TDS متر تابلویی چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از مهم ترین قسمتهای دستگاه تصفیه آب صنعتی ابزارهای کنترلی آن است. استفاده از ابزارهای کنترلی با کیفیت و دقت بالا سبب می شود تا اطلاعات دقیقی در رابطه با فشار آب تولید، فشار آب خروجی، میزان TDS آب و… در اختیار ما قرار گیرد.

TDS متر تابلویی ( تی دی اس متر ) قطعه ای است که مخصوص دستگاه تصفیه آب صنعتی است. برای تعریف این قطعه بهتر است ابتدا تعریفی از TDS داشته باشیم. TDS (تی دی اس) مخفف سه کلمه total dissolved solid  مواد جامد حل شده در آب است. این مواد جامد ممکن است آلی یا غیر آلی (مواد معدنی) باشد. هر چه میزان این مواد در آب بیشتر باشد آب طعم و رنگ و بوی نامطلوب تری به خود می گیرد و سخت تر می شود. PPM میزان سنجش TDS است. طبق گفته پزشکان سختی آب بالای ۵۰۰ppm موجب سنگ کلیه و سنگ مثانه در افراد می شود. البته کم بودن میزان تی دی اس هم باعث تلخی آب می شود.

TDS متر تابلویی روی تابلو برق دستگاه تصفیه آب صنعتی نصب می شود. این وسیله در واقع ولت متر کوچکی است که ولتاژ شکل گرفته توسط یک سنسور را اندازه گیری می کند. برای اندازه گیری میزان TDS آب، سنسور دستگاه باید در مسیر آب تصفیه شده قرار بگیرد. هرچه تی دی اس متر عدد بالاتری را نشان بدهد یعنی آب سختی بیشتری دارد و میزان املاح آن بالا است. در واقع عدد تی دی اس متر باید یک عدد نرمال باشد. مقدار مطلوب تی دی اس برای آب آشامیدنی بین ۳۰ppm تا ۹۰ppm است.

اینجا را هم بخوانید   تصفیه ی آب در صنعت

واحد اندازه گیری TDS متر:

واحد اندازه گیری تی دی اس متر TDS Meter، میلی گرم بر لیتر می باشد که آن را با PPMنشان می دهند. به طور مثال اگر تی دی اس آب خروجی از دستگاه برابر ۳PPM باشد بدین معناست که ۳ میلی گرم مواد محلول در آب (یون مثبت و منفی) در هر کیلوگرم از آب وجود دارد.

انواع TDS متر در تصفیه آب صنعتی:

تی دی اس متر به دو دسته کلی TDS متر پرتابل و TDS متر پنلی یا تابلویی تقسیم می شود. که تنها تفاوت آن به این صورت که تی دی اس متر پنلی همانطور که از اسمش پیداست بر روی یک پنل(تابلو برق) نصب می شود، در صورتی که تی دی اس متر پرتابل، قابل حمل می باشد و برای اندازه گیری نیازمند اپراتور است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *