … است. ساختار کلی دستگاه نیمه صنعتی مشابه دستگاه تصفیه آب خانگی است.

این دستگاه‌ها قادر به حذف کلیه آلودگی‌های محلول (املاح و نمک‌های مضر و سختی) و آلودگی‌های غیرمحلول (گل و لای و ذرات کلوئیدی معلق در آب) موجود در آب است. آب تولید شده توسط این دستگاه آبی کاملا مناسب جهت آشامیدن است.

مزایای دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی

از مزایای این سیستم ها، نیاز به فضای بسیار کم، مصرف برق پایین سادگی نصب و راه اندازی و بهره برداری، نیاز به سرویس کم، سرویس سریع و آسان و اقتصادی بودن (در مقایسه با خرید آب بسته بندی) را می‌توان نام برد.